Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

Yanlış ilaç yüzünden hastanelik oldum

Yanıt
Old 02-02-2014, 16:21   #1
Konuk

Varsayılan Yanlış ilaç yüzünden hastanelik oldum

İyi günler,
Ben 19 yaşında bir üniversite öğrencisiyim. Hafif bir soğuk algınlığı şikayetiyle xx Devlet hastanesinin acil bölümüne başvurdum.
İlgilenen doktor Nörofen isimli ilacı reçete etti.
İlacı 3 gün kullandım. 3.günün gecesinde boyun felci geçirecek kadar kasıntı, ağrı ve kalp çarpıntısı neticesinde korku ve endişeye kapılarak ailem ile birlikte xx üniversitesi tıp fakültesine gittik.
Muayene eden doktor bu ilacın ağır şizofreni tanısında reçete edilen ilaç olduğunu ve bende oluşan etkilerin ilacın yan etkileri olduğunu söyledi. İlacın kalp durması ve ani ölüm gibi yan etkileri varmış.

Bu durumda nasıl usul izlemeliyim. hukuksal süreç nedir?

Allah sizden razı olsun
iyi forumlar
Old 03-02-2014, 10:45   #2
üye7160

Sayın Konuk,

Soğuk algınlığı tedavisi için NUROFEN isimli (ağrı kesici,ateş düşürücü ) ilaç sıklıkla hastalara verilmektedir.

Bu nedenle ilacı yazan doktorun soğuk algınlığı tedavisinde NUROFEN yerine NÖROFEN yazmış olabileceğini sanmıyorum.(Ama ihtimal de var tabi)

Bir ihtimal bu iki ilacın isimleri çok yakın olduğu için eczacınız ilacı hatalı okuyarak size yanlış ilacı vermiş olabilir.Bu nedenle reçetenizi başka bir eczaneye daha okutmanızı tavsiye ederim.

Hatanın doktordan mı eczacıdan mı kaynaklandığını tespit ederek,sorumlular hakkında Tabibler odasına,Eczacılar Birliğine ve il Sağlık Müdürlüğüne ve hastanenin hasta hakları birimlerine şikayette bulunabilirsiniz.

Geçmiş olsun...
Old 03-02-2014, 21:58   #3
Konuk

ilaç elektronik reçeteyle verildi. eczanenin bir kusuru olduğunu düşünmüyorum.
Old 04-02-2014, 09:02   #4
üye7160

Sayın Konuk,elektronik reçete bilginiz elinizde ise başka bir eczaneden teyit almanızı tavsiye ederim.Eczacının ilacı isim yakın olduğu için hatalı okumuş olma ihtimali de bulunmaktadır.

Yine elektronik reçeteye veriyi giren doktor,hemşire sekreter vs.nin NUROFEN yerine sehven NÖROFEN yazmış olma ihtimali de elbette ki vardır.Bu nedenle elektronik kayıtlarınızın kontrol edilmesini ilgili hastaneden talep ediniz.

Teyitlerinizi aldıktan sonra önce hasta hakları birimine,il sağlık müdürlüğüne, tabibler odasına yada eczacılar birliğine şikayette bulunabilir,maddi manevi zararlarınız oluşmuş ise bunların tazmini için sorumlular hakkında dava açabilirsiniz.

Geçmiş olsun...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi