Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Yaşadığım Şehirde Yanında Ücret ile Çalışacağım Bir Avukat Bulamamam

Yanıt
Old 25-08-2017, 10:41   #1
AV.TuğçeK

Varsayılan Yaşadığım Şehirde Yanında Ücret ile Çalışacağım Bir Avukat Bulamamam

Merhabalar ...Yeni avukatlık stajım bitti ve herkes gibi ilk öne ofis açmayı düşünmeyip, bir avukatın yanın da çalışmak istememle hayallerim yıkıldı. Muğla merkezde ücret ile yanında çalışabileceğim hiçbir avukat yok. Yanında stajımı yaptığım avukat da ücret vermeyeceği belli.Baro ilan sayfasında da bana uygun bir ilan yok. Geleceğimi düşünmekten yoruldum artık. Aileden yardım da nereye kadar...Siz meslektaşlarıma bu konu da ne yapmam gerektiğini sormak istemişti. Sadece bu durum da ben mi varım( olmadığımı da biliyorum ama içim rahat değil)yardım istiyorum
Old 25-08-2017, 13:00   #2
ozanaziz

Merhabalar. Stajını yeni başlatmış ve İstanbul'da yaşayan bir meslektaşınız olarak size emeğinizin ve kişiliğinizin kıymetini bilmenizi öneririm. Ailevi durumunuzu ve özel hayatınızı bilmesem de sizi ücretsiz çalıştırmak isteyen meslektaşlarınıza hiçbir şekilde minnet etmemenizi, boyun eğmemenizi dilerim. Eğer şehir değiştirme imkanınız varsa daha büyük bir şehre gidebilirsiniz, yahut Kpss, Hakim-Savcılık gibi sınavlara hazırlanabilirsin. Avukatlık mesleğini icra etmekte kararlıysanız şehrinizi terk etmeseniz de hevesinizden ve idrakinizden lütfen vazgeçmeyin. Bu mesleğin şu anki koşulları ve vaziyeti hepimizi üzüyor ama kendinizi geliştirmekten, araştırmaktan ve kendinize fırsat yaratmaktan vazgeçmeyin. İnternetten ve bağlı olduğunuz baronun sitesinden iş arayışlarınıza devam edebilirsiniz. Dilerim sizin adınıza her şey güzel olur.
Old 25-08-2017, 17:41   #3
yasal06

Alıntı:
Yazan AV.TuğçeK
Merhabalar ...Yeni avukatlık stajım bitti ve herkes gibi ilk öne ofis açmayı düşünmeyip, bir avukatın yanın da çalışmak istememle hayallerim yıkıldı. Muğla merkezde ücret ile yanında çalışabileceğim hiçbir avukat yok. Yanında stajımı yaptığım avukat da ücret vermeyeceği belli.Baro ilan sayfasında da bana uygun bir ilan yok. Geleceğimi düşünmekten yoruldum artık. Aileden yardım da nereye kadar...Siz meslektaşlarıma bu konu da ne yapmam gerektiğini sormak istemişti. Sadece bu durum da ben mi varım( olmadığımı da biliyorum ama içim rahat değil)yardım istiyorum

Kamu avukatlığını öneririm; malesef serbest avukat meslektaşlarımdan destekten ziyade olumsuzluk gördüğümden ötürü ben mezun olduktan sonra kamu avukatlığını tercih ettim.. Sizi çok iyi anlıyorum, emin olun. Bu kaygılarınız da gayet haklı kaygılar, ama emin olun ki yalnız değilsiniz. Hepimiz aynı yoldan geçiyoruz. Ben 2014 - İstanbul Üniversitesi hukuk fakültesi mezunuyum; kalbimden İstanbulda yaşamak geçiyordu ama kısmet olmadı serbest avukatların çalışma ve yanlarında çalıştırma koşullarından dolayı; ailem Ankarada idi, orada staj yaptım ama yine orada da çalışma koşulum olmadı.. Ofis açacak cesareti kendimde göremedim, biraz tecrübe kazanmak istedim ve 2014 kpss puanımla tercihte bulundum, şu an kamuda avukat olarak çalışıyorum.

Umarım gönlünüzce olur herşey, kendinizi sıkmayın yeter.. Hayat bu işte, her ne olursa olsun ufak tefek kimi zaman biraz büyükçe zoruluklarla karşılaşmadan ilerlenmiyor..
Old 29-08-2017, 13:35   #4
avukatmüzisyen

İçinde bulunduğunuz duruma üzüldüm, aynı durumu ben de yaşadım daha önce. Ancak bizler gibi bu sıkıntıları yaşayan meslektaşlarımızın durumuna bizim gibi genç meslektaşlar dışında, işveren konumundaki , ofisinde sayıca fazla eleman(avukat, icra katibi ) yaşça büyük meslektaşlarımızın gerçekten üzüldüğüne inanmıyorum. Bu durumu sadece avukatlık sınavının olmayışına, piyasanın durumuna bağlamak,'' ne yazık ki mesleğin geldiği durum bu'' gibi yakınmalar hiç de samimi değil.

Staj dönemi de dahil olmak üzere yaşadığım haksızlıkların, saygısızlıkların, haddi hesabı yok. Dışarıdan harika örnek gösterilen kişilerin, şahsıma hakaretlerini, maddi durumumu küçümsemelerine önce ağladım. Sonra onların neden böyle yaptıklarını anladım, artık saf bir kız çocuğu değildim çünkü.
Benim mesleğimi yapamayacağımı, asla avukat olamayacağımı söyleyen o avukatın sözlerini hiç takmadım.Verdikleri ücrete boyun eğmedim. Bu arada asgari ücretten az çalışan onlarca arkadaşım da vardı.
Bana ofisini açan, mesleğimi sevdiren, bendeki ışığa inanan bir üstatla tanıştım, tecrübe edinmeme yardımcı oldu. onun hayata dair fikirleri, önerileri bana ışık tuttu, verdiği ücret az olabilir, ancak kendi işlerimde bana verdiği fikirler, konuşma tarzıma kadar öğrettiği herşey sayesinde ben bir çok şirket vekaleti aldım, bu önümü açtı.
Ben şimdi daha mesleğinin yedinci ayında olan genç bir avukatım. bana hakaret eden, mesleğimi yapamayacağımı söyleyen aslında kendisinin de bir işçi avukat olduğunu sonradan öğrendiğim o bayanın gelemediği bir aşamadayım.Çünkü ben gözümü kararttım, asla ortalama bir öğrenci değildim, ortalama bir avukat da olmayacaktım.
Bu yüzden sizden istediğim şey, kendinize güvenmeniz ve üzülmek yerine gözünüzü karatmanız.Yoksa bizler hep işçi avukat olarak her türlü muameleye katlanmaya mecburuz.
Old 05-09-2017, 08:48   #5
AV.TuğçeK

Varsayılan Hukukta çalışma durumu

Yanıtlarınız için çok teşekkür ederim ama dediğiniz her yolu denedim.Şimdi de ofisimizde çalışan bir arkadaşımız ayrıldığı için acaba bütün ofis işi bana mı kalır diye tedirginlik içerisindeyim.Hukuk işi de bana şuan rastlamaz ayak işi rastlar gibi duruyor.Sizi meslekten soğutmak istemem ama bende durum hala böyle.Saygılarımla...
Old 13-09-2017, 16:19   #6
Av.Ali Osman Kubur

Alıntı:
Yazan AV.TuğçeK

Yüksek sıcaklık ve basınç altında maden kömürü başkalaşıp elmasa dönüşüyor. Unutmayalım ki bizim karşımızdaki zorluklar da bizi pişirmesi için gerekli olabiliyor. Bir konuda ne zaman zora düşsem, bir çıkış yolu aramak zorunda kaldım ve bu beni daha iyi bir noktaya getirdi. Hayatın özü imtihan. İnançla azimle devam ediniz..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi