Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

küçük varise icra takibi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-01-2011, 16:34   #1
elmas

Varsayılan küçük varise icra takibi

Merhaba arkadaşlar;
Senet borçlusu vefat ediyor,borçlunun 10 yaşlarında çocuğu tek varisi ve elimde veraset ilamı da bulunmakta,çocuk 18 yaşından küçük olduğu için tereddüt ettim. Kambiyo senetlerine mahsus icra takibi yapacağım ve borçlu olarak muris A,varisi küçük B'ye velayeten (anne) C aleyhine takibi açsam ve veraset ilamını da eklesem doğru olur mu?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Old 31-01-2011, 23:21   #3
wellan

İcra takibi sırasında borçlu ölmüşse;ölümle birlikte şahsi hakları kullanma ehliyeti sona ereceğinden dolayı ;alacaklı takibe mirası kabul eden mirasçılara karşı devam edebileceği gibi mirasçılar yerine sadece terekeye karşı da takibe devam edebilir.(İİK 53).Somut olayda mahdut ehliyetli kişi borçlunun varisi olduğundan dolayı;küçüğü icra takibinde anası ve babası temsil eder.Küçük medeni haklardan istifade ehliyetine sahip olduğundan icra takiplerinde taraf ehliyetine haiz ise de,takip ehliyetine sahip değildir.Bu sebepledir ki küçük bir icra takibinde alacaklı yada borçlu olduğunda kanuni temsilcisi olan veli yada vasisi temsil eder.Bu sebepledir ki;uygulamanın yerinde olduğunu düşünüyorum.SAYGILARIMLA.Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.
Old 01-02-2011, 10:38   #4
av.gülistan

Varsayılan küçük varise icra takibi

sayın meslektaşım elmas bize sanırım söyleyecek söz bırakmadı.aynen sayın elmasın dediklerini uygulayabilirsiniz.zaten siz de kendiniz soruyu sorarken cevabını içinde vermişsiniz bilmem farkında mısınız.kolay gelsin.
Old 01-02-2011, 13:19   #5
elmas

Alıntı:
Yazan av.gülistan
sayın meslektaşım elmas bize sanırım söyleyecek söz bırakmadı.aynen sayın elmasın dediklerini uygulayabilirsiniz.zaten siz de kendiniz soruyu sorarken cevabını içinde vermişsiniz bilmem farkında mısınız.kolay gelsin.

Gülistan hanım, özellikle cevabı verdim,emin olmak istedim,katkılarınız için tşk. ederim.
Wellan Bey;"İcra takibi sırasında borçlu ölmüşse;" demişsiniz, ben henüz icra takibini açmadım,fakat borçlunun öldüğünü öğrenerek nasıl bir yol izlemem gerektiğini sormuştum.Takip sırasında ya da öncesinde vefatı arasında uygulamada fark olacak mı?
Old 01-02-2011, 17:30   #7
elmas

Alıntı:
Yazan yeditepelişehir
Sayın elmas sorunuzun cevabını vermiş olduğum bu linklerde bulabilirsiniz.Kolay gelsin.http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=57012 ve http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=30137
Vermiş olduğunuz linki inceledim fakat orada net bir cevap görünmüyor.
Old 01-02-2011, 17:39   #8
yeditepelişehir

Sanırım uygulamada daha çok birinci linkte Ömer Faruk Beyin vermiş olduğu cevaptaki gibi hareket ediliyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi