Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Dava Dilekçesinde İstenmeyen Tazminat, Nafaka Ve Mal Tespiti, Paylaşımı , Adli Yardım

Konuyu Kilitleyin
Old 18-10-2007, 21:18   #1
Konuk

Önemli Dava Dilekçesinde İstenmeyen Tazminat, Nafaka Ve Mal Tespiti, Paylaşımı , Adli Yardım

İyi çalışmalar

boşanma davası için verilen dilekçede tazminat, nafaka ve mal tespiti, paylaşımı ile ilğili bir talep olmaması, ve ilk celsede mahkemenin 100 YTL tedbir nafakasına hükmetmesi ve adli yardım ile sağlanan avukatın mal tespiti için baroya nafaka için başvuru yapmam gerektiğini söyledi.

Öğrenmek istediğim
Baronun tedbir nafakası için ne yapacağı. Bu nafakayı hangi yolla nasıl alacağım ve ilk dava dilekçeme mal tespiti ve paylaşımı ekleyip ekleyemeceğim. Avukat başka bir dava açmam gerektiğini söyledi. Aklıma yatmadı.

- eşim açtığım davaya cevap olarak dilekçe vermiş. Evden Ayrılırken ziynet ve bir miktar para aldığımı beyan etmiş ama bunu ispatı yok. bu konuda yapmam gereken bir şey varmı.

Cevaplarınız için teşekkür ederim.
Old 18-10-2007, 22:41   #2
Jeanne D'arc

Sayın Katılımcı,

Olay ve sorunuzu biraz daha açıklama imkanınız var mı?

Olay ve sorunuzdan anladığım kadarına cevap vereyim:

Adli Yardım Servisi'nden size atanan avukatın vekilliğinizi yaptığı davada tedbir nafakasına hükmedilmişse; vekilinizin bu tedbir nafakası ile ilgili icra takibi başlatabilmesi için tekrar Adli Yardım Servisi'nce görevlendirilmesi gereklidir. Bu nedenle ilk başvurudaki evrakları tekrar toparlayıp, servise başvurun ve önceki avukatınızın tekrar görevlendirilmesini isteyiniz.

Saygılarımla.
Old 18-10-2007, 22:48   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı;
Sorunuz için teşekkür ediyorum.Bu alanda sıkça sözü geçen "adli yardım" konusunda konuşabilme olanağı yarattığınız için.

İzin verirseniz önce barolarca yürütülen adli yardım sisteminin nasıl işlediğini kısaca özetleyeyim.İşleyiş bilinince bazı tereddütlerin de giderileceğini düşünüyorum.

Mali durumu uygun olmayan kadın baroya adli yardım için gerekli evraklar (muhtarlıktan alınacak fakirlik ,ikametgah belgesi ve nüfus cüzdanı örneği ve varsa dava ile ilgili evraklar)ile başvurur.

Bu başvuru ve hukuksal yardım talep konuları; nöbetçi avukat tarafından kayda alınır.Bu arada mali durumla ilgili bir çok soru sorulur.

Nöbetçi avukat aldığı başvuru evrakına;adli yardım ve talep hakkında kanaatini de yazarak baro yönetim kurulu veya görevliyönetim kurulu üyesine gönderir.Bu arada verilen mali ve hukuki bilgiler de kontrol edilir.

Haklı bir sebeple hukuki yardım istediğiniz ve mali durumunuzun elverişli olmadığı kanaatine ulaşılır ise size bir avukat atanacaktır.

Bu süre genellikle bir hafta on günü alır.(Acil durumlar hariç)

Avukatın hangi konuda hukuki yardımda bulunacağı; verilen görevlendirme evrakında yazılır.Avukatın sorumluluğu sadece bu iş ile sınırlıdır.Kendiliğinden yeni hukuki sorun ile ilgili işlem yapamaz.

Yeni bir hukuki sorun ortaya çıktığında aynı usul ile yeni bir avukat ataması gerekir.Bu önceki dosyaya bakan avukat da olabilir,başka bir avukatta.

Bu arada adli yardımdan atanan avukat masraflar dışında sizden ücret alamaz ve sizinle vekalet sözleşmesi düzenleyemez.

Buraya kadar olan açıklamalardan sonra sorunuza dönecek olur isek:

1-Duruşma sırasında tedbir nafakası kararı verilmiştir.Bu nafakanın icra yolu ile alınması için barodan yeniden avukat atanmasını istemeniz gerekiyor.Bu yeni bir hukuki sorundur.Dosyada görevli avukat kendiliğinden bu icra işlemini yapamaz.(Dava dilekçesinde istenmese de hakim tarafından nafakaya karar verilebilir)

Daha önceden adli yardım kararınız olduğu için bu kez barodaki işlemler daha hızlı ve basit işleyecek ve size bir avukat atanacaktır.

2-Dava dilekçesi ,davadaki isteklerinizin sınırını belirtir.Bu dikeçeye dayanarak başka bir dava ekleyemezsiniz.Yani dilekçenizi genişletemezsiniz.

İlk dilekçenizde istemediğiniz talepleriniz varsa(Mal paylaşımı,mal tespiti)bunlar için yeni bir dava açılması gereklidir.

Bu da yeni bir iş niteliğindedir ve yeniden avukat atanmasını istemeniz gerekmektedir.

Zaten dosyanıza bakan bir avukatınız var ve vermiş olduğu bilgiler gayet yerinde.

Yani yeni atama için baroya yeniden başvurmalısınız.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi