Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

süresinde verilmeyen cevap dilekçesinin geçerliliği

Yanıt
Old 01-02-2007, 13:27   #1
Avukat Kamer Akgül

Varsayılan süresinde verilmeyen cevap dilekçesinin geçerliliği

Merhabalar arkadaşlar;
1,5 yıl önce açmış olduğum eşler arasındaki mal paylaşımına dair bir davam var ( katkı payı tazminat alacağı davası). Davalı, kendisine vaktinde dava dilekçem tebliğ edilmesine rağmen hiç bir cevap vermemesine ve mahkemeye hiç gelmemesine rağmen, davayı açmamdan 1,5 yıl sonra avukat tutmuş ve cevap dilekçesi yazmış.

1) Bu durumda normalde davalının kendisine dava dilekçemin tebliğ edilmesinden sonraki kanuni süre içerisinde cevap vermediği, ve ne kendisinin ne de vekalet verdiği bir avukatın davayı bu güne kadar takip etmemesi karşısında, şu an bir avukata vekalet verip iddialarımızın aksine vermiş olduğu cevap dilekçesinin davaya etkisi ne olur?

2) Benim bu cevap dilekçesinin süresinde verilmediği ve dolayısıyla karşı tarafın iddialarının kaale alınmamasını mahkemeden talebimin etkisi ne olur?

3) Davalı tarafın vermiş olduğu cevap dilekçesinde, benim iddialarımı kanıtlar bazı beyanlar var. Ben, kanuni süre içerisinde verilmeyen bu cevap dilekçesinin reddini talebim yanında, davalı tarafın bu dilekçesi ile vermiş olduğu açıklar bakımından, sırf bu ibareler yönüyle kabulünü talep edebilir miyim?

Elinde örnek kararı olan arkadaşların bu konuda bana yardımcı olmasını rica ediyorum.

Saygılarımla iyi çalışmalar.
Old 01-02-2007, 13:41   #2
Av.Suat Ergin

1- Süresinde davaya yanıt vermeyen davalı davayı inkar etmiş sayılmaktadır. İlk itirazlarda bulunamaz. Ancak davanın esasına ilişkin beyanlarda ve delillerde bulunabilmektedir.

2- Siz davalının münkir sayılması gerektiğini mahkemeye beyan edin. Mahkeme talebi kabul edecektir. Böylece davalı 'savunmayı genişletme yasağını' delemeyecektir.

3- Davalının münkir olmasını sağlamak demek, dilekçesindeki ikrar dahil diğer yazılanları yok saymak demek değildir. Bu nedenle cevap dilekçesindeki ikrara dikkat çekmeniz yetecektir. Ayrıca dilekçenin "şu kısmı" kabul edilsin demenize gerek yoktur.

Hangi konuda Yargıtay kararı istiyorsunuz, anlamadım.

Saygılarımla
Old 01-02-2007, 14:00   #3
Avukat Kamer Akgül

Varsayılan davalının münkir sayılması

Suat Bey ilginize teşekkür ediyorum. Davalının münkir sayılmasının anlamını tam olarak kavramak istemem sebebiyle bu konuda bir karara ihtiyaç duydum. Verdiğiniz kıymetli bilgiler bana yeterince yol gösterici oldu diyebilirim. İyi çalışmalar diliyorum.
Old 01-02-2007, 18:37   #4
Av.Selim HARTAVİ

Cevap süresi içinde cevap vermemiş olan davalı, davayı inkar etmiş kabul edilir. Davayı inkar etmiş sayılan davalı sadece inkar çerçevesindeki savunmaları yapabilir. Ve bu yönde ispat faaliyetinde bulunarak delil gösterebilir. Davacının Dava dilekçesinde belirtmiş olan vakıalar hakkında sıra numarasıyla cevap vermek zorundadır. (HUMK.201) süresi içinde Cevap layihası vermeyen davalının, inkarın kapsamı dışında kalan özellikle davacının ileri sürdüğü vakıalara karşı yeni vakıalar ileri sürmesi veya delil göstermesi, savunmanın genişletilmesi sayılır (m. 202/I-II). Bunun dışında herhangi bir vakıa ileri süremez.
Old 02-02-2007, 14:45   #5
Avukat Kamer Akgül

Sayın HARTAVİ;
İlginiz ve kıymetli bilgileriniz için çok teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi