Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Miras sorunu(ACİL)

Yanıt
Old 22-08-2006, 20:21   #1
ahmetsacit

Varsayılan Miras sorunu(ACİL)

Alıntı:
Ailemin tek öz çocuğuyum,ben doğmadan önce annem ve babam çocukları olmadığı için 1 kız 1 erkek çocuğunu evlatlık almışlar.ancak yıllar sonra ben doğmuşum.abim ve ablam evli,anne ve babama evlenene kadar ben baktım. babamda geleceğimi garanti altına almak için oturduğumuz evi 1998 yılında hibe yolu ile benim üzerime geçirdi.abim babamın nüfusunda görünmüyor ama bizim soyadımızı taşıyor.merak ettiğim şey:abim ve ablam ev üzerinde hak iddia edebilir mi?babamında isteği doğrultusunda tek mal varlığı olan evin üzerimde kalması için yapabileceğim bir şey var mı? ilginize teşekkürler.İyi günler dilerim.
Bana gelen bu soruyu yanıtlarsanız sevinirim, yanıTlarınız için şimdiden teşekkür ederim..
Old 22-08-2006, 23:51   #2
Av.Selim Balku

TMK 500. maddesine göre evlatlık, evlat edinene kan hısımı gibi mirasçı olurlar, abi ve abla evlatlıksa mirasçı olma bakımından, öz çocuktan farkları yoktur...

Mirasçıların saklı payları terekeden karşılanabiliyorsa, sorun yoktur. Ancak saklı paylarını ölüme bağlı tasarruftan karşılayamıyorsa, sağlararası tasarruf olan hibeden (ivazsız) tenkis ettirİlebilir.
Old 23-08-2006, 13:56   #3
medenikal

evin değeri 100.000 ytl olarak kabul edelim.

baban vefat ettiği zaman ,eğer annen de sağ ise bu halde.babanın mirasçıları nüfüsta gözüken eşi ve çocuklarıdır.

eşi mirasın 1/4 ünü alır.çocuklar ise kalan kısmı eşit olarak bölüşür.

şimdi 100.000 ytl lik evin normalde 25000 lik kısmı annenin.geri kalan 75000 de yarı yarıya nüfusta kayıtlı olan çocuklarındır.

fakat olayda baba bağış yaparak tasarruf nisabını aşmış bu durumda anne ve diğer kardeş saklı payları ölçüsünde tenkis davası açabileceklerdir.

eşin saklı payı tamamıdır.kardeşler için ise yarısıdır.

yani anne için alması gereken yin e 25000ytl çocuk için yani diğer kardeş için ise ise 37500 un yarısı olan 18750ytl dir.

tabi bunlar babanın ölümüyle gerçekleşecektir.
Old 23-08-2006, 15:26   #4
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Diğer varisler, vefattan sonra, mirasçılar arasında zamanaşımı da işlemediğinden, işlemin iptali, olmadığı takdirde tenkis isteyebilirler.

Hibe, kayıtsız şartsız ve rücu edilmemek kaydı ile yapılmışsa, iptale (terekeye iadeye) konu olmayacaktır, ancak bu ibareler yoksa ve mal kaçırmak kastı ile yapıldığı da diğer varislerce kanıtlanırsa (bu çok zor olmamaktadır), iade ve iptal gündeme gelecektir.

İade ve iptalin sözkonusu olmadığı hallerde dahi, murisin diğer varislerinin saklı payını zedelediği oranda, tenkis hakları saklıdır.

Anneye babaya sorunun sahibi halen kendisi mi bakmakta? (Muhtemelen hayır). Eğer çok yaşlılarsa ve bakım ilişkisi gerçekten mevcutsa, ölünceye kadar bakma akdi düşünülebilir. Ama zaten anlaşılan, baba, evlatlık varislerinden mal kaçırmak ve tüm malvarlığını soru sahibine bırakmak saikiyle davranıyor. Her üç evladının da evli olduğu ve yekdiğerinden farklı durumda olmadığı düşünülecek olursa, pek adil değil.

Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi