Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Avukatlık Mesleğini İyi Yapmak Tecrübeyle mi Belirleniyor?

Yanıt
Old 10-12-2006, 17:02   #1
niles82

Varsayılan Avukatlık Mesleğini İyi Yapmak Tecrübeyle mi Belirleniyor?

insanlar neden iş bitirebilir ve iş bilirliği yaşla doğru orantılı zannediyolar? meslekte sene olarak ilerilerde olanları hiç düşünmeden tercih ediyorda, mesleğinin başında olan avukatları tereddüt ve biçok süzgeçten geçirerek denemeye tabi tutuyorlar. tabiki tecrübe çok önemli ama gençlerin enerji ve taze bilgilerindende faydalanmak okadar düşünülmesi gereken bir durum değil bence? eminim bu şüphe bi çok genç avukattada mevcuttur?
Old 11-12-2006, 01:23   #2
Kavaz

Varsayılan ..

Yas ıle ılgılı degıl.Ayrıca tabıkı sene olarak meslekte sene olarak ileride olan meslektaslarımı sececeklerdir.Cunku söz konusu meslek hukuk...Hatayı kaldırmaz.Bir insanın canı(tıp) ve hakkı(hukuk) aynı degerde önemlidir.
Old 12-12-2006, 15:31   #3
ThemiS__

Bence de yaşla bir ilgisi yok iyi avukat olmanın.Önemli olan kendini geliştirebilmek ve doğru hareket edebilmek...
Old 12-12-2006, 16:46   #4
*sinequanon*

Kendi adıma konuşursam eğer ki çoğu arkadaşımın da aynı şeyi söyleyeceğine eminim,bir işi kendiniz yapmadan öğrenemiyorsunuz.Yani bir davanın işleyişini istediğiniz kadar kitaplardan okusanız da size o şekilde bir dava dosyası gelmedikçe öğrenemiyorsunuz.Bu açıdan tecrübe yadsınamaz bir değer bence.Bu meslekte yıllarını geçirmiş meslektaşlarımın karşılaştığı sayısız dosyayı düşündükçe zorlandığım dosyalarda ilk başvuracağım kişiler yine onlar oluyor.

Ama yine şunu görüyorum ki bazen tecrübe neredeyse her gün değişen kanunlar karşısında bir işe yaramıyor.Bu noktada gördüğüm kadarıyla benim de aralarında olduğum genç meslektaşlarım kesinlikle önde.Tabi ki bir kısım tecrübelileri tenzih ediyorum ama galiba bizler kanunlardaki ve uygulamadaki değişiklikleri daha çok araştırıyor ve daha çabuk öğreniyoruz.

İyi çalışmalar.Saygılar...
Old 12-12-2006, 17:52   #5
ISIL YILMAZ

Bazı meslekler vardır kı, tecrübe onları daha değerli kılar. Hukukçuluk da bunlardan biri bence ve mesleği "iyi yapmanın" yaşla ilgisi olmadığını düşünen arkadaşlarıma katılmıyorum. Akıl yaşta değil , baştadır deyimi çok istisnaidir.

Gençlerin enerjisi ve taze bilgileri meselesine gelince... Bu bilgiler çoklukla "fazla" taze olur. Ben çok rastlıyorum son yıllarda, iki yıllık bir avukat kendisini sözleşme uzmanı diye tanıtıyor mesela ( bu sözleşme uzmanlığı epey yaygınlaşmış ) Birgün birlikte çalıştığım ve çok saygı duyduğum üstadım Av.Erol Bey'e sordum, nasıl birkaç yılda sözleşme uzmanı olunuyor böyle, diye. Onun verdiği cevap mealen şöyle oldu : " Bir avukatın sözleşme yazma, inceleme ve yönetme konusunda uzman olması için değişik hukuk dallarında en az on yıl itina ile çalışmış olması gerektiğini düşünüyorum. Mesela borçlar hukuku, icra iflas hukuku, iş hukuku ve ticaret hukuku gibi ana dalları özenle incelememiş ve bu dallarda değişik sorunları çözmemiş biri için sözleşme yazmak çok tehlikeli olabilir, avukatı ve müvekkilini çok zor duruma düşürebilir."

Bir üstadımız daha var birlikte çalıştığımız, kendisi bu sene meslekte 53 üncü yılını kutlayacak. Onu da ne zaman görsem elinde bir kitap, hatta ders kitabı. Soruyorum, hala ders kitabı mı taşıyorsunuz diye, cevaplıyor, insan en çok, bildiğini zannettiğinde yanılır, ben herşeye tekrar tekrar bakarım, ziyanı yok faydası var. Enerjisi de birçok gence taş çıkarır bu üstadların, belirteyim

Değişik yaş gruplarından birçok meslektaşımla birlikte çalışma imkanım oldu ve kendimi de meslekte acemiler sınıfına koyarak şunu çok net ifade etmek isterim, bu meslekte tecrübe konuşur !

Saygılar.
Old 12-12-2006, 18:31   #6
av.şahin kavukoğlu

Varsayılan GenÇ Olmak İyİdİr.

sayın niles82;
Dürüstlük,doğruluk,çalışkanlık,merak,mantık,girişk enlik,yetenek,bilgi,
tecrübe v.s. Hepsi iyi bir hukukçu olmanın koşullarıdır.İyi bir hukukçu olmanın tek ayağı "tecrübe" değildir.

Muzdarip olduğunuz konu önyargılar ise bu önyargılardan kurtulmak sizin elinizde..

(Genç olmakta iyi hukukçu olmak kadar güzeldir.Birde bu açıdan yaklaşın )
-----------------------------------------------
Doktorun yaşlısı,Avukatın genci makbuldür.
Old 20-12-2006, 12:49   #7
KRALIQ

ben bu konunun çevreyle alakalı oldugunu düsünüyorum..tabi gençler için! tecrübeliler zaten o yaşa kadar çevresini kurmustur lakin gençsen!,ki çok bilgili vs. olman farketmez daha yolun var demektir..not:bir genç hukukçu
Old 21-12-2006, 16:11   #8
seyitsonmez

tecrübeli avukattan ne anladığımıza bağlı......kasıt para kazanmak ise ne yaşla ne tecrübeyle nede bilgiyle alakası yok.......30 senelık avukat olupda hıcbırsey bılmeyen ama cok para kazanan meslektaş gordum....neyse yıllardır bunu tartıştım durdum ben..susuyorum herkese kolay gele....
Old 21-12-2006, 16:26   #9
üye8180

Sayın meslektaşım Işıl Yılmaz'ın yazdıklarının altına ben de imzamı koyuyorum. Bu meslekte bence de tecrübe konuşur arkadaşlar. Üç yıl önceki halimle bu halim asla aynı değil. Üç yıl sonra da biliyorum aynı olmayacağım.
Old 21-12-2006, 16:59   #10
süleyman zengin

Tecrübe ile bilgi bir arada olursa mükemmel ortaya çıkar. Ancak, sadece tercrube bence bir işe yaramaz. Ben çok duyuyorum" 35 yıllık avukatım... gibi)Ben kendine avukat tutacak olsam o 35 yıllık avukatı tutmam. Ancak, tebrübeli avukatlar işini iyi yapmiyor demiyorum. Mutlaka onların içinde de çok iyi avukatlar var. Bir icra müdürü olarak yaşayarak gördüm ki gençler işlerini daha iyi takip ediyorlar.
Old 28-12-2006, 21:40   #11
didem kunal

bencede yasla ılgılı degıl bu meslegı ıyı yapmak ama kesınlıkle tecrubeyle alakalı oldugunu dusunuyorum.fakat yasın tecrube getırdıgıne ınanmıyorum.yasını basını almıs fakat bılgısı olabıldıgıne az ve yıllarını bosa gecırmıs bellı.buyuzden genc olmanın da avantajını kullanarak bu meslek ıcın en ıyısını yapmak adına kesınlıkle cok calısmak cok kosturmak cok sey ogrenmek gereklı.3 senelık avukat olupta 20 senelık avukatlara tas cıkaracak bılgıye sahıp avukatlar tanıyorum
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi