Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İbraname İle Alacak Davası Açılabilir mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-01-2011, 15:26   #1
Av. Yavuz Şahin

Varsayılan İbraname İle Alacak Davası Açılabilir mi?

Merhaba sayın meslektaşlarım,

Yine garip bir konu ile karşınızdayım )

Olay: (2006 yılına ilişkin)
A, B adına çek keşide ediyor ve B'ye veriyor. A süresinde çek bedelini elden B'ye ödüyor ve ödediğine dair ibraname alıyor. (Çek o an B'nin yanında olmadığı için çeki geri alamıyor, daha sonra verileceği kararlaştırılıyor ama çek geri dönmüyor)

B, çeki A'ya teslim etmek yerine ciro ederek C'ye veriyor. C'de çeki takibe koyuyor. A bu arada B'ye ulaşamıyor ve icra tehdidi altında ödemiş olduğu çek bedelini birde İcra dairesine ödüyor. Tabi bu arada çek şikayetinden hapis cezası da alıyor, bir kaç hafta yattıktan sonra borcu ödemek suretiyle çıkıyor.

Bütün bu olaylar 2006 yılında gerçekleşiyor. İstirdat davası süresi geçmiş, sebepsiz zenginleşme davası süresi geçmiş.
Şimdi elimizde A'nın 2006 yılının 6. ayında çek bedelini ödediğine dair B tarafından düzenlenip imzalanan ve A'a verilen bir ibraname var.

Bu ibraname ile B'ye karşı takip edebileceğimiz bir yol var mıdır?

İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.
Old 11-01-2011, 12:22   #2
üye32062

İyiniyetli 3.kişi C ye karşı yapabileceğiniz fazla birşey yok gibi görünüyor. Ancak elinizde bulunan ibraname ve icra dosyasına yapılan ödemeya ilişkin makbuzlar ile takipte bulunabilirsiniz. İtiraz edilir ise ( ibranamede çeke ilişkin açıklama olduğunu farzediyorum ) açacağınız itirazın iptali davasında ispat noktasında sorun yaşamayacağınızı düşünüyorum.
2. yol olarak ise uğranılan maddi ve hapiste geçen sürenin telafisi bakımından manevi tazminat talep edebilirsiniz. İyi çalışmalar
Old 11-01-2011, 15:44   #3
Av. Yavuz Şahin

Sayın Serbay, cevabınız için teşekkür ederim.

İbranamede çekin seri numarası dahil bütün bilgiler var.

İbranamede bahsedilen ve A tarafından B'ye ödenen çek bedeli 15.000 TL.

Fakat C'nin icra takibi sonrası A 23.000 TL ödemek zorunda kalıyor. (Vekalet ücreti, faiz, harç vs.)
Takipte talep edilen faiz avans faizidir.

Şimdi ben takibi hangi miktara hangi faiz oranıyla yapmalıyım?

İbranamede belirtilen 15.000 TL üzerinden yasal faiz işleterek mi yoksa icraya ödenen miktar olan 23.000 TL üzerinden avans faiz işleterek mi takibi yapmam gerekiyor.

Geniş katılım olmasını temenni ediyorum )
Old 11-01-2011, 16:36   #4
üye32062

23.000-TL nin yasal faizi ile birlikte tahsilini istemelisniz diye düşünüyorum.iyi çalışmalar
Old 12-01-2011, 10:17   #5
av.gülistan

sayın meslektaşım elinizdeki ibraneme ile ödediğinize ilişkin elinizde makbuz var ise mutlaka takip yapın.zaten borçlu büyük ihtimal itiraz edecektir.siz de buna karşılık itirazın iptalini elinizdeki belgeye istinaden açarsınız.çünkü elinizde yazılı delili var.ve göreceksiniz sizin davanız dinlenecektir.iyi çalışmalar.
Old 12-01-2011, 17:11   #6
Av. Yavuz Şahin

Cevap veren meslektaşlarıma teşekkür ediyorum.

Yasal faiz mi avans faiz mi karar veremedim. Sağlam olsun diye Yasal faiz işletsem iyi olacak.
Old 12-01-2011, 21:46   #7
Av.Mehmet Saim Dikici

Uzun uzun yazdım ama silindi gitti.

Özetle;

Açılacak takip üzerine itiraz vaki olursa açacağınız itirazın iptali davası genel mahkemede görülecek olan ve maddi anlamda davanın esasının incelenmesini zorunlu kılacak bir dava olacaktır. Bu davada rücu nedeninizi sebepsiz zenginleşme dışında izah edebilmeniz bence mümkün değil. Sebepsiz zenginleşme için geçerli olan zamanaşımı süresi de belirttiğiniz gibi geçmiştir.

Bu itibarla, "İcra takibi yapmanızı, itiraz üzerine itirazın iptali davası açarsanız davanızın kabul edileceğini.." ileri süren meslektaşlarımızın davanın dayanağını da izah etmelerini beklemek hakkınız olmalıdır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi