Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

EŞİm Tarafindan Dolandirildim

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-06-2008, 09:59   #1
Konuk

Varsayılan EŞİm Tarafindan Dolandirildim

Merhaba,
Benim durumumda bana göre oldukça karışık ve maddi manevi çok zor durumdayım.
2 yıllık evliyim, 15 aylık bir oğlumuz var. 2 yıllık süreçde eşim hiç çalışmadı ve eve bakmadı. Hep çalıştığını maaşını alamadığını, alacakları olduğunu dile getirdi benim tüm paramı çoğu kez zorla alarak kullandı, kredi kartlarım hacizde. Benden boşanmak istemiyor, davalara girmem ve yıllarca bekler uğraşırsın diyor.
Benim yapmak istediklerim;
-kendisinsen tez boşanmak,
-suş duyurusunda bulunmak,(mümkünse ceza alsın )
-oğlumu üzerime geçirmek onun görmemesini sağlamak ( böyle bir babası olduğunu bilmesini istemiyorum)
-maddi manevi tazminat talebi ( babasından kalma 1 daireleri ve arsaları var.) onun hakkını oğlumun üzerine alabilmek.
Maddi olarak mahvolmuş durumdayım üstelik ailemde mahvoldu çocuk babasız büyümesin diye. fakat yalan ve dolanla geçen 2 yıl.
Bulunduğum ilde nerelerden ücretsiz yardım alabilirim.

Saygılarımla,
Old 06-06-2008, 11:47   #2
Konuk

Varsayılan Eşim Tarafından Dolandırıldım

Yapmak istediklerimi ve durumumu aktardığım ilk mesajımda, sormak istediğim; ben ne yapabilirim nasıl yapabilirim lütfen bana yardım edin.

Çok Teşekkür Ederim
Saygılarımla,
Old 06-06-2008, 13:09   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Konuk; Eşinize karşı şiddetli geçimsizlik nedeni ile evlilik birliğinin temelinden sarsıldığı gerekçesi ile bir boşanma davası açabilirsiniz.

Bu davanın içinde, çocuğunuzun velayetini ve onun için önce tedbir, boşanmanın kesinleşmesi ile de yoksulluk nafakası talep edebilirsiniz.

Sizi tehdit ediyorsa, fiziki şiddet uyguluyorsa, Cumhuriyet Başsavcılığına konu ile ilgili şikayette bulunabilirsiniz.

Ayrıca Aile Mahkemesi yargıcından boşanma davası açmadan önce dahi eşinizin ortak konuta yaklaşmasını, çocuğunuza erişmesini engeleyebilirsiniz.

Yine halen oturmakta olduğunuz konutun size ve yavrunuza tahsis edilmesini de talep edebilirsiniz.

Ayrıca maddi ve manevi tazminat talepleriniz de olacaktır.

Çocuğunuz 15 aylık, bebek henüz; bu halde velayet size verilir ve babanın çocuğu sık görmesine karar verilmez. Ayrıca bu kısıtlı görüşmelerde yanlarında sizin de olmanıza karar verilir.

Bunun dışında "babasının kim olduğunu bilmesin istiyorum" u sağlayacak bir kanun hükmü bulunmamatadır. Yani biyolojik baba mutlaka çocuğun ilgili nüfus hanesinde ilgi kurularak da olsa bulunmak zorundadır.

Çok çabuk boşanmak ancak anlaşmalı boşanma ile mümkündür.Sizin durumunuzda bu yolun kullanılması mümkün görünmemektedir.

Ayrıca eşinizin halen üzerinde bulunan mal varlığını açacağınız dava ihtimaline binaen elden çıkarması durumunu engellemek için MK.199/3 madde gereği eşinizin taşınmazı üzerindeki tasarruf yetkisinin kaldırılmasını isteyebilirsiniz.

Haklarınız çok çeşitlidir.Zaman ve hak kaybına uğramamak için mutlaka bir meslektaşımızdan hukuki yardım alınız.maddi durumunuz yok ise,bu konuda bulunduğunuz il Baro'suna yapacağınız başvuru ile tarafınıza avukat tayin edilmesini sağlayabilirsiniz.Adli yardım büroları ilçelerde adliye binalırı içindedir.Ayrıca baro bünyesinde kadın komisyonları bulunuyorsa onlar da size yardımcı olacaklardır.

Saygı ile.
Old 06-06-2008, 13:33   #4
Konuk

Mrb lar, 15 aylık çocuğun sizin yanınızda olarak görüşülmesine karar verilir yazmışsınız. ama benim bebeğim 5 aylık ve hakim her 15 günde bir haftasonu saat 9 dan 7ye kadar verdi bebeğimi. ve benimde yanında olmam gibi bir husus yok. bebeğim babasını henüz hiç görmedi, doğumda gelmedi. ben bu kararı nasıl düzelttirebilirim ya da değişmesi mümkünmüdür? gidip hakimle konuşsam. boşanma davası devam ediyor. benim oturduğum evde gelip görmesini istesem böyle bir talep kabul edilir mi? üstelik çocuğum emiyor günün akşamına kadar benden nasıl ayrı duracak. ne yapacağımı bilemiyorum. çok tşk ederim.
Old 06-06-2008, 13:56   #5
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Konuk;

Davanız devam etmekte iken taleplerinizi yazılı olarak bildiriniz, çocuk ile şahsi ilişki kurulmasına yönelik karar şu hali ile gerçekten fazla.

Hakimler genellikle bu durumu değerlendirip takdir edebilmekte iken sizin davanızda gözden kaçırılmış zannederim.

Bebeğinizin çok küçük olması sebebi ile olumsuz olarak etkilenmesi muhtemel hususları içeren açıklamalı bir dilekçeyi dosyaya sunabilirsiniz.

Bir avukattan hukuki destek alabilirsiniz.Avukatınız var ise talebiniz üzerine gereğini yapacaktır.

Yine de taktir hakimindir ve gerekirse son hükümle birlikte temyiz edilebilir.

Saygı ile.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi