Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma davasında davalı eşe karşı açılan kadına şiddetten açılan ceza davaları çekişmeli bosanma davasına etkkisi nedir dava uzarmi hızlanır mi

Konuyu Kilitleyin
Old 25-05-2022, 20:06   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma davasında davalı eşe karşı açılan kadına şiddetten açılan ceza davaları çekişmeli bosanma davasına etkkisi nedir dava uzarmi hızlanır mi

merhaba değerli hukukcu büyüklerim sizlerin sayesinde haklarımı öğreniyorum yardımınıza bilgilerinize ihtiyacım var bir yıl süren evliligi sideetten dolayı bitirme kararı vererek Bosanma davası açtım bir yıl oluyor dava çok uzar mı açılan ceza davaları davanin sonucunu etkiler mi bosaa kararı verilir mi yoksa yıllarca süren hukuk mücadelesine devam etmek istesemde bu süreç beni çok yıprattı bir yandan oldirue korkusu bir yandan cezasını çeksin istiyorum çekişmeli bosaa davası kaç yıl sürüyor micadlwe etmeli miyim yiprandikca pes mi etmeliyim vereceğiniz bilgilerle doğru kararı vermek istiyorum bana yol gosterit misiniz pes etmemek için direniyorum

Eşe karşı açılan tehtit hakaret , silahlı tehtit basit yaralama kadına şiddetten açılan ceza davaları çekişmeli boşanma davasında tanik dinleme aşamasında boşanma kararı verilebilir mi
davalı eş anlasmali teklifinde hiç bir hak talebim yoktur hakkımizda açılmış açılacak olan davalardan vazgeçiyoruz diye tüm maddelerin altında bu yazı var dava anlasmaliya dönerse ki dönmesini değil bana yasattiklarinin cezasını yargı karşısında çekmesini istiyorum
anlasmaliya dönerse hiç bir hak talep etme hakkım yokmu maddi manevi tazminat talebim olamaz mı dava uzarsa anlaşmayı kabul edersem açılan ceza davalarında davalı eşi afetmis mi sayilacagim ceza davaları anlaşmalı boşanmaya dönerse davalar dusermi çekişmeli boşanma davası boşanma yönünde karar çıkar mı bana uasattiklarindan dolayı , maddi manevi tazminat kararı verilir mi boşanma davası kaç yıl sürüyor bana üç yıl sürer dedi avukatım anlasmalida hiç bir hak talep edemezsin dedi imzala kurtul dedi müşteki olduğum ceza davalarına avukat tutma imkanim yok kimsem de yok ne yapmalıyım öldürülme korkusu yaşıyorum anlaşmayi imzalamadim diye dava yıllarca sürer mi bir an önce kurtulmak için haklarımdan ceza davalarından vazgeçmis sayılır mıyım pes edersem anlasmaliyi kabul edersem davalar düşer mi ne yapmalıyım saygilar
Old 08-06-2022, 09:05   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1- Çekişmeli boşanma davasının süresi, dosyanın bulunduğu aşama, mahkemenin iş yükü, dinlenecek tanık sayısı vb sebepleri ile her dosyada değişmektedir.

2- Boşanma davasında ceza davasına dayanak gösterilen olay boşanma sebebi olarak gösterilmiş ise mahkemece ceza davasının sonucunun beklenmesine karar verilebilir. Ceza davasından mahkumiyet i boşanma davasındaki iddianızı destekleyecektir.
Ceza davasında delil yetersizliğinden beraat verilecek olur ise boşanma mahkemesi bu sonuçla bağlı değildir. Değerlendirmeyi kendi dosyasında kendisi yapacaktır.
Fakat ceza davasında suçun sanık tarafından işlenmediği sabit olduğu gerekçesi ile beraat kararı verilmesi halinde boşanma mahkemesini bu kararı dikkate alacaktır.

3- Çekişmeli açılan boşanma davalarında eğer 1 yıllık evlilik süresi dolmuş ise her zaman anlaşmalı boşanmaya geçme olanağı vardır.

4-Anlaşmalı boşanmada tarafların maddi manevi tazminat nafaka velayet konularında bir anlaşma yapması gerekir. anlaşmalı boşanma herşeyden vazgeçmek demek değildir. Her bir konuda tarafların anlaşmasıdır.
Özgür irade ile taleplerden vazgeçme seçeneklerden sadece bir tanesidir.
Anlaşmalı boşanmada tazminat konusunda eşinizle anlaşırsanız tazminat alırsınız.Hakim kendiliğinden tazminat tayin etmez.

5-Anlaşmalı boşanmada eşinizle anlaşma yapmanız gerekir. Hem anlaşma metni düzenleyip hem de hakimden bu metnin dışında kalan taleplerde bulunduğunuzda eşiniz bu talebinizi onaylamaz ise dava çekişmeliye yeniden döner.

6- Eşe karşı yaralama suçundan anlaşarak vazgeçmek ceza davasını ortadan kaldırmaz. Yargılamaya devam edilir.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi