Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Şikayet dilekcesindeki gerçeğe aykırı beyan ve iddialar

Konuyu Kilitleyin
Old 10-08-2018, 23:17   #1
Konuk

Varsayılan Şikayet dilekcesindeki gerçeğe aykırı beyan ve iddialar

Eşimden boşandım ama hala ortak çocuğumuzun velayetini alabilmek için benimle uğraşıyor . En son hakkimda bir şikayette bulunmuş . Ve dilekçenin içeriği tamamen yalan yanlış ve iftira içerikli bilgiler ile dolu . Ve hatta evli iken bana birkaç kez şiddet uygulamış şikayetçi olmuştum . Kendisi de bir sikayetimde benden şikayetçi olmuştu . Ama ben ceza almamıştım . O almıştı . Şimdi en son şikayet dilekçesinde sanki onun daha önceki şikayetinden ceza almışım şeklinde yazmış . Özetle sürekli beni şikayet etmeyi alışkanlık haline getirdi . Sorum şöyle şikayet dilekçesinde daha önce beraat edilmiş bir kararı ceza almış gibi savcının değerlendirmesine sunmak ve dilekçe içeriğinde akıl VS . gibi onur kırıcı ve küçük düşürücü bir üslup kullanmak ve hatta aşağılayıcı bir dil ile hakaretvari yazmak tüm bunlar hangi suç kapsamlarına girmektedir . Sürekli şikayet edip taciz ettiği için artık bu haksız hukuksuz dilekçelerine karşı ben de yasal girişimlerde bulunmak istiyorum . Bana yardımcı olursanız çok müteşekkir olur , müteşekkir kalırım .
Old 11-08-2018, 16:33   #2
Av. Hatun Olguner

Yargıtay kararlarına göre şikayet etmek anayasal bir haktır. Bu nedenle eski eşinizi şikayet edemeyeceğinizi düşünüyorum. Ancak
ortada hiçbir delil ve emare yokken sırf size zarar verme kastı ile hareket ettiği açıkça anlaşılıyorsa iftiradan şikayet edebilirsiniz...

Ayrıca kaba,nezaketsiz ve rahatsız edici her söz de hakaret olarak kabul edilmemektedir. Onur şeref ve saygınlığı hedef alan sözcüklerin
kullanılması gerekmektedir.Yargıtay kararlarına göre örneğin '' Terbiyesiz'',''edepsiz'' gibi sözlerde hakaret unsuru bulunmamıştır. Bu sözler ağır eleştiri kapsamında kabul edilmiştir.
Old 11-08-2018, 18:40   #3
Av. Can DOĞANEL

"İftira" ve "Suç Uydurma" suçları özel kasıtla işlenen suçlardır. Yani kişinin iftira etmek ve/veya suç uydurma amacıyla bilerek ve isteyerek hareket etmiş olması gerekir. Uygulamada şikayet için küçük de olsa bir sebebinin bulunması durumunda bu özel kastın gerçekleşmediği kabul edildiğinden Sn. Olguner'in belirttiği gibi nadiren ceza çıkmaktadır.
Her olay özelliğine göre kendi koşullarında değerlendirilmelidir. Bu nedenle doğrudan bir Avukat ile birlikte durumu değerlendirmeniz daha doğru olur. Durumunuz uygun değilse bulunduğunuz yer Baro veya temsilciliğine başvurabilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi