Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İnternet Sitesinde Habersiz Kredi Kartı Kullanımı

Yanıt
Old 21-08-2017, 15:26   #1
Av Mert Alkan

Önemli İnternet Sitesinde Habersiz Kredi Kartı Kullanımı

Sayın meslektaşlar kolaylıklar diliyorum.

H....com alışveriş sitesinden müvekkil, 1.000TL tutarında bir cep telefonu alıyor, 9 taksite böldürerek alışverişi sonlandırıyor.

Aradan birkaç ay geçtikten sonra kendisinden habersiz başka bir kullanıcı adı ile kredi kartından bu siteden 10.000 TL'lik başka bir alışveriş yapılıyor ve yine 9 taksite böldürülüyor.

Durumu taksit öderken fark eden müvekkil ne yapacağını bilemediğinden bize geldi. H.. sitesinin müşteri hizmetleri ve hukuk birimiyle yaptığımız görüşmelerde öncelikle "evet 10.000 TL alışverişi görüyoruz karşılığında mal alışverişi de görünmüyor" dendi, daha sonra karşılığında mal alışverişi var denilerek bir sipariş formunu bizimle paylaştılar. Sipariş formunda 15-20 adet flash bellek alındığı yazıyor. Marka ve modelin en yüksek fiyatından dahi hesaplansa 500 TL'yi bulmayan bir ürün.

Son olarak 1.000 TL için müvekkile bankadan smart secury sistemi devreye girerken 10.000 TL'lik alışveriş için bankadan hiçbir bilgi gelmiyor. Sipariş formunda da bir isim , mail ve şirket adı ve mail adresi kullanılmıyor, şirketin sicilde kaydı yok.

Bir suç duyurusunda bulunduk ve h...'ya ihmalinden ya da kötü niyetinden kaynaklı sorumluluğu olduğunu belirtir ihtarname çekip ardından icra takibi başlattık ancak itiraz edildi.

Bu aşamadan sonra ne yapmam gerektiği, husumetin kime yöneltmem gerektiği konusunda emin olamadım. Yardımlarınızı talep ediyorum.

İyi çalışmalar..
Old 21-08-2017, 17:58   #2
Admin

Harcama size ait değilse ve şifreli ödeme sistemi de kullanılmadıysa, niçin bankaya itiraz da bulunmadığınızı tam anlayamadım. Bu tip itirazlar hemen her zaman olumlu sonuç veriyor ve banka ödemeyi iptal ediyor. Böylece satıcı şirketle de şu anda yaptığınız gibi bizzat muhatap olmanız gerekmiyor.

İcra takibinize itiraz edilmesi sizin açınızdan çok olumlu bir gelişme değil. Satıcı şirket bu harcamayı gerçekten sizin yapmadığınızdan emin olsa size ödemenizi iade eder, alıcının üzerine gider diye düşünüyorum. Bu şekilde hareket etmediklerine göre size karşı hukuki yönden sonuç alacaklarını düşünüyorlar gibi duruyor.

Eğer harcamanın sizinle bir bağı yoksa (ve şifreli ödeme sistemi de kullanılmadıysa), artık geldiğiniz noktada mecburen itiraz iptalini isteyeceksiniz. Daha önce başvurmadıysanız bankaya da halen itiraz edebilirsiniz diye düşünüyorum ancak sanıyorum gecikme nedeniyle bu yoldan artık sonuç almanız güç olacak. Aynı şekilde sizin kartınızla alışveriş yapan hakkında da suç duyurusu yapmayı değerlendirebilirsiniz.
Old 21-08-2017, 18:08   #3
Av Mert Alkan

Cevap için teşekkürler ederim lakin müvekkil kendi aldığı ürünün taksitlerinin ödediğini sandığı için 8. Taksitte yani 8. Ayda öğreniyor durumu.

İlk olarak bankaya sözlü başvuru yaptığında yazılı başvuru yapın ancak geç kalınmıştı gibi bir cevap aldığı için hukuki yol noktasında biz en başvuruyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi