Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kadın Demek Hakaret mi?

Yanıt
Old 31-07-2010, 14:32   #121
Gemici

Alıntı:
Yazan Av. Seda Gölbaşı
Meslektaşımız kendisi kamerayı almaya kalkınca olabilecekler gözünüzün önüne gelsin!

Sayın Av. Seda Gölbaşı,

Eşyaları haczedilen bir kişinin kamerayla haciz işlemini kayıt altına alması yasak mı?

Üzerinde durulması gereken ikinci bir konu, belirli durumlarda bir kişiyi muhatap almamanın/hiçe saymanın başlı başına onur kırıcı bir davranış olabileceğii.

Saygılarımla
Old 31-07-2010, 14:59   #122
Av.Seda ALÇINAR

Alıntı:
Yazan Gemici
Sayın Av. Seda Gölbaşı,

Eşyaları haczedilen bir kişinin kamerayla haciz işlemini kayıt altına alması yasak mı?

Üzerinde durulması gereken ikinci bir konu, belirli durumlarda bir kişiyi muhatap almamanın/hiçe saymanın başlı başına onur kırıcı bir davranış olabileceğii.

Saygılarımla
Böyle bir yasak yok elbette ama meslektaşımız herhalde durum bu kadar masum olmadığı için rahatsız olmuştur, diye düşünüyorum.
Old 31-07-2010, 15:25   #123
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Gemici
Sayın Av. Seda Gölbaşı,

Saygılarımla

Alıntı:
Haciz esnasında beni videoya çeken

Kişinin izni olmadan görüntü alınması doğru mudur? Yani haczin nasıl yapıldığını değil de beni kameraya alıyorsa?
Old 31-07-2010, 15:38   #124
Av.Seda ALÇINAR

Alıntı:
Yazan av-ufuk
Kişinin izni olmadan görüntü alınması doğru mudur? Yani haczin nasıl yapıldığını değil de beni kameraya alıyorsa?

Orada olmadığımız için hep tahmin ve yorum yapmakla kalıyoruz malesef
Old 31-07-2010, 15:48   #125
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:

Kişi, kamusal alana çıkmışsa görüntülerinin alınması sizce "özel hayata" müdahale teşkil eder mi?
Old 31-07-2010, 15:49   #126
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Gemici

Muhatap alınmamanın hakaret olarak nitelendirilebileceği örnekler olabilir.

Ancak bu olayda, avukatın olay esnasında mesleğini icra ettiği, alacaklının menfaatini korumak zorunda olduğu, borçlu tarafla samimi olmaması gereği ve borçlu ile baştan menfaat zıtlığı içinde bulunduğu aşıkardır.(Öte yandan haciz aşamasına gelene kadar yeterince ve usulünce muhataplık süreci yaşanmıştır.)

Bu sebeplerle, avukatın "alın kamerayı bu kadının elinden" sözünün muhatap almamaktan kaynaklı hakaret suçunu oluşturmayacağı kanaatindeyim.
Old 31-07-2010, 15:55   #127
Gemici

Alıntı:
Yazan Gemici
Sayın Av. Seda Gölbaşı,

Saygılarımla
Alıntı:
Haciz esnasında beni videoya çeken

Alıntı:
Yazan av-ufuk

Polis orada ne yapabilirdi,
suç aleti olan kameraya el mi koyacaktı?
Old 31-07-2010, 17:02   #128
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Kişi, kamusal alana çıkmışsa görüntülerinin alınması sizce "özel hayata" müdahale teşkil eder mi?

Bence özel hayata müdahaledir. Aksini düşünüyorsanız, plajda eşinizle güneşlenirken, birisi dibinize kadar gelip sizi kameraya kaydederken sesinizi çıkarma hakkınız yoktur. Konuyu şu linkte uzun uzadıya tartışmıştık.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=5544
Old 31-07-2010, 17:13   #129
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Bence özel hayata müdahaledir. Aksini düşünüyorsanız, plajda eşinizle güneşlenirken, birisi dibinize kadar gelip sizi kameraya kaydederken sesinizi çıkarma hakkınız yoktur. Konuyu şu linkte uzun uzadıya tartışmıştık.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=5544

Bana yasal bir dayanak gösterebilir misiniz?

Konu, plajdaki mevzuu olmadığı gibi, benim o vatandaşı evire çevire dövmem de değildir...
Old 31-07-2010, 17:36   #130
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Bana yasal bir dayanak gösterebilir misiniz?

Konu, plajdaki mevzuu olmadığı gibi, benim o vatandaşı evire çevire dövmem de değildir...

Siz bana vatandaşı dövmenizin yasal dayanağını gösterirseniz, kendinize de benden istediğiniz yasal dayanağı bulmuş olacaksınız.
Old 31-07-2010, 18:42   #131
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Siz bana vatandaşı dövmenizin yasal dayanağını gösterirseniz, kendinize de benden istediğiniz yasal dayanağı bulmuş olacaksınız.

Konu, benim hukuku ihlal edip, adamı dövmem değil.
Old 01-08-2010, 01:33   #132
Av.Cengiz Aladağ

Hakaret suçu için kastın oluşup oluşmadığı yönündeki yorum çok geniş tutulursa bu ülkede ne mizah yapılabilir, ne başka bir sanat.
Old 01-08-2010, 13:45   #133
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Hakaret suçu için kastın oluşup oluşmadığı yönündeki yorum çok geniş tutulursa bu ülkede ne mizah yapılabilir, ne başka bir sanat.
Mizaha ve sanata duyulan saygı kaygısıyla hakaretin sınırlarını daraltmak yerine, mizah ve sanat değeri olan hakaretleri cezalandırmamak da düşünülebilir.
Old 01-08-2010, 14:16   #134
Av. Eyüp KATI

Bugün NTV de Avrupa Atletizm Yarışmaları için 'kadınlar engelli koşu'' dediler. Show TV de aynı şekilde kullandı. her ne kadar bayanlar deseler daha hoş dururdu diye düşündüm ama 'kadın' hakaret olamayacağı kanaatindeyiz. Kadın Erkek eşitliği diyenlere ne diyeceğiz o zaman.
Old 01-08-2010, 14:28   #135
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av. Eyüp KATI
Bugün NTV de Avrupa Atletizm Yarışmaları için 'kadınlar engelli koşu'' dediler. Show TV de aynı şekilde kullandı. ...'kadın' hakaret olamayacağı kanaatindeyiz.
Sayın Av.Eyüp Katı

Sayenizde hukukun kaynakları arasına televizyon kanalları da katılmış oldu. Keşke konu başlığına cevap vermeden önce mesajlara bir göz gezdirseydiniz.
Old 01-08-2010, 14:34   #136
Av. Eyüp KATI

Sayın Konyalı hukukun kaynakları arasında saymadım. her şekilde bu kelimenin kullanıldığı ve hakaret kastını göstermenin zor olduğunu anlatmaya çalışıyordum. kelimelerimi düzgün okursanız bu anlamda olduğu anlaşılacaktır. benim hukuk kaynakları arasına almak gibi bir amacımın olamayacağı görülecektir. sözlük hukuk kaynağımıdır o zaman açıp sözlüğe kelime anlamına neden bakarız ki?
Old 02-08-2010, 13:25   #137
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Kadın Demek Hakaret mi?

Arkadaşlar;
Maddeye yeniden bakalım:
Bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığını rendice edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövme suretiyle bir kimsenin onur şeref ve saygınlığına saldıran kişi;

Burada "kadın" tamımlamasının kişinin onur şeref ve saygınlığını nasıl rencide edildiğinin açıklanması gerekir.

Kadın tanımlaması toplum içinde "hırsız" şerefsiz" vb şeklinde kullanılan bir tanımlama mıdır?

Hayır: Türk dilinde kız ve kadın bir ayırımın ifadesidir. Bekarete veya toplumsal yaşamdaki statüye ilişkin bir ayırımdır. Aynı ayırım tüm dillerde vardır. Bu drurmda "kadın" tanımlamasının nasıl hakaret veya küfür oluşturabileceğinin açıklanması gerekir. Bence çok zor bir açıklama olacaktır.

Burada şu akla gelebilir: Bir insanın kelliği bir gerçekliktir. Bu insana toplum içinde kel derseniz düzenlemeye göre suç oluşabilir. Aama burada yasanın aradığı bir kavram vardır. Bir özelliğinden dolayı onu aşağılamak. Aşağılama kasdının varlığı halinde suç oluşabilir ama iki arkadaş arasında "keltoşum benim" deyip sarılması halinde suç oluşacakmıdır?

İkinci tartışma bir kimseyi muhatap alıp almamak tartışması:
Suç etkin bir fiilin (iki ayrı şekilde) varlığını gerektiriyor: 1- belli bir fiilin isnat edilmesi, 2- Küfür edilmesi.

Bir kimseyi ciddiye almamak veya muhatap almamak nasıl bu kavramlar içinde değerlendirilebilir? Bu da açıklanmaya muhtaç bir konu.

Kadın tanımlaması bazı insanlara göre kaba bir tanımlama olabilir ama her kaba davranışı hakaret veya küfür olarak değerlendirisek işimiz var. kraldan çok kralcı olup herkesi hakaret veya küfürden içeri atabiliriz.

Toplumda bir çok kadın derneği var ve kendi iradeleri ile kadın tanımlamasını derneğin adı olarak benimsemişlerdir. Bence kadın olmak güzelliktir, üretkenliktir. Toplumsal yargı (değerlendirme) da bu şekildedir. Edebiyatımıza baktığınızda kadına övgülerle dolu bir çok tema bulabilirsiniz. Şimdi siz bu sözcüğü kaba buluyorsunuz diye bu sözcüğü suç unsuru haline mi getireceğiz?

Saygılar.
Old 02-08-2010, 16:24   #138
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Kadın Demek Hakaret mi?

Suat beye katılıyorum; Bir kişinin izinsiz olarak görüntüsünü kaydetmek hukuka aykırıdır.

dayanak TCK 135:

benim vucudum sadece bana ait verileri içermektedir ve tasarruf hakkı sadece bana aittir.

Benzer bir olay başbakan yardımcısı açısından gerçekleşti.

Subaylar hakkında suikast girişimi nedeni ile dava açıldı.

Çıkmam gerek tartışmaya daha sonra devam ederiz

Saygılar.
Old 24-07-2013, 14:30   #139
Av.Rıdvan Ergün

Mahkeme kararında, "eleştirilebilir ve nezaketsiz bir üslup olmakla birlikte suç teşekkül etmediğinden" beraat kararı verildi. Temyiz sonucu Yargıtay kararı onadı. İlgi ve desteğiniz için teşekkür ederim.
Old 16-09-2013, 13:27   #140
Kilimanjaro

Alıntı:
Mahkeme kararında, "eleştirilebilir ve nezaketsiz bir üslup olmakla birlikte suç teşekkül etmediğinden" beraat kararı verildi. Temyiz sonucu Yargıtay kararı onadı. İlgi ve desteğiniz için teşekkür ederim.

Gayet isabetli, olması gereken istikamette bir karar çıkmış. Aksi durum, ülkeyi yaşanmaz bir yer haline getirirdi
Old 16-09-2013, 13:49   #141
Av. Öznur Aktürk

O kamera, az da olsa maddi değeri olan bir eşya neticede.
Haczedilseydi hiç sorun olmazdı
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi