Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Alkollü araç kullanan sürücünün ilginç savunması

Yanıt
Old 15-04-2008, 07:46   #1
Av.Yüksel Eren

Varsayılan Alkollü araç kullanan sürücünün ilginç savunması

Alkollü olarak direksiyon başına geçtiği için iki yıla kadar hapsi istenen sürücü, 'Evet alkollüydüm ama kontrollüydüm' diyerek kendini savundu. Görgü tanıklarına da bu durumu doğrulatınca beraat etti

DHA - İZMİR - Alkollü araç kullanırken yakalanan sürücü, iki yıla kadar hapis cezasıyla yargılandığı davada beraat etti. "Alkollüydüm, ama kontrollüydüm" diyen sürücü, bunu görgü tanıklarının ifadeleriyle de ispat etmişti. Ancak 93 promil alkollü olarak otomobil kullandığı belirlenen sürücü, hâlâ el konulan ehliyetini geri alamadı.

29 yaşındaki Selahattin Cem Nurhat'ın ehliyetine el konulmasına neden olan olay, geçen kasım ayında, İzmir'de meydana gelmişti. Yurtdışında bir şirketin müdürlüğünü yapan Nurhat, geçen kasım ayında İnciraltı semtinde eğlendikten sonra gece yarısı otomobiliyle Bostanlı'daki evine dönerken trafik denetimi için durduruldu. Nurhat'ın 93 promil alkollü olduğu ortaya çıktı.

Ehliyetine el konulan Nurhat, Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığı'na havale edildi. Hakkında, Karşıyaka 3. Sulh Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Savcı iddianamede sürücünün 'Alkollü ve emniyetli şekilde araç sevk ve idare edemeyecek durumda olmasına rağmen araç kullanarak suç işlediğini' belirterek iki yıla kadar hapis cezası istedi.
Nurhat ise alkolün etkisi altında hata yaptığı için değil, rutin trafik kontrol sırasında durdurulduğunu savundu. Avukatı da müvekkilinin 'alkollü ama kontrollü' araç kullandığını, kimseye zarar vermediğini, hiçbir tehlikeli durum yaratmadığını, aksine alkollü olmasının verdiği tedirginlikle normalin de altında bir hızla seyrettiğini vurguladı. Yargıtay 2'nci Ceza Dairesi'nde görülen benzer bir davayı örnek olarak sunan avukat İlyas Fatih Sadıkay, trafik polislerinin tanık olarak dinlenmesini sağladı. Trafik polisleri sanığın alkollü olduğunun hareketlerinden ya da araç kullanma durumundan anlaşılmadığını, rutin kontroller sırasındaki ölçümde ortaya çıktığını doğruladı.

Yargıç bunun üzerine alkollü araç kullanmanın idari işlem (para cezası, ehliyetine el koyma gibi) gerektiren bir durum olduğunu; sanığın iddia edildiği gibi alkolün etkisiyle trafiği tehlikeye atacak şekilde davranışta bulunmadığını belirterek beraatine karar verdi.

Avukat Sadıkay da "93 promil alkolle rağmen beraat kararı verilmesindeki en büyük etken, tüm ceza davalarında olduğu gibi, bir şahsın hakkında cezaya hükmedilmesi için yeterli delil bulunması gerekliliğidir" dedi. Nurhat idari kararla el konulan sürücü belgesiniyse henüz geri alamadı.

Hapisle sonlanan durumlar

Trafikte hapis cezası verilmesini gerektiren durumlar Türk Ceza Kanunu'nun 179'uncu maddesinde şöyle yer alıyor:

"(1) Kara, deniz, hava veya demiryolu ulaşımının güven içinde akışını sağlamak için konulmuş her türlü işareti değiştirerek, kullanılamaz hale getirerek, konuldukları yerden kaldırarak, yanlış işaretler vererek, geçiş, varış, kalkış veya iniş yolları üzerine bir şey koyarak ya da teknik işletim sistemine müdahale ederek, başkalarının hayatı, sağlığı veya malvarlığı bakımından bir tehlikeye neden olan kişiye bir yıldan altı yıla kadar hapis cezası verilir.

(2) Ulaşım araçlarını kişilerin hayat, sağlık veya malvarlığı açısından tehlikeli olabilecek şekilde sevk ve idare eden kişi, iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(3) Alkol veya uyuşturucu madde etkisiyle ya da başka bir nedenle emniyetli bir şekilde araç sevk ve idare edemeyecek halde olmasına rağmen araç kullanan kişi yukarıdaki fıkra hükmüne göre cezalandırılır."

Kaynak : http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=253058&tarih=15/04/2008
Old 16-04-2008, 14:51   #2
YAHYA ÜNALDI

Varsayılan hakim olması gerekeni yapmış ama olan ?

alkol ölçümleri normalde hastanede doktor tarafından yapılmalı. ve doktor da sadece alkolü ölçüp promil değerini bildirmekle kalmayıp kişinin araç kullanır durumda olup olmadığını da belirtmelidir. aynı alkol farklı insanlarda farklı etkiler yaratabilir. mesela 75 promil birini sarhoş ederken başkasını etkilemeyebilir. bu açıdan bakınca mahkeme kararı doğrudur. kaldı ki kişi trafiği tehlikeye de sokmamış.. her alkollü insana TCK 179 a göre işlem yapılması yanlış bence..
Old 17-04-2008, 09:26   #3
Av.Ulaş

Sn;Yahya Bey son derce haklı olduğunuz kanaatindeyim.
Aynı olayla ben karşı karşıyayım.Bir davetten dönerken diğer aracın bana çarpması sonucu yaşadığım kazadan doktor tarafından yapılan ölçüm sonucu 60 promil alkollü çıktım.Fakat doktor sizinde değindiğiniz üzere o kadar promilin bana verdiği etkiyi raporuna eklemedi.
Bilirsiniz ki sigorta şirketleri sigortalayana kadar iş yaptıkları içindir ki hemen alkol var diye aracımın 10.000 ytl lik hasarını karşılamadı.Ama kanun der ki eğer kaza sürücünün alkollü olmasından kaynaklanıyor ise sigortanın sorumluluğu kalakar yani sürücü alkollü de olsa kaza geröekleşecek idiyse sigortanın sorumluluğu kalkmaz diyor.
Sonuç olarak doktorlar dedğiniz şekilde raporlarını düzenleseneler sigorta ile bu şekilde ihtilaflar daha kolay çözümlenebilir düşüncesindeyim.
İyi çalışmalar
Old 20-04-2008, 16:37   #4
Kemal Yıldırım

Alıntı:
(3) Alkol veya uyuşturucu madde etkisiyle ya da başka bir nedenle emniyetli bir şekilde araç sevk ve idare edemeyecek halde olmasına rağmen araç kullanan kişi yukarıdaki fıkra hükmüne göre cezalandırılır.

3. fıkradaki düzenleme açık ve anlaşılır nitelikte. Eğer kişi emniyetli bir şekilde araç sevk ve idare edemeyecek durumda ise m. 179/3' e göre cezalandırılabilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi