Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

"Gayrıkabili rücu" terimi üzerine

Yanıt
Old 14-04-2010, 10:28   #1
gaius

Soru "Gayrıkabili rücu" terimi üzerine

Sözleşmelerde ve özellikle ibranamelerde sıkça rastladığımız "gayrıkabili rücu" teriminin etkisi nedir, bu terimi kullanmaya gerek var mıdır soruları üzerine meslektaşlarımın görüşünü almak istedim. Gayrıkabili rücu (irrevocable) akreditifi bu konunun dışında tutuyorum.

Örneğin, "İbra eylediğimi gayrıkabili rücu beyan ederim." cümlesini ele alalım. "İbra eylediğimi beyan ederim." denmesinden borcu sona erdirme bakımından bir farkı var mıdır?

Tek yanlı işlemde ya da sözleşmede kullanılan bir irade beyanından aksi belirtilmeyince geri dönmek mümkün müdür ki, bunu ayrıca belirtme ihtiyacı hissediyoruz?

Alıntı:
(...)
Öğretide de ibra , İsviçre Borçlar Kanununun 115. maddesi Borçlar Kanunumuzda varmış gibi yorumlanmış; İsviçre Hukuku anlamında incelenmiştir. Böylece; İbra, "alacaklının alacak hakkından vazgeçmesini ve bu suretle borçlunun borçtan kurtulmasını kapsayan akittir." Şeklinde ( Tekinay tarifi) tanımlandığı gibi; sadece "feragat mukavelesi" olarak da (Oğuzman tarifi) tanımlanmıştır.
İbranın yargı kararlarından ortaya çıkan tanımı ise "hakları düşürücü bir irade açıklaması ve bunu kabul şeklinde gerçekleşen sözleşme" , "hukuki mahiyetçe var olan bir hakkı yitirme sonucunu doğuran tasarrufi işlem" ya da Hukuk Genel Kurulunun 27.03.1971 gün ve 1969/9-1112 esas, 1971/201 karar sayılı ilamında yer aldığı üzere "O tarihe kadar gerçekleşen hakları ortadan kaldıran ve ibrada bulunan kişiyi bağlayan bir tasarruf işlemidir." şeklindedir.
Sonuçta, hukukumuzda ibra en belirgin ve öz ifadesiyle "Bir borcun ifa edilmeden sona ermesini sağlayan özel bir sükut sebebi" olarak tanımlanmakta ve yerini bulmaktadır.
İbra belgesinin mutlaka sözleşme şeklinde gerçekleştirilmesi zorunlu değildir. Haktan vazgeçme durumunda olduğu gibi tek yanlı işleme de bürünmesi mümkündür.

(...)
Yargıtay HGK E. 2004/15-105 K. 2004/230 T. 28.4.2004
Kaynak: www.kazanci.com

Ne dersiniz?
Old 14-04-2010, 10:58   #2
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan gaius
Tek yanlı işlemde ya da sözleşmede kullanılan bir irade beyanından aksi belirtilmeyince geri dönmek mümkün müdür ki, bunu ayrıca belirtme ihtiyacı hissediyoruz?
"Gayrıkabili rücu" diye bir ifadeye ihtiyaç duymadığımdan sorunuzun yanıtlanmasını bu ihtiyacı duyan üyelerimize bırakıyorum.

Saygılarımla
Old 14-04-2010, 11:01   #3
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan gaius
...Tek yanlı işlemde ya da sözleşmede kullanılan bir irade beyanından aksi belirtilmeyince geri dönmek mümkün müdür ki, bunu ayrıca belirtme ihtiyacı hissediyoruz?

Ne dersiniz?

Sayın gaius,
Aklıma bir müvekkilimi getirdiniz Hazırladığım ibraname metnine illa "gayrikabili rücu" yazalım diye tutturan...

Saygılar...
Old 14-04-2010, 11:12   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan gaius
Sözleşmelerde ve özellikle ibranamelerde sıkça rastladığımız "gayrıkabili rücu" teriminin etkisi nedir, bu terimi kullanmaya gerek var mıdır soruları üzerine meslektaşlarımın görüşünü almak istedim. Gayrıkabili rücu (irrevocable) akreditifi bu konunun dışında tutuyorum.

Örneğin, "İbra eylediğimi gayrıkabili rücu beyan ederim." cümlesini ele alalım. "İbra eylediğimi beyan ederim." denmesinden borcu sona erdirme bakımından bir farkı var mıdır?

Ne dersiniz?

Hiçbir etkisi yoktur. Tıpkı "en geniş manada ibra ederim" gibi.
Old 14-04-2010, 11:27   #5
Admin

Açtığınız güzel konu için teşekkürler!

Kişisel fikrim bu ifadenin hukuki yönden bir anlamı ve önemi olmadığı yolunda. Sadece Türkçe anlamında ifadeyi kuvvetlendirme ve bu şekilde belki de imzalayanda psikolojik baskı unsurunu arttırma etkisi var.

Eskiden beri ben de benzer durumu "KESİNLİKLE YASAKTIR!!" ifadesi için düşünmüşümdür. ".... yasaktır" yazmakla, ".... kesinlikle yasaktır!!!!!!!!" yazmak arasında hukuken bir fark olmadığı halde, ikinci ifade okuyanda bu yasağın otorite tarafından aşırı ciddiye alındığı ve itinayla takip edildiği gibi bir psikolojik etki yaratıyor sanıyorum ve "gayrıkabili rücu" teriminde de benzer bir durum olsa gerek.

Ancak olayı bir de uygulama açısından düşünürsek, örneğin imzaladığı bir sözleşmenin daha sonra mesela "gabin" nedeniyle geçersiz olduğu iddiasıyla bir dava açan kişiye karşı bu tür beyanlar davanızı kuvvetlendirmek anlamında bir anlam ifade edebilir belki. Örneğin "34 THS 01 plakalı arabayı 400.000-TLye satın aldım" şeklindeki sözleşme için açılacak gabin davası, "34 THS 01 plakalı arabayı iyice araştırıp, piyasadaki emsallerini gördükten, servise gösterdikten, fiyatının ucuz olduğuna kanaat getirdikten sonra, iade etmemek, sözleşmeden dönmemek, gabin iddiasında bulunmamak şartıyla satın aldım" şeklindeki sözleşmeye açılacak gabin davasından daha kuvvetli olabilir. Hukuki anlamda bakarsak her ikisi de aynı sonuçlara sahip, aynı nitelikte bir sözleşmedir, ama ikinci sözleşme kuvvetli ifade vurgularıyla daha sonra yapılabilecek olası hukuki işlemleri de zayıflatır niteliktedir. Sanıyorum ki "gayrıkabili rücu" ifadesiyle amaçlanan da budur. Bu zayıflatma tam olarak hukuk tekniği anlamında zayıflatma olmasa dahi, en azından psikolojik anlamda bir zayıflatma olarak değerlendirilebiir diye düşünüyorum.
Old 14-04-2010, 11:50   #6
Av.Cihan Nuri

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Hiçbir etkisi yoktur. Tıpkı "en geniş manada ibra ederim" gibi.

Av.Suat Bey'in yorumuna katılıyorum.En geniş manada ve Sayın Admin'ninda belirttiği gibi biraz daha kelimelerin etkisini kuvvetlendirme amacı taşıyor.

Gayr(Gayir):AYRI, BAŞKA, ÖZGE, ARTIK, DİĞER, YABANCI
KABİL :KABUL EDEN, KABUL EDİCİ, OLAN, OLABİLİR
RÜCU:DÖNME, GERİ DÖNME, CAYMA, SÖZÜNDEN DÖNME, SÖZÜNÜ GERİ ALMA, BİR ÖDEMEDE BULUNAN KİMSENİN, BU BEDELİ, ASIL ÖDEME YAPMASI GEREKEN KİŞİDEN İSTEMESİ,
Old 04-10-2011, 17:02   #7
Av.Ömer Güntay

Gayr, Arapça'da önüne geldiği kelimeye olumsuz anlam veren bir önektir. (gayrımenkûl, gayrıtabiî, gayrısıhhî vs...)

Bu anlamda gayr-ı kabil, mümkün olmayan, imkansız, gayr-ı kabil-i rücu ise geri dönüşü mümkün olmayan (geri dönüşsüz) olarak çevrilebilir.

Sair açıklamalara katılıyorum.
Old 29-08-2013, 12:59   #8
Engin YILMAZ

Alıntı:
Yazan Admin
Ancak olayı bir de uygulama açısından düşünürsek, örneğin imzaladığı bir sözleşmenin daha sonra mesela "gabin" nedeniyle geçersiz olduğu iddiasıyla bir dava açan kişiye karşı bu tür beyanlar davanızı kuvvetlendirmek anlamında bir anlam ifade edebilir belki. Örneğin "34 THS 01 plakalı arabayı 400.000-TLye satın aldım" şeklindeki sözleşme için açılacak gabin davası, "34 THS 01 plakalı arabayı iyice araştırıp, piyasadaki emsallerini gördükten, servise gösterdikten, fiyatının ucuz olduğuna kanaat getirdikten sonra, iade etmemek, sözleşmeden dönmemek, gabin iddiasında bulunmamak şartıyla satın aldım" şeklindeki sözleşmeye açılacak gabin davasından daha kuvvetli olabilir. Hukuki anlamda bakarsak her ikisi de aynı sonuçlara sahip, aynı nitelikte bir sözleşmedir, ama ikinci sözleşme kuvvetli ifade vurgularıyla daha sonra yapılabilecek olası hukuki işlemleri de zayıflatır niteliktedir. Sanıyorum ki "gayrıkabili rücu" ifadesiyle amaçlanan da budur. Bu zayıflatma tam olarak hukuk tekniği anlamında zayıflatma olmasa dahi, en azından psikolojik anlamda bir zayıflatma olarak değerlendirilebiir diye düşünüyorum.

Kişi ileride gabin iddiasında bulunmayacağını önceden beyan edebileceğini sanmıyorum. Tabi belki aracın pahalı olduğunun bilinerek alındığı şeklinde yorumlanabilir ama bunun için de "gayrıkabili rücu" kalıbına başvurmaya gerek yok.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi