Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Yeni Değişiklikle Bağkurlu Avukat 9000 gün prim ödeyecek!

Yanıt
Old 04-01-2011, 15:25   #1
av.eylemsalık

Varsayılan Yeni Değişiklikle Bağkurlu Avukat 9000 gün prim ödeyecek!

Arkadaşlar bildiğiniz üzere , vergi mükellefi olan ve Topluluk sigortasına tabi olan Avukat arkadaşlarımız yaş ve çalışma süreleri ne olursa olsun Bağkura devredildiiler. ANormalde 25 hizmet yılı 5400 günü tamamlayan ve yaş sınırını doldurup SSK ya göre emeli olabilecek bir avukat artık 9000 Prim günü ödeyerek Bağkur dan emekli olabilecek .Bu da bir avukatın 3600 gün prim daha yatırması ve SSK ya göre yaşını doldurduğu halde 10 yıl daha geç emekli olması demektir. Bu durumun hak gaspı ve hak ihlali olduğunu düşünüyorum. Sessiz sedasız yürürlüğe sokulan bu yasaya karşı Kanun uygulayıcı olan ve savunma mekanizmasında yer alan Barolardan ve Avukat arkadaşlardan hiç bir ses çıkmamasını , bu yasa hükmünün iptali için dava açmamalarını enazından topluluk sigortasında yasanın ön gördüğü süre ve prim günü baz alınmak kaydıyla emeklilik yaş ve sınırının düzeltilmesi için özel bir hüküm konulması konusunda gayret sarfedilmemesini hayretle karşılıyorum..
Old 05-01-2011, 09:23   #2
detay82

Ben avukatların ve baroların aksi yönde bir duruş sergilemeleri durumunda hayrete düşerdim
Konu oldukça önemli fakat daha pek çok konuda sindirilmiş vaziyetteyiz.
Artık herkes kendi adına bence diğer avukatlardan ve barolardan medet ummadan kendi başına elinden geldiğince avukatlık onuru adına mücadele etmelidir.

Saygılarımla.
Old 05-01-2011, 14:11   #3
av.eylemsalık

haklısınız ismail bey ,bağlı olduğum baroyu arayıp bu problemi izah edip , bu konuda bir çalışmanız varmı diye sorduğumda "hayır hiçbir çalışmamız yok" dediler. Ben de basbayaa avukat aleyhine olan bu yasa sebebi ile neden bir çalışma yok dediğimde "kimse bize müracaat etmedi" , yani baronun kendiliğinden hareket etmesi gerekmezmi diye sordum , bilemeyiz diye durum geçiştirildi.bu da avukatların artık münferiden mücadele etmesi konusunda fikrinizi doğrulamaktadır.
Old 12-01-2011, 19:23   #4
Av.Nur Hayat BURAN

Gerçekten bir "terzi kendi söküğünü dikemezmiş" vakası ile karşı karşıyayız.
Old 12-01-2011, 19:31   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

Bağ-Kur, primleri ait olduğu ay içinde tahsil ediyor. Ekim-2010 itibariyle Topluluk Sigortası hesapları Bağ-Kur'a devredildiği için, topluluk sigortası kapamında Aralık ayında Kasım-2010 Ayı primlerini ödemiş olduk. Bu nedenle Ocak ayı içinde hem Aralık-2010 hem de Ocak-2011 ayı primleri tahsil edilmektedir.

Buna dikkat edin arkadaşlar.
Old 12-01-2011, 23:09   #6
Av.Nur Hayat BURAN

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Bağ-Kur, primleri ait olduğu ay içinde tahsil ediyor.
Bu bilgi çok çok mühimdir. Zira ödemelerin aksaması halinde prim borcu çıkartılması olası olacak ve çoğu meslektaş zor durumda kalacaktır.
Ben aralık ayı ödemesini aralık ayında yaptım. Saim Bey' e paylaşımı için çok teşekkür ederim.
Old 12-01-2011, 23:51   #7
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Nur Hayat BURAN
Bu bilgi çok çok mühimdir. Zira ödemelerin aksaması halinde prim borcu çıkartılması olası olacak ve çoğu meslektaş zor durumda kalacaktır.
Ben aralık ayı ödemesini aralık ayında yaptım. Saim Bey' e paylaşımı için çok teşekkür ederim.

Her ne kadar 5510 sayılı knunda 4/b kapsamında değerlendirilen biz avukatların primlerini SSK'da olduğu gibi takip eden ay sonuna kadar ödeyebilecekleri yazılı olsa bile, uygulamada Bağkur maalesef aynı ay içinde ödenmeyeenleri, gecikmiş ödeme olarak değerlendiriyor.

Bugün e-devlet üzerinden SGK sitesine girdiğimde durumu fark ettim. Normal koşullarda gecikmiş bir ödememein olmaması gerekirken geçen ay ve bu ay ödenmememiş görünüyordu. Sorduğumda aynı ay içinde ödenmesi gerektiğini söylediler ama kanuna baktığımda ise durum farklıydı. Bir tuhaf ülkede yaşıyoruz, kanunu takan yok! (Bu kanun maddesi yakın zamanda bir kez daha değişmediyse tabi ki!?)

Alıntı:
Sigortalı sayılanlar,

Madde 4/ b) Köy ve mahalle muhtarları, hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan ise;
1) Ticarî kazanç veya serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veya basit usûlde gelir vergisi mükellefi olanlar,
2) Gelir vergisinden muaf olup, esnaf ve sanatkâr sicili ile birlikte kanunla kurulan meslek odalarına usûlüne uygun olarak kayıtlı olanlar,
3) Anonim şirketlerin kurucu ortakları ve/veya yönetim kurulu üyesi olan ortakları, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortakları, diğer şirket ve donatma iştiraklerinin ise tüm ortakları,
4) Tarımsal faaliyette bulunanlar,

Prim ödeme yükümlüsü
MADDE 87- Bu Kanunun uygulanmasında kısa ve uzun vadeli sigorta kolları ile genel sağlık sigortası ve isteğe bağlı sigorta bakımından;
a) 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) ve (c) bentlerine ve 5 inci maddenin birinci fıkrasının (a) bendine tâbi olanlar ile bu kapsamda sayılan kişilerden sosyal güvenlik destek primine tâbi olanlar için bunların işverenleri,
b) 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendine tâbi olanlar ile bu kapsamda sayılan kişilerden sosyal güvenlik destek primine tâbi olanlar, isteğe bağlı sigortalı olanlar ve 60 ıncı maddenin birinci fıkrasının (d) ve (g) bentlerinde sayılan kişilerin kendileri,
c) 60 ıncı maddenin birinci fıkrasının (c) bendinde sayılan kişiler için primi yılı merkezî yönetim bütçesinden karşılanmak üzere ilgili kamu idareleri,
d) 60 ıncı maddenin birinci fıkrasının (e) bendinde sayılan kişiler ile 5 inci maddenin (e) ve (f) bentlerinde belirtilenler için Türkiye İş Kurumu,
e) 5 inci maddenin (b) bendinde belirtilen aday çırak, çırak ve işletmelerde meslekî eğitim görenler ile meslek liselerinde zorunlu staja tâbi tutulan öğrenciler için Milli Eğitim Bakanlığı veya bu öğrencilerin eğitim gördükleri okullar, yüksek öğrenim sırasında zorunlu staja tâbi tutulan öğrenciler için öğrenim gördükleri yüksek öğretim kurumu,
f) 5 inci maddenin (c) bendine tâbi olanlar için işverenleri veya kendileri,
prim ödeme yükümlüsüdür.

Primlerin ödenmesi
MADDE 88- 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendinde belirtilen sigortalıları çalıştıran işveren, bir ay içinde çalıştırdığı sigortalıların primlerine esas tutulacak kazançlar toplamı üzerinden bu Kanun gereğince hesaplanacak sigortalı hissesi prim tutarlarını ücretlerinden keserek ve kendisine ait prim tutarlarını da bu tutara ekleyerek en geç ertesi ayın sonuna kadar Kuruma öder.
Hak edilen ancak, ödenmemiş olan ücretler üzerinden hesaplanacak primler hakkında da birinci fıkradaki hüküm uygulanır.
60 ıncı maddenin birinci fıkrasının (b), (c), (d) ve (g) bentleri gereği genel sağlık sigortalısı sayılanlar için, her ay otuz tam gün genel sağlık sigortası primi ödenmesi zorunludur.
87 nci maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde belirtilen yükümlüler, her aya ait primlerini takip eden ayın sonuna kadar Kuruma öderler. Bunlardan sosyal güvenlik destek primine tâbi olanların primleri, aylıklarından kesilmek suretiyle tahsil edilir. Bu kişiler primlerini en fazla 360 günle sınırlı olmak üzere peşin olarak erken ödeyebilir. Erken ödeme halinde erken ödenen her gün için 21/7/1953 tarihli ve 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun Ek 1 inci maddesine göre erken ödeme indirimi hükümleri uygulanır. Ancak yapılan erken ödeme indirimi, prime esas kazançtan indirilmez. Erken ödemede sigortalılık süresi, sigorta priminin ait olduğu her ayın ilk gününden itibaren, prim ödeme gün sayısına dahil edilir. Erken ödeme yapılan ve prim ödeme gün sayısına dahil edilmeyen sürede isteğe bağlı sigortalılığın sona ermesi halinde, sigortalılık süresine sayılmayan günlere ait primler, ilgililere iade edilir.
4 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı sayılanların, her ay için otuz tam gün prim ödemesi zorunludur. Bu kapsamdaki sigortalılardan, bu Kanuna göre tescilleri yapıldığı halde, beş yılı aşan süreye ilişkin prim borcu bulunanların, bu sürelere ilişkin prim borçlarının Kurumca yapılacak bildirimde belirtilen süre içerisinde ödenmemesi halinde, daha önce prim ödemesi bulunan sigortalının ödediği primlerin tam olarak karşıladığı ayın sonu itibariyle, prim ödemesi bulunmayan sigortalının ise tescil tarihi itibariyle sigortalılığı durdurulur. Prim borcunun ait olduğu süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilmez ve bu sürelere ilişkin Kurum alacakları takip edilmeyerek, Kurum alacakları arasında yer verilmez. Ancak, sigortalı ya da hak sahipleri daha sonra müracaatları tarihindeki 80 inci maddenin dokuzuncu fıkrasına göre belirlenecek prime esas kazanç tutarı üzerinden hesaplanacak borç tutarını, tebliğ tarihinden itibaren üç ay içinde ödedikleri takdirde, bu süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilir.
4 üncü maddenin birinci fıkrasının (c) bendinde belirtilen sigortalıları çalıştıran işverenler, çalıştırdığı sigortalıların primlerine esas tutulacak kazançlar toplamı üzerinden bu Kanun gereğince hesaplanacak prim tutarlarını ücretlerinden keserek ve kendisine ait prim tutarlarını da bu tutara ekleyerek, en geç ödemenin yapıldığı tarihi takip eden onbeş gün içinde Kuruma öderler.
87 nci maddenin birinci fıkrasının (c) ve (d) bentlerinde belirtilen yükümlüler, her aya ait primleri ilgili ayı takip eden ayın sonuna kadar Kuruma öderler.
Kuruma fiilen ödenmeyen prim tutarları, gelir vergisi ve kurumlar vergisi uygulamasında gider yazılamaz.
Bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı sayılanların prim borçları, sattıkları tarımsal ürün bedellerinden borç tutarını geçmemek şartıyla % 1 ilâ % 3 oranları arasında olmak üzere kesinti yapılmak suretiyle tahsil etmeye Kurum yetkilidir.
Prim borçları katma değer vergisi iade alacağından mahsubu suretiyle de ödenebilir. Bu takdirde katma değer vergisi iade hakkı sahibi kendisinin, mal veya hizmet satın aldığı veya iştirak veya ortaklık ilişkisi içinde bulunduğu işverenlerin prim borçları için de mahsup talep edebilir. Bu işverenlerin mahsup talebinde bulundukları ayda muaccel olan prim borçlarının birinci fıkrada belirtilen ödeme sürelerini izleyen onbeş gün içinde mahsup suretiyle ödenmesi halinde, yasal süresi içinde ödendiği kabul edilir. Ancak prim borçlarının katma değer vergisi iade alacağından mahsup suretiyle ödenmesi talebinde bulunulduğu halde, süresinde mahsup edilemeyen veya eksik mahsup edilen prim borçları için birinci fıkrada belirtilen ödeme sürelerini izleyen günden başlanarak gecikme cezası ve gecikme zammı uygulanır. Kurum, Maliye Bakanlığının uygun görüşü ile bu uygulamadan faydalanacak işverenleri; iştigal konusu, işletme türü ve işletme büyüklüğü itibariyle belirlemeye ve lehine mahsup talebinde bulunulan işverenlerin prim borcu ödeme süresini otuz günü aşmamak üzere uzatmaya yetkilidir.
Kurum, prim ve her türlü alacaklarını, işverenlere olan borçlarından mahsup etmek suretiyle tahsil etmeye yetkilidir.
Primlerin özel ödeme şekilleri kullanılmak suretiyle ödenmesi zorunluluğunu getirmeye ve primlerin yatırılacağı tahsilât kuruluşlarını belirlemeye Kurum yetkilidir.
Kurumun süresi içinde ödenmeyen prim ve diğer alacaklarının tahsilinde, Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun 51 inci, 102 nci ve 106 ncı maddeleri hariç, diğer maddeleri uygulanır. Kurum, Amme Alacaklarının Tahsil Usûlü Hakkında Kanunun uygulanmasında Maliye Bakanlığı ile diğer kamu kurum ve kuruluşları ve mercilere verilen yetkileri kullanır.
Kurumun prim ve diğer alacaklarının tahsilinde, Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun uygulamasından doğacak uyuşmazlıkların çözümlenmesinde Kurumun alacaklı biriminin bulunduğu yer iş mahkemesi yetkilidir. Yetkili iş mahkemesine başvurulması alacakların takip ve tahsilini durdurmaz.
Kurumun sigorta primleri ve diğer alacakları haklı bir sebep olmaksızın bu Kanunda belirtilen sürelerde ödenmez ise, kamu idarelerinin tahakkuk ve tediye ile görevli kamu görevlileri, tüzel kişiliği haiz diğer işverenlerin üst düzeydeki yönetici veya yetkilileri, görevleri ile ilgili olarak Kuruma karşı işverenleri ile birlikte müştereken ve müteselsilen sorumludur.
Kurum, kamu idarelerinde işyerinin özelliği nedeniyle primlerin farklı zamanlarda ödeme süresini belirlemeye yetkilidir. Prim alacaklarının tahsili için en geç bir yıl içinde icra yoluna başvurmayan Kurum yetkili personeli hakkında genel hükümlere göre kovuşturma yapılır.
Miktarı Kurum Yönetim Kurulunca belirlenen tutarı geçen ve yurt dışına çıkış yasağı konulacağına dair ihtar tebliğ edilmesine rağmen, borcunu ödemeyen işverenlerin kendileri veya kanunî temsilcileri hakkında Kurumun talebi üzerine, 5682 sayılı Pasaport Kanununun 22 nci maddesi hükümleri uygulanır.
Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usûl ve esaslar ile haklı sebebin neler olduğu, Kurum tarafından çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir.
Old 13-01-2011, 00:43   #8
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Ben SGK numaram üzerinden Kasım ayının primini yatıramadım. Her zaman yatırdığımız bankada, her zaman yatırdığımız usulle davrandığımız ve sigortalı arkadaşlarımın primini yatırabildiğim halde; kendi primimi yatıramadım!

Ekran "Böyle bir topluluk kaydı yok" uyarısı vermekteydi. Önce yıl sonu karışıklığıdır belki dedim. Ancak aynı denemeyi Aralık için bu ay da yapıp, yine aynı uyarıyı alınca konuyu muhasebeye intikal ettirdik. Henüz bir yanıt yok; ama Bağ-Kura geçiş sürecinde atladığım bir başvuru olmasından endişe ediyorum?

Bunun dışında bir başka vesileyle SGK yı aramıştım. Bir müvekkilin filanca borçlanmalarla SSK ve BağKur da geçen hizmet dönemlerini sorgulayıp ne zaman emekli olabileceği konusunda yardım alırken bilvesile kendimi de sordum. Bu esnada BağKura geçirilmemizde; ilk mesaj sahibi meslektaşımın belirttiği olumsuzlukları farkettim. Memurun Barolar ve Avukatlarla ilgili yorumunu dinlerken; terzi kendi söküğünü dikemez misali avukat olduğumdan utandım:

-Biz de anlamadık avukatların ve Baroların hiç ses çıkarmamasını. Kesinlikle çok aleyhinize bir düzenleme.

...

Galiba kabahatimiz daha ziyade; düzenlemeyi yapanlara güvenmekten ibaret idi.

Dava açmayacak mıyız, çok geç olmadan? Bu konuyu ciddi anlamda düşünelim.

Saygılarımla.
Old 13-01-2011, 01:03   #9
Av.Suna SOYDAŞ

Bildiğim kadarı ile Baolar Birliği ve başka birtakım sendikalar tarafından iptal istemli dava açılmıştı ama davanın olumsuz sonuçlandığını duymuştum. Bu konuda detaylı araştırma yapmamız gerekiyor sanırım.
Old 27-01-2011, 14:59   #10
Av.Nur Hayat BURAN

Yeni Fikir barolar birliğinin konuya ilişkin bilgi notu

Bilgi Notu
5510 sayılı Yasa ile serbest çalışan Avukatların sigortalılık statülerinde yapılan değişiklik, 1 Ekim 2008 tarihi öncesinde serbest çalışmaya başlayan Avukatların emeklilik şartlarında aleyhe değişiklikler getirmiştir. Aleyhe hususların giderilmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi nezdinde, Türkiye Barolar Birliği ve Türkiye Noterler Birliği ortak girişimde bulunmuşlardır. Bu bağlamda; Yasa’nın yürürlüğe girmesiyle malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları bakımından Yasa’nın 4. maddesinin 1. fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı sayılan Avukatların, Yasa’nın 4. maddesinin 1. fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılmaları için çalışmalar sürdürülmektedir.
Saygılarımızla.
Türkiye Barolar Birliği
Old 31-01-2011, 19:28   #11
AV.SEDAT

E-devlet üzerinden prim borcu sorgulaması yapıp da abuk bir borç rakamı ile karşılaşan meslektaşımız var mı? Ben 2005 yılında (maalesef hemen af çıkmadan önce ) tüm geçmiş borcumu kapadıktan sonra primleri 5 yıldır düzenli olarak ödüyorum; ancak sistemde 6 bin küsur borç görüyorum... Acaba 2008 ekim - 2010 Aralık arası topluluk için ödenen primlerin bağkur hesabına aktarılmasında bir gecikme var ve genel bir durum mudur; yoksa şahsımla ilgili bir problem sayıp peşine mi düşmeliyim?

Bu arada; 4-b ödeyen meslektaşlar, ödeme yapmak için gerekli bağ numaralarını (adı artık her ne ise) e-devlet girişi yaptıktan sonra, sunulan hizmetler sekmesinden SGK 4-b hak sahipliği bilgisi linkine tıklayarak öğrenebilirler... açılan hizmet dökümü sayfasında mavi üzerine koyu mavi yazan sayı bağkur primlerini ödemek için gerekli numaradır...
Old 31-01-2011, 20:16   #12
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan AV.SEDAT
E-devlet üzerinden prim borcu sorgulaması yapıp da abuk bir borç rakamı ile karşılaşan meslektaşımız var mı? Ben 2005 yılında (maalesef hemen af çıkmadan önce ) tüm geçmiş borcumu kapadıktan sonra primleri 5 yıldır düzenli olarak ödüyorum; ancak sistemde 6 bin küsur borç görüyorum... Acaba 2008 ekim - 2010 Aralık arası topluluk için ödenen primlerin bağkur hesabına aktarılmasında bir gecikme var ve genel bir durum mudur; yoksa şahsımla ilgili bir problem sayıp peşine mi düşmeliyim?

Bu arada; 4-b ödeyen meslektaşlar, ödeme yapmak için gerekli bağ numaralarını (adı artık her ne ise) e-devlet girişi yaptıktan sonra, sunulan hizmetler sekmesinden SGK 4-b hak sahipliği bilgisi linkine tıklayarak öğrenebilirler... açılan hizmet dökümü sayfasında mavi üzerine koyu mavi yazan sayı bağkur primlerini ödemek için gerekli numaradır...

Benim bir problem görünmüyor. Siz bir SGK'ya başvurun bence. İşlenmemiş olabilir.
Old 31-01-2011, 23:12   #13
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Benim bir problem görünmüyor. Siz bir SGK'ya başvurun bence. İşlenmemiş olabilir.

Bende de artık bir problem görünmüyor. 4-b li sayılmamız dışında.
Old 01-02-2011, 10:04   #14
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
Bende de artık bir problem görünmüyor. 4-b li sayılmamız dışında.

Baro 4-a 'lı olalım diye girişimlerde bulunmuş ama... Bakalım.
Old 08-02-2011, 15:34   #15
bilenmelek

Varsayılan Emekli Maaşı.

Alıntı:
Yazan av.eylemsalık
Arkadaşlar bildiğiniz üzere , vergi mükellefi olan ve Topluluk sigortasına tabi olan Avukat arkadaşlarımız yaş ve çalışma süreleri ne olursa olsun Bağkura devredildiiler. ANormalde 25 hizmet yılı 5400 günü tamamlayan ve yaş sınırını doldurup SSK ya göre emeli olabilecek bir avukat artık 9000 Prim günü ödeyerek Bağkur dan emekli olabilecek .Bu da bir avukatın 3600 gün prim daha yatırması ve SSK ya göre yaşını doldurduğu halde 10 yıl daha geç emekli olması demektir. Bu durumun hak gaspı ve hak ihlali olduğunu düşünüyorum. Sessiz sedasız yürürlüğe sokulan bu yasaya karşı Kanun uygulayıcı olan ve savunma mekanizmasında yer alan Barolardan ve Avukat arkadaşlardan hiç bir ses çıkmamasını , bu yasa hükmünün iptali için dava açmamalarını enazından topluluk sigortasında yasanın ön gördüğü süre ve prim günü baz alınmak kaydıyla emeklilik yaş ve sınırının düzeltilmesi için özel bir hüküm konulması konusunda gayret sarfedilmemesini hayretle karşılıyorum..

Arkadaşlar ,sorun sadece bağkurlu olmakta değil artık emekli olmak için hem daha uzun süre prim yatıracağız hem de emekli aylıklarımız çok daha düşük olacak.Bu konuda mutlaka barolarımızı harekete geçirmemiz lazım...
Old 08-02-2011, 15:37   #16
Av. Şehper Ferda DEMİREL

SGK bin yıl önce oturduğum adrese tebligat göndererek 2008 in falanca ayından bu yana yasa gereği Bağ-Kurlu olduğumu müjdelemiş. (İlçede çalışıyor olmak bir lütuf ki tebligat doğru adrese ulaştı. SGK UYAP ve MERNİS'i beğenmiyor mu acaba... )

Sigorta konusunda deneyimim yok.Baronun ne yapıp yapmadığı da belli değil. Bireysel olarak dava açmamız gerekiyor olmasın arkadaşlar? Sürelerimizi kaçırmayalım diyorum...
Old 08-02-2011, 16:08   #17
Av.Selma EKİNCİ

Varsayılan PRATİK ÇÖZÜM uygulamada.

Meslekdaşlarım, bağkur tabi olmaktan kaynaklanan prim ödeme günlerinin fazla olarak yansımasına pratik çözüm uygulamada şu şekilde oluyor. Vergi kaydınızı kapatıp, kendinizi bir arkadaşınız yanında (veya yanınızda çalışan diğer meslekdaş adına vergi kaydı açarak) KENDİNİZİ SGK'lı gösterdiğinizde, emeklilik ile ilgili lehinize olan hakları kazanabiliyorsunuz. Aksi halde bağ-kur'lu olmaktan kaynaklanan uzun süre ve prim ödeme zorunluluğu aleyhinize işliyor.Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi