Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

nafaka arttırım davasında ek iş konusunda dinlenen tanıkların ifadelerinin delil değeri

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-01-2011, 12:24   #1
üye32062

Varsayılan nafaka arttırım davasında ek iş konusunda dinlenen tanıkların ifadelerinin delil değeri

Emekli olan müvekkile karşı açılan nafaka arttırım davasında davacı tanıklarından ilki ; müvekkili sanayide bir dükkanda otururken gördüğünü, orada çalışıp çalışmadığını bilemediğini,

diğeri ise ( davacının kardeşi ) emekli olduktan sonra kalfa olarak çalışırdı, sanayide ek iş yaptığını duydum şeklinde beyanda bulundu.

Gerçekte ise müvekkil ciddi şekilde rahatsız, ara ara arkadaşlarının yanına gidiyor, çalışma yok.
Sizce salt bu ifadeye dayanarak müvekkilin ek iş yaptığı ispat olunabilirmi ? Yoksa ispat edilemediği için dosyadaki veriler ( müvekkilin emekli maaşı, davacının asgari ücretle çalıştığı vs. ) gözönüne alınarakmı karar verilecek. Bu konularda görüş bildirecek meslektaşlara şimdiden teşekkür ederim.
Old 13-01-2011, 13:14   #2
Avukat Tekin

Bu tanıklıklar yetersiz görünüyor. Bildiğiniz gibi tanıkların sıfatı aslında "Görgü Tanığı" dır. Sizin olayda ise "Duyum Tanıklığı" yapmışlar. Çalıştığına dair görgüye dayalı tanıklık yapılmadığı için bu ifadelerle müvekkilinizin çalıştığı ispatlanamaz diye düşünüyorum.
Old 13-01-2011, 13:18   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Avukat Tekin
Bu tanıklıklar yetersiz görünüyor. Bildiğiniz gibi tanıkların sıfatı aslında "Görgü Tanığı" dır. Sizin olayda ise "Duyum Tanıklığı" yapmışlar. Çalıştığına dair görgüye dayalı tanıklık yapılmadığı için bu ifadelerle müvekkilinizin çalıştığı ispatlanamaz diye düşünüyorum.

Tanığın biri "dükkanda otururken" görmüş.
Old 13-01-2011, 13:28   #4
Avukat Tekin

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Tanığın biri "dükkanda otururken" görmüş.

Evet haklısınız. Ortada "oturma fiiline" dair bir görgü tanıklığı var
Old 13-01-2011, 13:33   #5
Veli KARATAŞ

Merhaba Sayın Meslekdaşım...
Emniyet tarafından yapılan ekonomik ve sosyal durum araştırmasının da kararda etkili olacağını düşünüyorum.İyi Çalışmalar....
Old 13-01-2011, 16:50   #6
üye32062

Bende sizin gibi düşünüyorum ama yine de tereddütte kaldmıştım. Cevap veren Sn. meslektaşlarıma teşekkür ederim. Saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi