Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma sonrası eski eş ile ilgili yaşanılan mağduriyetle ilgili

Konuyu Kilitleyin
Old 05-08-2011, 13:36   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma sonrası eski eş ile ilgili yaşanılan mağduriyetle ilgili

Ben kamuda öğretmen olarak görev yapmaktayım.2010 yılı haziran ayında eşimle anlaşmalı olarak boşandık.9 yaşındaki oğlumun velayeti bendeydi, ancak eşim boşanmayı istemediği için boşanma öncesi ve sonrası her türlü sıkıntı ve zorluğu yaşattı oğlumada banada. 2011 mart ayında oğlum ciddi bi rahatsızlık nedeni ile ameliyat oldu ve 2buçuk ay bacağına basamadı bu süreçte oğlum babasını görmek istediğinde ayağa kalkamadığı için babasının eve gelmesine müsade ettim. Eve oğlunu görmek için geldiği sıralarda yeniden barışmak istediğine dair davranışlar içindeydi ve bir gün oğlumun uyuduğu bi sırada konuşmak için geldi ve benim isteğim dışında gerçekleşen bir cinsel ilşki yaşandı ve bu ilişkiden hamile kaldım. Hamile olduğumu öğrenince senin sorunun beni ilgilendirmiyo başının çaresine bak beni bidaha arama benden uzak dur gibi ifadelerle beni bu durumda ortada bıraktı.Şikayetçi olmama ve tıp fakültesinden psikolojimin bozulduğuna dair raporlar olmasına rağmen savcılık takipsizlik kararı verdi.bu süreçte yaşadığımız yerden başka bir yere tayin istedim oğlumun benim psikolojilerimiz yaşadığımız bu süreçte çok etk,ilendi ayrıca eski eşimin kız kardeşi evime gelip hakaret tehdit ve darp girişimleri oldu ve mahkemeye yansıdı( 1 kasımda dava olacak) şu an 4 aylık hamileyim ve doğacak olan çocuğumun kimliğini babasının kütüğüne kaydettirmek için ne yapmalıyım bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.Tazminat ve babalık davası açabilirmiyim?
Old 06-08-2011, 13:15   #2
üye31284

Babalık davası açmak suretiyle, eski eşinizin; doğacak çocuğunuzun babası olduğunu ispat edebilirsiniz. Bu taktirde, çocuk babasının nufus hanesine kaydedilip onun soyadını alır. Bu davayı anne olarak siz, çocuğun doğumundan önce ve en geç çocuğun doğumundan itibaren 1 yıl içinde açabilirsiniz. Bu dava ile birlikte nafaka ve tazminat da talep edebilirsiniz.Çocuk adına dava -kayyım tarafından-ergin oluncaya kadar açılabilir.

Ceza soruşturmasında bir takipsizlik kararı verildiğinde itiraz hakkınız vardır. İtiraz edilmediğinde karar kesinleşir. Yine itiraz edilmiş ve reddedilmiş ise karar yine kesinleşir. Ancak bu kararın, babalık davanızda etkisi olmayacaktır.

Bir avukattan doğrudan destek almanız menfaatinizedir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi