Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Velayet Problemı/velayet Hakkı Annnede Olan Çocuğun Baba Tarafından Kaçırılması

Konuyu Kilitleyin
Old 02-12-2007, 22:08   #1
Konuk(NURCAN)

Varsayılan Velayet Problemı/velayet Hakkı Annnede Olan Çocuğun Baba Tarafından Kaçırılması

Merhaba ben 30 yaşında 8 yıllık okul öncesi öğretmeniyim.2.5 yıl önce polis olan eşimden boşandım,1 yıl öncede yeni bir evlilik yaptım.7 aylık da hamileyim.önceki evliliğimden 6 yaşında 1 oğlum var,velayet hakkı benim olmasına rağmen babası 4 y önce aldı ve yüzünü dahi göstermiyor.son aylarda tehditlede olsa çocuğumla görüşebildim oda beni görmek istemediğini söylüyor.hamileliğimin çok kritik olması nedeniyle yaşadıkları şehire gidemiyorum,avukatım ile görüştüğümde sadece benim gidip alabileceğimi vekalet kabul edilmediğini söyledi.elim kolum bağlandı.daha kötüsü mahkemeye çocuğumu öne sürüp beni istemediğini söyletip velayet alacağını iddaa ediyor ne yapabilirim.teşekkürler
Old 02-12-2007, 23:28   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın katılımcı,

Çocuğunuzun velayet hakkı sizde olduğundan eski eşinizin sadece belirli günlerde görüşme hakkı vardır, çocuğun sizin yanınızda olmaması karara aykırı bir durumdur, bu nedenle kararın yerine getirilmesi için ilamlı icra takibi yapabilirsiniz, bu durumda icra memurları aracılığıyla çocuk alınır ve size teslim edilir.

Ancak bu kararın icra edilebilmesi kararın kesinleşmesine bağlıdır.

Karara aykırı davranmak ayrıca bir suçtur, icra ceza mahkemesinde şikayet edebilirsiniz.

Eski eşinizin velayet davası açması halinde çocuğunuzun istemediğini söylemesi yeterli değildir, dikkate alınacak etkenlerden sadece biridir.

Açılması olası davada velayet konusunda çocuğun hangi ortamda yaşaması fiziksel, ruhsal, sosyal gelişimini daha iyi sağlayacağı dikkate alınacaktır, çünkü çocuğun yüksek yararı önemlidir.

Saygılarımla.
Old 04-12-2007, 17:57   #3
Konuk(NURCAN)

Varsayılan Velayet Problemİ

Herşeyden önce ilginize teşekkür ederim;saygılarımla..
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi