Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

aldatan eşten boşanmadan önce hakettiklerimi alma

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-06-2013, 00:19   #1
Konuk meltem

Soru aldatan eşten boşanmadan önce hakettiklerimi alma

Merhabalar öncelikle ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.Eşim 5-6 aydır beni aldatıyor.Uzun süredir kavga ve şiddet ortamında kalan 9 yaşında ki kızımı bu iğrenç ve mutsuz ortamdan soyutlayamıyorum.Şİddete ve kavgalarımızdaki aldatma konusuna şahit oluyor.Eşimin aldattığını ispatladığımı düşünürken sitenizdeki konuyla ilgili yorumlara üzüldüm.Çünkü ses kayıt cihazıyla telefon konuşmaları ve buluşmalarının hepsini dinledim.Bende mevcutşAma malasef bu delil niteliği taşımıyormuş.Kesinlikle kullanamazmıyım?ilk sorum bu.Bir diğer sorumda eşimin bayanla buluştuğunu arkadaşımla beraberde gördük ama belgemiz yok.Herhengi bir müdahalede bulunmadım.Çok zor bir andı ama amacım yaptıkları bu çirkin olayın cezasını çekmeleri.Bayanda evli ve benim arkadaşım.Bu gurur kırıklığı ve iğrençlikle yaşıyorum.Bir diğer sorum evlendikten sonra almış olduğumuz araba ve arsa benim üzerime.Acaba bu iki malı eşimin haberi olmadan elden çıkarabilirmiyim.
.Bunun için mahkemede hangi kurallar geçerlidir.Bu düşüncemde şöyle gelişti yıllardır çalışarak eşimin ne kadar borcu varsa ben ödedim.Eşim uzunsüredir çalışmıyor va tüm malları evlenmeden önce aldığından hepsi onda kalacak.) senelerdir çalışmayan bu insanın birde beni aldatmasını hazmedemiyorum ayrıcada çocuğumun bana velayetini verirlermi?eşim seni öldürürüm ama onu vermem diyor? bişey yapabilirmi? tehditlerini nasıl ispatlayabilirim.Kızımı şahit olarak dinler lermi?Çünkü yanında şiddete uğradım tüm olaylarada tanık durumda .Şiddet darp ve babasının benden zorlayarak para almaları vs gibiAyrıca eşim için birde emeklilik borçlanmasını kapatmak için kredi çektim eşim bu krediyi şimdilik maaşıyla ödüyor(yani emeklilik maaşının bir kısmıyla)kalanıylşada kendi üstüne olanı ödüyor.Bankadaki memur parayı ordan alıp yine aynı bankaya borç kapatmak için alındığına tanık aslında.Bu kredide üzerime kalırmı?
Old 18-06-2013, 23:02   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Mutsuz

Sn.katılımcı

Alıntı:
Eşimin aldattığını ispatladığımı düşünürken sitenizdeki konuyla ilgili yorumlara üzüldüm.Çünkü ses kayıt cihazıyla telefon konuşmaları ve buluşmalarının hepsini dinledim.Bende mevcutşAma malasef bu delil niteliği taşımıyormuş.Kesinlikle kullanamazmıyım?

Hukuka aykırı elde edilen delil yargılamada ileri sürülemez,hükme esas alınamaz ve bu yönde veri toplayan hakkında suç duyurusunda bulunulabilir.Bu nedenle hayır ,yasa dışı elde edilen delil size yarar sağlamayacaktır.

Alıntı:
.Bir diğer sorumda eşimin bayanla buluştuğunu arkadaşımla beraberde gördük ama belgemiz yok.

Arkadaşınızı tanık olarak dinletebilirsiniz.

Alıntı:
Bir diğer sorum evlendikten sonra almış olduğumuz araba ve arsa benim üzerime.Acaba bu iki malı eşimin haberi olmadan elden çıkarabilirmiyim.
.Bunun için mahkemede hangi kurallar geçerlidir.

Mahkemece verilmiş bir tasarruf yetkisinin sınırlandırılması kararı yoksa,

Taşınmaz aile konutu değilse,

Taşınmaz eşinizle paylı mülkiyet değil ise,

Adınıza kayıtlı taşınır ve taşınmaz mallarınızı dilediğiniz gibi yönetebilirsiniz.

Alıntı:
ayrıcada çocuğumun bana velayetini verirlermi?eşim seni öldürürüm ama onu vermem diyor? bişey yapabilirmi?

Velayet konusunda çocuğunuzun görüşü alınmak ve bu görüş yeteri kadar değerli bulunmak zorunludur.Çocuğunuz sizinle yaşamak isterse,velayet size verilecektir.

Alıntı:
tehditlerini nasıl ispatlayabilirim.Kızımı şahit olarak dinler lermi?Çünkü yanında şiddete uğradım tüm olaylarada tanık durumda .Şiddet darp ve babasının benden zorlayarak para almaları vs gibi

Tanık listesinde bildirmeniz halinde çocuğunuz tanık olarak dinlenebilir.Fakat bu durumun çocuğun yararına olup olmayacağı konusunda bir uzmandan görüş almanız uygun olacaktır.

Alıntı:
Ayrıca eşim için birde emeklilik borçlanmasını kapatmak için kredi çektim eşim bu krediyi şimdilik maaşıyla ödüyor(yani emeklilik maaşının bir kısmıyla)kalanıylşada kendi üstüne olanı ödüyor.Bankadaki memur parayı ordan alıp yine aynı bankaya borç kapatmak için alındığına tanık aslında.Bu kredide üzerime kalır mı

Kredi sizin adınıza çekilmiş ise sizin sorumluluğunuz devam etmektedir.Boşanma davasında bu ödemeyi harcını ödeyerek tazminat olarak talep edebilirsiniz.

Bir avukattan her aşamada hukuki destek almanız yararınızadır.
Old 19-06-2013, 06:46   #3
Konuk meltem

Soru Boşanmadan üzerimdeki malları devredebilirmiyim?

çok teşekkür ederim.anlıyamadığım bir bölüm oldu aydınlatırsanız sevinirim.Paylı mülkiyet değilse demişsiniz;arsa ve araba eşimle evlenditen sonra alındı.ama benim üzerime ikiside.Eşimin rızasına gerek duymadan bu malları satabilirmiyim şuan evliyken?Çünkü ikisinide zamanında ben ödedim.Mesela eşim çalışmadığı için arabanın kredisini benim üzerime çekmiştik ve ben ödemiştim o krediyi.Bunları ispatlamak için bankalardan geriye dönük ödeme bilgileri verilirmi?Eşimden habersiz bu malları boşanma davası başlamadan yakınlarıma satsam bir hak talap edebilirmi?
Old 20-06-2013, 11:30   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

paylı mülkiyet eşiniz ile birlikte malik olduğunuz mülkiyettir.Yasada eşin rızasına bağlı işlemleri belirtmek için bilgilendirme niyeti ile yazılmıştır.

Belirtilen sınırlamalar yok ise dilediğiniz işlemi yapabilirsiniz.Fakat mesajınız;niyetinizin gerçek satış değil,yakınlarınıza bedelsiz devir olduğu şeklinde anlaşılmaya uygundur.

KAHDEM olarak yasal yükümlülüklerden kaçınma niyeti ile sorulan sorulara yanıt verilmemektedir.

Ayrıca bu yönde yapılacak devirler mal rejimi tasfiye alacağı davasında eklenecek değer olarak hesaba alınırlar.Dava sırasında e devirden yararlanan kişiye ihbarda bulunmak koşulu ile eksik kalan kısımla sınırlı olmak üzere daha sonra borçtan sorumlu olurlar.

Bir avukattan hukuki destek almanız yararlı olacaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi