Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Kiracilik ve Aidatlar

Old 12-02-2002, 00:49   #1
kiraci

Varsayılan Kiracilik ve Aidatlar

merhaba,
biz birkac arkadas sirket kurduk ve mart ayinda bir apartman dairesini kiraladik. Duzenli olarak aidatlarimizi oderken bu ay yonetici degistigini ogrendik ve cok az kisiyle bir toplanti yapilmasina ragmen yeni yonetici bir karar yazarak apartman defterine aidatlari %50 arttirmis ayrica 6 ay sonra %50 artacagini belirtmis. daha sonra bu defter gezdirilerek bazi dairelere imzalatildi.
burada bizim kontrol etmemiz gereken bisey varmi ve bu degisimin proseduru nedir? bu yoneticinin deneticisi filan olmaz mi?
Asil onemli konu ise bu anda bizim bulundugumuz en ust dairelerin en yuksek aidati odedigini gordum. yani bri alt dairemiz ve hatta onun alti sira ile bizden 10 ve 15 milyon az odeyecekler. Bu sordugumda ise bu oranin daha once belirtlenmis oldugunu yeni yonetici soyledi. Daireler tamamen ayni ebatta ve apartman masrafi olarak hicbir farkimiz yok. Belki bizim dairenin arsa payi biraz fazla olabilir ancak bu oranda olmasi mumkun gozukmuyor.

Simdi bizi sikistiriyolar para odeyin diye. Biz henuz odemedik ve bunu size danismaya kara verdim. Bu aidatlar neye gore belirlenir ve bize tavsiyeniz ne olabilir. Yaz ayinda masraflarin cok dusmesine ragmen bu arttiris beni yeni yonetici hakkinda baska seyler dusunmeye itti.
Biz su anda ne yapabiliriz?
ilginize cok teskkur ederim. Bu tip uzun bir soru icin de ozur dilerim. Islerin yogunlugu nedeniyle malesef ozetleyip kisa yazamadim.

iyi gunler.
sezer yalcin

23-06-2000 20:36:04
Old 12-02-2002, 00:50   #2
armagan

Varsayılan YNT:Kiracilik ve Aidatlar

Sayın Kiracı,
Apartmanlar Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 32. maddesi gereğince kat malikleri tarafından sözleşme, yönetim planı ve kanun hükümlerine göre yönetilir.

Aidatları kira sözleşmenize göre siz ödemek zorundaysanız, sizin yapabileceğiniz; yöneticiden kat malikleri kurulunca alınan kararın yazıldığı defteri istemek,ayrıca apartman yönetim planını istemek ve alınan kararların bu yönetim planına ve kanuna uygun olup olmadığını denetlemektir.

Bir aykırılık varsa sulh hukuk hakiminden müdahale etmesini talep etme hakkınız Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 33.maddesi gereğince mümkündür.

Aidatları kira sözleşmesine göre kiralayanınız ödemekle yükümlü olsa bile siz de onun kadar ödemek zorundasınız (müteselsil sorumluluk)
ancak bu ödediğiniz miktarı kiradan indirmek hakkınız vardır.

Ayrıca sizin kiralananı işyeri olarak kullanmanıza bütün kat malikleri
yazılı olarak izin vermedilerse ve apartman yönetim planında o bağımsız bölüm işyeri değil de mesken olarak kayıtlı ise, sizin tahliye edilmenizi diğer kat maliklerinin dava açarak isteyebileceğini göz önünde bulundurmadan, fazla tatsızlık çıkarmamanızı önermek zorundayım.

Teknik pek çok ayrıntı içeren bu konuda verebileceğim sınırlı bilgilerin işinize yarayacağını sanmıyorum. Sadece size dikkatli olmanız gereğini anlatmak için bazı kısa notlar yazdım.

Amatör bir ruh ve enerji ile çalışan apartman yöneticileri ile uğraşmak zordur. Gerçi apartman yöneticileri de kiracılarla uğraşmanın zor olduğunu iddia ederler; özellikle bir avukattan profesyonel yardım alan kiracılarla.

Kolay gelsin..

26-06-2000 23:00:13
Old 12-02-2002, 00:51   #3
sezer yalcin

tekrar merhaba,
oncelikle ilginiz icin tesekkur ederim. yaptiginiz gercekten guzel bir sey. bizim isimiz de internet uzerine ve bu konuda gerek varsa size yardimci olmak isteriz.

mesajinizda belirtiginiz apartman olmasinda dolayi bir sorunumuz olmayacaktir sanirim. cunku burada 17 daire var ve bunlarin 14-15i isyeri olarak kullaniliyor. ve ayrica simdi kullanilan yerimiz de uzun sureden beri isyeri olarak kullanilmis.

soylediginiz sekilde simdiki yoneticiden bu belgeleri isteyecegim. bakalim ne cikacak.

bu arada gecen gun kendisiyle konustum ve son yapilan toplantiya sadce 4 kisi geldigini ogrendim ve buna ragmen kendisi yonetici secilmis ve karar defterine aidat artisi yazilip kapi kapi kiracilara imzalatilak bir karar alinmis gozukuyor. bu tip bir uygulama ne kadar dogru bilmiyorum ama bunun yaninda denetici gibi insanlarin secilmesi gerekmez mi? aidatlar banka hesabina yatiriliyor ve sanirim yoneticin de bu para uzerinde direkt kontrolu var.

bu %50 ve 6 ay sonraki %50 artis hakkinda bir problemimiz olur mu? bu ay icin aidat odemedik. eski aidati odemeye devam etmemiz gerekir mi? yaz aylari icin eski aidat bile fazla aslinda cunku apartmana boyle bir masraf yapilmiyor.

iyi gunler ve
ilginize tekrar tesekkurler.

sezer y.

28-06-2000 11:04:49
Old 12-02-2002, 00:52   #4
yönetici murat

Bir kişinin yönetici seçilebilmesi için mal sahiplerinin hem arsa payı hemde sayı olarak yarıdan fazlasının oyu ile
seçilir.Dolayısıyla söylediğiniz kişin yönetici olamaz.Dediğim şartlarla seçilmiş olsa bile toplantıdan sonra
tüm mal sahiplerine imza karşılığı veya iadeli taahhütlü mektupla o seneki işleri ve aidat miktarını belirten bir
işletme projesi sunmadıysa sizden para talep edemez.Mahkeme işletme projesi sunulmamış aidatlar için icra takipi
yapmaz.Ancak sizi dava eder,ki bu masrafa gireceğini sanmıyorum,bu durumda işletme projesini vermediği için
aidatı ödemek zorunda kalmazsınız.

22-07-2000 02:22:17

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi