Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Aile konutu-mal rejimi

Yanıt
Old 11-07-2009, 08:53   #1
av.yasemin turan

Varsayılan Aile konutu-mal rejimi

Benim müvekkil ve eşi yurt dışında yaşıyorlar fakat 4 yıl kadar önce türkiyeden ev almışlar 2007 de de davalı koca yengesine evi devretmiş.Aile konutu sayılırmı?Tek taşınmazları olduğu için.Türkiyeye geldiklerinde başka oturacakları bir ev yok.yurt dışında da kiracılar.Tapu iptal tescil açmayı düşünüyorum aile konutuna dayanarak.Mal rejiminden yola çıksam dahamı iyi olur.Yardımcı olursanız sevinirim Teşekkür ediyorum
Old 11-07-2009, 12:47   #2
av.kadirpolat

Varsayılan Aile konutu olmaktan uzak bir durum

Alıntı:
Yazan av.yasemin turan
Benim müvekkil ve eşi yurt dışında yaşıyorlar fakat 4 yıl kadar önce türkiyeden ev almışlar 2007 de de davalı koca yengesine evi devretmiş.Aile konutu sayılırmı?Tek taşınmazları olduğu için.Türkiyeye geldiklerinde başka oturacakları bir ev yok.yurt dışında da kiracılar.Tapu iptal tescil açmayı düşünüyorum aile konutuna dayanarak.Mal rejiminden yola çıksam dahamı iyi olur.Yardımcı olursanız sevinirim Teşekkür ediyorum

Aile yaşantısının sürekli ve yoğun şekilde yaşandığı yerleri aile konutu olarak kabul etmek gerekir.

taraflar yurtdışında ikamet ediyorlar, Türkiye ye tatil amaçlı geliyorlar. Bu haliyle tek mülkiyetleri olsa dahi, aile konutu olarak görülmesi mümkün değil.

Tapu iptali ve tescil davası açmanız mümkün değil. Zira bu tür katılım alacağını azaltmak yönündeki amaçlarla mal kaçırmaların iptalle sonuçlanması kabul görmemekte.

TMK 229.maddenin 2.bendi "Bir eşin mal rejiminin devamı süresince diğer eşin katılma alacağını azaltmak kastıyla yaptığı devirler." in edinilmiş mallara değer olarak eklenmesine cevaz vermektedir.

Bunun da şartları vardır.

1- Bu işlemin üstünden 1 yıl ve herhalukarde 5 yıllık zamanaşımı sürelerinin olduğunu bilmeniz gerekir. yani öğrenmeden itibaren 1 yıl ve işlemden itibaren her halde 5 yıllık süreler var.

2- 3.şahsın iyiniyeti korunmaz.

3- Yapılan işlemin, mal kaçırma ve diğer eşin katılım alacağını eksiltme amacıyla yapılması gerekir. karşılık elde edilip söz konusu karşılık da ailenin bir edimine harcanmışsa, dava hakkı olamaz.

4- İşlem geçerlidir. Temlikte ve devirde iptal söz konusu olamaz.

5- 3.şahsa karşı dava açmak için, söz konusu malın, eşin malvarlığından tahsilinin mümkün olmaması halinde 3.şahsa dava ihbar edilerek açılması gerekir.

6- Açılması gereken dava alacak davasıdır. (katılım alacağı davası)

7- Aile Mahkemesi görevlidir.

8- 3.şahıs, Malın elden çıktığı günki rayiç bedel üzerinden sınırlı olarak sorumludur.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi