Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Karar Müzakeresinin Uzun Sürmesi

Yanıt
Old 24-09-2007, 12:24   #1
SINIRSIZ

Varsayılan Karar Müzakeresinin Uzun Sürmesi

İstanbuldan küçük; fakat özünde büyükçe bir şehirde Hakim Bey'in 'Müzakere için ara veriyoruz, sizleri dışarı alabilir miyiz ' demesiyle, salondaki yaklaşık 40 avukat dışarı çıktık. DGM den bozma bir ağır ceza mahkemesi burası.. Müzakere şimdi biter, birazdan biter, duruşmada mevcuttuk, gidemeyiz yüzümüze tefhim lazım, bekleyelim... çaylar söylenmiş içsinler çağırırlar, demlik mi söylediler yoksa? yarım saat oldu... kapının önündeki bankları da kaldırmışlar oturacak yer de yok... ama kabahat benim.. ne diye topuklu ayakkabı giymişim ki.. neyse şimdi çağırırlar.. 1 saat oldu... içerde biri mi öldü acaba?

Bir avukat arkadaşın kapıyı çalmasıyla, kapının 'müzakere devam ediyor diye suratına kapanması bir oldu... Nerdeyse keşke biri ölmüş olsa içerde diyecek kadar kendimizi kaybediyoruz.. 1, 5 saat ... insaf ya.. bizim hiç mi işimiz gücümüz yok.. hadi bırak onu.. bizim canımız yok mu? 3 tane hakim orda oturup çayını içip müzakere edecek diye biz kırk kişi dışarda beklemek zorunda mıyız? 3 tane hakim içeri geçseler müzakerelerini orda yapsalar bizde bari salonda,serin serin, belimiz rahat otursak olmaz mı?

Şehrin Baro Başkanına söylemişler, bizim adımıza bu mahkeme başkanı ve üyeleri ile konuşun demişler... fakat yağıp gürleyerek, nasıl olur böyle şey diyerek giden sayın başkan hakimleri haklı bulup dönmüş... Onlar hep haklı biz hep cezalıyız zaten.. neyseki cezamız şimdilik kapıda iki ayak üstünde durmak...itirazı olan varsa salonu hepten terketsin durumu...
Old 24-09-2007, 23:51   #2
Av.Ergün Vardar

Bakınız Av.Ömer Kavili üstadımın konu ile ilgili mesajları.
Old 26-09-2007, 10:31   #3
Av.İlhami Akan

Varsayılan e bravo

Özellikle Ağır Cezalarda bu tür müzakere sıkıntılarına alışmaya başladık. Ama o bahsettiğiniz olay, müzakereden ziyade, dosyanın tamamen incelenmesi gibi bişey olmuş yani. Muhtemelen hakimlerden bir veya ikisinin dosya hakkında fazlaca bir hakimiyeti yoktur ve dosyayı bilen hakim diğerlerine dosyayı anlatmıştır. İfadeleri okumuşlardır,falan filan. Hasılı kelam, meseleyi tamamiyle abartı noktasına getirmişler.
Old 26-09-2007, 15:00   #4
Av. BNK

O da bir şey mi ? Geçen hafta Ankara Ağır Ceza Mahkemelerinden birinde saat 09:15'e 51 tane dosya koydular. Hepsinin duruşması aynı saat. Gidip şikâyet ettim. Bütün dosyaları bir saat içinde bitirdiklerini iddia ettiler.
Old 28-09-2007, 17:27   #5
AV. PİRAYE

merhaba arkadaşlar. benim yanıtım biraz sıcağı sıcağına olmadı ama bu konu ile ilgili söylemek istediim bir kaç söz var. tam da bu konularda hassas olduğum bir gün, bende yakın zamanda asliye ceza mahkemsinde sanık müdafii olarak bulundum. sayın savcımız sağolsun saat 12 'ye doğru teşrif ettiler. ve duruşmada savunma hakkımızı ciddi şekilde zedeleyecek tavırlar takındılar. sanık daha yargılama bitmeden mahküm konumuna düşürüldü. ben hayretler içerisinde müdahale etmeye çalıştım. ama nafile görgü başka, hukuk bilgisi çok başka. karşımızdaki hakim ve savcılara görgüyü borçluyuz ama onlarda bizlere karşı bu görgüyü borçlular. sizin adınıza üzüldüm sayın meslektaşım. saygılarımla
Old 28-09-2007, 22:22   #6
Av. Can DOĞANEL

Müzakerenin kısa sürmesindense uzun sürmesini yeğlerim. Çünkü kısa sürmesi üstünkörü bir incelemeye delalettir. Sorun uygun bekleme koşulları ise bu tartışılabilir ama müzakere uzun sürdü diye yakınmayı anlamak güç!
Old 02-10-2007, 10:59   #7
SINIRSIZ

Alıntı:
Yazan Av. Can DOĞANEL
Müzakerenin kısa sürmesindense uzun sürmesini yeğlerim. Çünkü kısa sürmesi üstünkörü bir incelemeye delalettir. Sorun uygun bekleme koşulları ise bu tartışılabilir ama müzakere uzun sürdü diye yakınmayı anlamak güç!

Sorun uygun olmayan bekleme koşulları tabi.. Fakat müzakerenin uzun sürmesinden de yakınma hakkımızın olduğunu düşünüyorum. Ortalama olarak bir müzakerenin ne kadar süreceği sayın hakimlerimiz tarafından bilinebilir. uzun sürecek olması halinde müzakere için öğleden sonraya ya da yarına ertelenebilir duruşma..orda saatlerce onlarca avukatın onların müzakeresini beklemekten yakınmamasını anlamak güç bence..üstünkörü bir inceleme yapmasınlar diye beklemekten yakınmamak diye bir şey en azından benim için ne yazık ki sözkonusu olamıyor. Ve biliyormusunuz bu mahkemenn kapısının önünde saatlerce bekleyen avukatlar başka mahkemede beş dakikalığına duruşmaya çıksa ve o anda duruşma sırası gelse hiç beklenmeden yok yazılıyorlar ve baroya ( CMK avukatıysa ) şikayet ediliyorlar. Yakınacak o kadar çok şey var bunu anlamak o yüzden güç diyorsanız anlarım. Ya da yakınmayın bir şeyler yapın derseniz saygı duyarım. Fakat bunların haricinde nasıl yakınmam? Nasıl yakınmayız? saatlerimizin gittiği her duruşma öncesinde, aynı zamanda sağlığımızdan da yitirmiyor muyuz?
Old 02-10-2007, 13:50   #8
üye8180

Alıntı:

Sorun uygun olmayan bekleme koşulları tabi.. Fakat müzakerenin uzun sürmesinden de yakınma hakkımızın olduğunu düşünüyorum. Ortalama olarak bir müzakerenin ne kadar süreceği sayın hakimlerimiz tarafından bilinebilir. uzun sürecek olması halinde müzakere için öğleden sonraya ya da yarına ertelenebilir duruşma..orda saatlerce onlarca avukatın onların müzakeresini beklemekten yakınmamasını anlamak güç bence..üstünkörü bir inceleme yapmasınlar diye beklemekten yakınmamak diye bir şey en azından benim için ne yazık ki sözkonusu olamıyor. Ve biliyormusunuz bu mahkemenn kapısının önünde saatlerce bekleyen avukatlar başka mahkemede beş dakikalığına duruşmaya çıksa ve o anda duruşma sırası gelse hiç beklenmeden yok yazılıyorlar ve baroya ( CMK avukatıysa ) şikayet ediliyorlar. Yakınacak o kadar çok şey var bunu anlamak o yüzden güç diyorsanız anlarım. Ya da yakınmayın bir şeyler yapın derseniz saygı duyarım. Fakat bunların haricinde nasıl yakınmam? Nasıl yakınmayız? saatlerimizin gittiği her duruşma öncesinde, aynı zamanda sağlığımızdan da yitirmiyor muyuz?

Sayın sınırsıza katılıyorum. 5-10 dakika dahi beklemeden dosyayı müracaata bırakanlar kendileri değil mi? Müzakere uzun sürecekse bir gün sonraya duruşma günü verilmesi çok mu zordu?
Old 02-10-2007, 14:12   #9
ayselari

Rahatsiz

Bence bu durum heyetin dosyadan haberi olmadığını gösterir.
Müzakere yapılır;yapılmalıdır evet; ama 1.5 saat sürüyorsa; bu dosya ile ilgili hiçbir bilgileri olmadığına dalalet eder bana göre..
Sonuçta uyuşamıyorlarsa; üyenin karşıt oy hakkı vardır;karara yazdırır, sorun çözülür.
Tamamen en hafif deyimle özensizlik..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi