Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Alkol Bağımlılığı Nedeni İle Vesayet Davası

Yanıt
Old 13-11-2012, 15:03   #1
Cruise

Varsayılan Alkol Bağımlılığı Nedeni İle Vesayet Davası

Merhaba sayın meslektaşlar... Vesayet davası konusunda tecrübelerinize ihtiyacım var.

Müvekkilimin evli erkek kardeşi aşırı derecede alkol tüketmekte (günde en az iki şişe viski içiyor).
Kendisi hakkında vesayet kararı almak için dava açacağız ancak kendisinin taşıma ruhsatlı bir silahı bulunmakta ve kardeşi ile ortak oldukları diğer insaları, kardeşini, işyeri çalışanları da dahil olmak üzere pek çok kişi tehdit ve darp etmiş.
Ayrıca savcılıkta hakkında yürüyen bir soruşturma ve daha önce kardeşi ile aile büyüklerinin araya girmesi ile şikayet edilmediği için sonuçsuz kalan bir kaç savcılık şikayeti mevcut.

Müvekkilimin korkusu kardeşinin söz konusu davayı öğrendiğinde kendisine ve çevresindekilere şiddet uygulayabilecek hatta Allah korusun birilerini yaralayabileceği yönünde.

Sorum ise söz konusu davanın açılışında TMK
Alıntı:
II. Geçici önlemler
MADDE 420.- Vesayet işleri zorunlu kıldığı takdirde vesayet makamı, vasinin atanmasından önce de re'sen gerekli önlemleri alır; özellikle, kısıtlanması istenen kişinin fiil ehliyetini geçici olarak kaldırabilir ve ona bir temsilci atayabilir.
Vesayet makamının kararı ilân olunur.
maddesi uyarınca hakkında işyerlerine girmemesi veya uzaklaştırılması ve bunun dışında kaymakamlık ya da savcılık kanalı ile kendisinin silahına el konulmasını sağlayıp sağlayamayacağım.

Kişi hakkında çeşitli hastanelerde alkol bağımlılığı yüzünden tedavi uygulandığına dair raporlar bulunmakta.

Bu konudaki bilgilerinize ve tecrübelerinize, izlenecek yol konusundaki tavsiyelerinize ihtiyacım var. Şimdiden teşekkür ederim.
Old 13-11-2012, 17:02   #2
Gemici

Alıntı:
Yazan Medeni Kanun
II. Savurganlık, alkol veya uyuşturucu madde bağımlılığı, kötü yaşama tarzı, kötü yönetim
MADDE 406. Savurganlığı, alkol veya uyuşturucu madde bağımlılığı, kötü yaşama tarzı veya malvarlığını kötü yönetmesi sebebiyle kendisini veya ailesini darlık veya yoksulluğa düşürme tehlikesine yol açan ve bu yüzden devamlı korunmaya ve bakıma muhtaç olan ya da başkalarının güvenliğini tehdit eden her ergin kısıtlanır.

Sayın Cruise,
yazdıklarınızdan yasanın kısıtlılık hali için öngördüğü koşulların gerçekleşmediği sonucuna varıyorum. Alkol bağımlılığı tek başına vesayet altına alınmaya yeterli koşul değildir düşüncesindeyim. Yazdıklarınız aile içi bir anlaşmazlığın dışa vurulması olarak görünüyor.
Söz konusu kişi kardeşi ve ortak olduğu kişiler dışında kimseyi korutup tehdit ediyor mu? Evli olduğunu belirtiyorsunuz. Eşi ne düşünüyor bu konuda?

Saygılarımla
Old 13-11-2012, 17:13   #3
Cruise

Sayın Gemici,
Öncelikle ilginize teşekkür ederim.
Durumun aile içi bir uyuşmazlık ile alakası yok. Kısaca anlattığım için öyle gözüküyorsa kusura bakmayın.
Söz konusu şahıs babaları rahmetli olduğu günden buyana kendisini alkole vermiş durumda. Miras kalan mallar ve işler ile kardeşi ilgileniyor. Kendisi işyerlerine gittiğinde silahını masanın üzerine koyarak çocuk azarlar gibi elemanları azarlıyor, bu durumdan kardeşine bahsedilmemesi için tehdit ediyor, kardeşinin ofisinin camını kırıyor, iş yerinde amiyane tabirle sızana kadar içiyor ve çalışanları tarafından evine götürülmek durumunda kalıyor.
Ortada açık bir anlaşmazlık olmamasına rağmen ortaklara hakaret ve küfredip, darp etmiş.

Kendisinin 2009 dan bu yana yaklaşık 10 - 12 kere Balıklı Rum, Fransız Lape, hastanelerinin psikiyatrik bölümlerinde aralıklarla girip çıktığı ancak kendisi yanaşmadığı ve hanımı da kendisinden korktuğu için buralarda uygun ve yeterli tedaviyi görmediği, bir doktorun beyanına göre de kendisine elektroşok tedavisi uygulandığı bilinmekte.

Kendi kardeşi dışında aile büyüklerini de "kafanıza sıkacağım" diye tehdit etmiş. (Müvekkilimden değil kendilerinden dinledim.)

Kendi çocuğunun da bu davranışlar yüzünden psikolojik yardım aldığı söylendi.

Bunun dışında bir bayan çalışanına cinsel tacizde bulunmuş vs. vs. vs.
Anlayacağınız alkol tüketimine bağlı olarak ciddi psikolojik sıkıntıları olan bir şahıs.

Bu nedenle yakınları kendisine ve çevresine zarar vermesinden ciddi anlamda korkmakta. Amaç mallarının yönetimini almak değil. Bu konuyu sorduğumda kesinlikle böyle bir şey istemediklerini, kendisinin düzelmesi ve daha fazla böyle sorunlar ile yaşamak istemediklerini açıkça ve defalarca beyan ettiler.
Old 13-11-2012, 17:24   #4
Cumhur Okyay

Taşıma ruhsatı sahibi kişi, Ateşli Silahlar Hakkındaki Kanun'da açıklanan durumlara düştüğü takdirde, ancak, silahın taşıma ruhsatı iptâl edilecektir.
Öte yandan, kısıtlama gibi teşebbüslerde bulunduğunuz zaman ve dava dilekçesi, anılan kişinin önüne geldiğinde, birkaç gün içmeyecek ve hâkimin karşısına sağlam çıkacaktır.( zaman ve yer bakımından oryantasyon vs.)

Miras kalan mallar ve işler ise, kendisi lehine nisbi karine ve kendine göre bir savunma yapmasına vesile olacaktır. Kolay gelsin...
Old 13-11-2012, 18:59   #5
Cruise

Sayın C_OKYAY,
Verdiğiniz cevap için teşekkür ederim.
Artık bir de adliyede hakimler ile konuşacağım onların da fikirlerini almak lazım.
Ancak alkol almamasının kendisine bir çıkar sağlayacağını sanmıyorum. Sonuçta alkol bağımlılığı olduğuna dair de hastane raporları mevcut.
Bahsedilen gibi bir elektroşok tedavisi söz konusu ise tecrübelerimden yola çıkaarak ağır bir psikolojik rahatsızlık olduğunu söylemek mümkün. O zaman da en azından mevcut olaylar da göz önüne alınarak en azından aile fertlerine bir koruma sağlanabilir diye umuyorum.
Bakalım önümüzdeki günler ne gösterecek.
Old 13-11-2012, 19:12   #6
Meral83

Sayın Meslektaşım,

Anladığım kadarıyla bu adam psikolojik tedavi de görmüş, hem 406 hem de TMK md. 405'ten açmanızı tavsiye ediyorum. Mahkeme TMK md.405 gereğince muayenesi için bir hastaneye sevk edecektir, eğer akıl sağlığı yerinde çıkarsa, itiraz edip Adli Tıp Kurumu ilgili ihtisas dairesine sevkini isteyin, eğer yazdıklarınız doğruysa zaten akıl sağlığı yerinde değildir, şeklinde rapor düzenlenir. Ayrıca alkol bağımlılığına ilişkin raporları da mevcutmuş, o halde TMK md. 406'ya göre de kısıtlanabileceğini düşünüyorum, en azından kısmen kısıtlanır, ama sonunda tamamen kısıtlanır diye düşünüyorum. Ailesi tehdit altındaysa koruma kararı talep edebilirsiniz. Başarılar...
Old 13-11-2012, 19:19   #7
Cruise

Sayın Meral83,
Öncelikle cevabınız ve ilginiz için teşekkür ederim.
Zaten kendisinin akli dengesinin yerinde olduğu konusunda ciddi şüphelerim var.
Ben de davayı açarken sizin düşündüğünüz gibi açmayı planlıyorum biri olmazsa diğeri mutlaka çıkacaktır.

Son duyduğum olaya görede iş yerinde bir elinde silah diğer elinde bir sopa ile dolaşıyor, müşterileri kaçırıp kardeşini işyerine sokmuyormuş.
Ciddi ciddi bir sıkıntısı olduğu açık. Ancak elimizde yalnızca alkol bağımlılığı raporları olduğundan en azından mahkemede durumun vehametini gösterecek bir kanaat oluşturup tedbir kararı alıp alamayacağımı öğrenmek için alkol bağımlılığı ve bahsettiğim durumları burada paylaştım.
Old 13-11-2012, 19:28   #8
Meral83

Sayın Cruise,

O raporları sunarsanız zaten mahkeme ilk başta bu şahsın mallarına ve taşınmazlarına vesayet tedbir şerhi işler. Siz beklemeden başlayın derim. Dilekçenizde bunları belirtmenizi tavsiye ediyorum. Mutlaka sonuç alacağınıza inanıyorum, ama çaba sarf etmeniz lazım ne kadar rapor varsa sunmalısınız ve de bu kişinin tedavi gördüğü hastanelere de yazı yazdırarak hasta dosyalarını istemelisiniz. Ayrıca özellikle mahkeme bu kişiyi hastaneye sevk ettiğinde mutlaka bu raporlarıyla birlikte muayene olması konusunda karar aldırın, ona göre inceleme yaparlar eğer yine de akıl sağlığı yerinde derlerse Adli Tıp Kurumu'na tüm dosya ile birlikte sevkini isteyin. Çabalarsanız başarırsınız en azından TMK md.405'e ya da 406'ya göre. Kolay Gelsin..
Old 13-11-2012, 19:36   #9
Cruise

Sayın Meral83,

Teşekkür ederim. Ben de öyle düşünüyorum.
Zaten şuana kadar elimde yaklaşık 6 - 7 tane rapor oldu. Mutlaka hasta dosyalarını da isteyeceğim. Bunun yanında güvenlik kamerası kayıtları da çıktı. Artık daha ne lazım bilemiyorum

Sizin dediklerinizi de aklımda tutacağımdan emin olabilirsiniz. Tekrar teşekkür ederim.
Old 13-11-2012, 20:29   #10
Meral83

Ben de iş yerinde güvenlik kamerası varsa o kayıtları da ekleyin ve raporu verecek olan sağlık kuruluşuna sevkinde bu kayıtları da sağlık kuruluşuna ya da adli tıp'a gönderilmesini talep edin diyecektim, tepki alırım diye çekindim ("özel hayatın gizliliği" gereği). Sonuçta bunlar iş yeri kamera kayıtları, "özel hayatın gizliliği"ne aykırılık oluşturmayacağını düşünüyorum, ya da düşünmek istiyorum. Kolay gelsin.
Old 14-11-2012, 07:11   #11
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan Cruise
Sayın C_OKYAY,
Verdiğiniz cevap için teşekkür ederim.
Artık bir de adliyede hakimler ile konuşacağım onların da fikirlerini almak lazım.
Ancak alkol almamasının kendisine bir çıkar sağlayacağını sanmıyorum. Sonuçta alkol bağımlılığı olduğuna dair de hastane raporları mevcut.
Bahsedilen gibi bir elektroşok tedavisi söz konusu ise tecrübelerimden yola çıkaarak ağır bir psikolojik rahatsızlık olduğunu söylemek mümkün. O zaman da en azından mevcut olaylar da göz önüne alınarak en azından aile fertlerine bir koruma sağlanabilir diye umuyorum.
Bakalım önümüzdeki günler ne gösterecek.

Değerli meslektaşım,
Elbetteki takdir sizin ve yasanın tanıdığı imkânları kullanıp gereğini yapacaksınız.

Tecrübelerimin gözlemine dayanarak, (yalnızca aklıma geliyor, tavsiyede bulunmuyorum) diyebilirim ki, aile ilşkilerinde ve miras işlerindeki bazı davalar,taraflar arasında ömür boyu hiç unutulmayacak izler ve gönül kırgınlıkları bırakıyor. Bu uzun süreçte, birileri ölüyor (keşkeler)!. Yanı sıra, tereke hakkında da söylemek gerekirse, mirasçılar birbirini, tereke de kendi kendini yiyecektir; kazanıp, bırakıp gidene de kahır cabası. Nedense, buz gibi yemek varken. Kolaylıklar dilerim.
Old 14-11-2012, 08:15   #12
Meral83

Alıntı:
Yazan C_OKYAY
Değerli meslektaşım,
Elbetteki takdir sizin ve yasanın tanıdığı imkânları kullanıp gereğini yapacaksınız.

Tecrübelerimin gözlemine dayanarak, (yalnızca aklıma geliyor, tavsiyede bulunmuyorum) diyebilirim ki, aile ilşkilerinde ve miras işlerindeki bazı davalar,taraflar arasında ömür boyu hiç unutulmayacak, yanı sıra, tereke hakkında da söylemek gerekirse, mirasçılar birbirini, tereke de kendi kendini yiyecektir. Kolaylıklar dilerim.

Çok doğru maalesef böyle oluyor...o nedenle aslında sağlığında herkesin mirasçıları arasında hakkaniyete göre, kimseyi üzmeden malını dağıtması gerekiyor...bu da tabi şahsi görüşüm..
Old 14-11-2012, 13:09   #13
Cruise

Değerli meslektaşlarım,
Verdiğiniz cevaplara, gösterdiğiniz ilgi ve alakaya teşekkür ederim.
Ancak bir yanlış anlaşılmayı düzeltmek isterim ki o da benden kaynaklı...
Kardeşler arasında bir miras kavgası söz konusu değil çünkü babaları hepsine eşit şekilde mirasını bırakmış ve intikal gerçekleşmiş durumda. Hepsi mallar ve işler üzerinde eşit pay sahibi.

Sizin söyledikleriniz ile ben de defalarca karşılaştım. Üç kuruş için kardeşlerin düşman olduklarını gördüm haklısınız. Ancak dediğim gibi burada sıkıntı kardeşin sağlığı ve çevresine zarar vermemesi.
Bakalım birazdan davayı açacağım inşallah hayırlısı ile sonuçlandırırız.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi