Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Yardima Ihtiyacim Var

Konuyu Kilitleyin
Old 01-10-2020, 14:17   #1
Konuk

Varsayılan Yardima Ihtiyacim Var

Merhaba, eşim bana evlilik temellerinin derinden sarsılması ve şiddetli geçimsizlikten dolayı dava açmış, kendisi bana fiziksel ve psikolojik şiddet uygula ve evden attı, kendi evime geldiğinmde annemin yanına bu süreçte yine çocuğu ona göstermeme rağmen mahkemede çocuğumu kaçırdı ve bana göstermedi dedi ayrıca eşim çocuğunu ablasına vermeye çalışıyor beni evlilik sürecinde başka kadınlarla aldattı, hala aldatmaya devam ediyor. Bu süreçte şuan çocuğun velayeti bende ama ablası ve eşim velayetin bana verilmemesi hatta babaya dahi verilmemesini sağlayıp çocuğu olmayan ablası yetimhaneye verildikten sonra çocuğumu almak istiyor. Eşimle ben birlikte olduğumuz süreçte hamile kalmıştım daha sonra evlendik bunu dava dosyasında belirtmiş, çocuk için evlendiğini söylemiş bu benim için bir dezavantaj olur mu ? Eşim arada iş oldukça inşaat da çalışıyor, alkol, madde kullanıyor. Sinir ilaçları kullanıyor. Beni darp ettiğinde darp raporu alamadım korktum. Ayrıca eşimle olduğum zaman diliminde annesi ben işe gittiğim sırada yatakta duran bebeğimi kontrol etmediği için bebeğim uyanıp yere düşüyor ve annesi bana bunu söylemeyip bebeğim ağladığında ateşi çıktığında bunu annesi tarafından öğreniyorum, yani ailesi de çocuğuma iyi bakacağını düşünmüyorum şuan geçici velayet bende fakat haftada iki gün görüyorlar velayet tamamen bende olması için ve çocuğumu babası ve ailesinin görememesi için nasıl bir yol izlemeliyim lütfen yardımcı olun. Ayrıca eşim bir kaç kez oturduğum evi bastı. ve bana telefonda çocuğu kaçırabileceğimi söyledi.
Old 01-10-2020, 14:57   #2
Av. Hatun Olguner

Sayın konuk...

Eşinizin sizi dövmesi ve aldatması boşanma sebebidir....Eşinizin dava açtığını yazmışsınız ancak sizin davaya cevap verip vermediginizi yazmamışsınız....Dava dilekçesinin size tebliğinden itibaren 2 hafta içinde davaya karşı cevaplarinizi ve delillerinizi bu arada tanıklarınızı bildirmeniz gerekir...Cevap dilekçenizde tanıklara dayandıysanız ön inceleme duruşmasında tanık isim ve adreslerini bildirmeniz için süre verilir....Darp raporu almasanız da şiddete veya morluklara tanık olanlar varsa darp olayını tanıklarla kanıtlayabilirsiniz....

Çocuğu gösterdiğiniz halde göstermediğinizi söylemesi velayeti alma planının bir parçası olabilir...Çünkü mahkemenin belirlediği günlerde çocuğu göstermezseniz velayeti kaybetme ihtimaliniz yüksektir...Çocugun yaşını yazmamışsınız...Çocuk kendini ifade edecek yaşta ise tercihi sorulacaktır...Kimi tercih ederse ona verilecektir...

Burada yazdıklarınızı mahkemeye süresinde yazıp vermeniz gerekir. Aldatmayı da tanıklarla telefon görüşme kayıtlarıyla ve fotoğraf gibi delillerle ispat edebilirsiniz....

Darp ve aldatmayı ispat ederseniz nafaka ve maddi/manevi tazminat alabilirsiniz...

Tehdit ve diğer şiddetin önlenmesi için karakol veya aile mahkemesine başvurabilirsiniz.

Maddi gücünüz yetersizse barodan ücretsiz avukat isteyebilirsiniz...
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi