Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ipotek akit tablosunda gösterilen faiz oranı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-04-2013, 11:25   #1
Av.Nilgün Altındağ

Varsayılan ipotek akit tablosunda gösterilen faiz oranı

Merhaba,
Kambiyo alacaklısı olarak alacaklılar sırasında olduğum bir ipoteğin paraya çevrilmesi yoluyla ilamlı takipte, takip talebinde faiz oranı belirtilmeden faiz ve masraf talep edilmiş, ancak alacak miktarına ortalama %5 aylık faiz işletilerek alacak miktarının 4 katı oranında faiz hesabı yapılmıştır. İpotek akit tablosunu incelediğimde faiz oranı olarak bir rakam belirlenmediğini "muk" ibaresinin yazılmış olduğunu gördüm,

bu ibare akdi faiz olarak kabul ediliyor mu? bu takipte faiz oranı nasıl belirlenmeli?

ilginize teşekkürler,
Old 02-04-2013, 16:47   #2
av.sercan35

Sayın Av.Nilgün Altındağ
Süreli ipotekte vadeden sonra belirtilen faiz işlemeye başlar.Ancak İpotek süresiz olarak konmuşsa takip kesinleştikten sonra faiz talep edilebilir.Çünkü takibin kesinleşmesiyle borç doğmş olur.Ancak faiz oranı belirtilmemişse yasal faiz oranı talep edilebilir.Bu durumda faiz oranına itiraz edebilirsiniz.muk ibaresinin tam olarak ne anlama geldiğini bilmiyorum ancak muhtelif in muh olarak yazılmak istenirken muk olarak yazıldığını düşünüyorum.
Ayrıca takip önesi gönderilen ihbarname de faiz oranı da belirtilmişse bu durumda da belirtilen oranda faiz talep etme hakkı vardır.
Old 02-04-2013, 16:59   #3
Av.Nilgün Altındağ

Varsayılan ..

merhaba,
sayın meslektaşım, temerrüt tarihine kadar akdi, temerrüt tarihinden sonra ise temerrüt faizi, ancak sözleşmede belirtilmesi halinde temerrüt tarihinden sonra da akdi faiz istenebileceğini biliyorum, "muk" ibaresi ile karşılaşan hiç kimseyi bulamadım, bankacılar bu ibarenin "mevduata ve kredilere uygulanan ortalama faiz" oranı olduğunu söylüyorlar, ben bunun akdi faiz olarak kabul edilemeyeceği, yasal faiz işletilmesi gerektiğini düşünüyorum , bunu destekleyebilecek karar arayışı içindeyim,zira faizin iptali için dava açtığımda büyük bir olasılıkla mahkeme hakiminin de tereddüt yaşama olasılığı yüksek diye düşünüyorum..
Old 04-04-2013, 16:48   #4
av.sercan35

Karar bakma fırsatım olmadı ama B:K 120 görüşünüzü desteklemez mi ?
Uygulanacak yıllık temerrüt faizi oranı, sözleşmede kararlaştırılmamışsa, faiz borcunun doğduğu tarihte yürürlükte olan mevzuat hükümlerine göre belirlenir.

Sözleşme ile kararlaştırılacak yıllık temerrüt faizi oranı, birinci fıkra uyarınca belirlenen yıllık faiz oranının yüzde yüz fazlasını aşamaz.

http://www.turkhukuksitesi.com/makale_170.htm

makalede ilgli kısım belki faydalı olur.
Old 08-04-2013, 08:15   #5
Av.Nilgün Altındağ

Varsayılan ..

Merhaba,
evet, oldukça işime yaracak sanırım, satış sonrası sıra cetveline itiraz davası açacağım, süreç sonuçlanınca size de bilgi veriririm.
Teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi