Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Çekin Karşılıksız Çıkması ve Ödemeden Men Talimatı / Karşılıksız Çekten Suç Duyurusu

Yanıt
Old 25-08-2008, 14:15   #61
alphukuk

[
T.C.

YARGITAY

10. CEZA DAİRESİ

E. 2007/6016

K. 2007/7436

T. 18.6.2007

• KARŞILIKSIZ ÇEK KEŞİDE ETMEK ( Çekin Rızası Dışında Elinden Çıktığı Belirtilip Ödemeden Men Talimatı Verilmesi Ceza Sorumluluğunu Ortadan Kaldırmadığı )

• ÖDEME YASAĞI ( 3167 Sayılı Yasa'nın 16/B-2. Maddesi Mahkemelerce Verilen ve Çek Bedelinin Bloke Edildiği Ödeme Yasağı Kararlarını İfade Ettiği )

• ÖDEMEDEN MEN TALİMATI ( Keşidecinin TTK’nun 711/3. Maddesine Dayanarak Mahkemeden Karar İstemeksizin Verdiği Ödemeden Men Talimatlarının Şikayet Hakkının Doğumuna Etki Etmeyeceği ve Tek Başına Suçun Oluşumunu Engelleyemeyeceği )
Old 25-08-2008, 15:12   #62
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan alphukuk
Keşideci ödemeden men talimatı veremez,bu talimatı alacaklı hamil verebilir.Yanlışmı biliyorum arkadaşlar

Yanlış biliyorsunuz. Gerek bu forumda gerekse THS'deki diğer forumlarda bu husus yeterince tartışıldı. Sanırım siz "zayi çek/iptali" davası ile karıştırıyorsunuz.
Old 25-08-2008, 15:17   #63
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan alphukuk
Keşideci ödemeden men talimatı veremez,bu talimatı alacaklı hamil verebilir.Yanlışmı biliyorum arkadaşlar

Ödemeden men talimatı, banka ile çek hesabı sahibi arasında imzalanan sözleşmeye dayalı olarak TK.711/III kapsamında verilmektedir. Çek keşidecisi, bankada bir çek hesabına sahiptir ve muhatap banka keşideciye ait çek hesabından (Çekin bağlı olduğu hesaptan) çek bedelini ödemektedir.
Dolayısıyla, çek hesabı sahibi temeldeki sözleşmeye dayanarak ve TK.711/III'ün verdiği yetki temelinde bankasına ödeme yapmaması yönünde talepte bulunabiliyor. Bu talep bankayı bağlasa da hamili veyahut sair 3.kişileri bağlamamaktadır. İşin özü budur!
Old 25-08-2008, 15:28   #64
Av.Ayse E.

Alıntı:
Yazan Av.Mendi
çek bedelini ödememek için bankasına ödeme yasağı talimatı veren keşidecinin cezai sorumluluğu nedir?çekin üzerinde karşılıksızdır gibi bir beyan da yok.ayrıca çek keşidecinin elinden rızasıyla çıkıyor.HAngi suça dayanak teşkil edecek şekilde keşideci aleyhine şikayette bulunabilirim?dolandırıcılık suçuna girer mi bu durum?

(belki bir çok meslektaşım bu olayla karşılaştı ama bizim başımıza ilk defa geldiğinden dolayı yazma gereği duydum) böyle bir durumda(711/3 talimatının bulunduğu ve başkaca bir ibarenin geçmediği çekler hakkında) biz karşılıksız çekten dolayı başvurumuzu yapmıştık...ancak Ağır cezada duruşma günü geldi...dosyayı incelediğimizde gördük ki...Sayın savcı keşideci şirket yetkililerinin ifadesini alırken sormuş...ödemeden men talimatı verdiniz mi vermediniz mi diye verdiyseniz gerekçeniz neydi diye... sanıklarda ödeme güçlüğü çekiyorduk ondan dolayı ödemeden men talimatı verdik yoksa rızamız dışında elimizden çıkmadı beraat istiyoruz demişler..savcıda iddianameyi bilişim sistemleri banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması sureti ile dolandırıcılıktan hazırlamış (TCK 158/1 f-) .şimdi ağır cezada dolandırıcılıktan yargılanmaktalar...kötüniyetli 711/3 ün önüne geçilmesi için bu şarttı ve olması lazım gelende buydu diye düşünüyorum...sizinde aynı şekilde dolandırıcılıktan suç duyurusunda bulunmanızda bir sakınca yoktur diye düşünüyorum...iyi çalışmalar...
Old 25-08-2008, 15:40   #65
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Ayse E.
(belki bir çok meslektaşım bu olayla karşılaştı ama bizim başımıza ilk defa geldiğinden dolayı yazma gereği duydum) böyle bir durumda(711/3 talimatının bulunduğu ve başkaca bir ibarenin geçmediği çekler hakkında) biz karşılıksız çekten dolayı başvurumuzu yapmıştık...ancak Ağır cezada duruşma günü geldi...dosyayı incelediğimizde gördük ki...Sayın savcı keşideci şirket yetkililerinin ifadesini alırken sormuş...ödemeden men talimatı verdiniz mi vermediniz mi diye verdiyseniz gerekçeniz neydi diye... sanıklarda ödeme güçlüğü çekiyorduk ondan dolayı ödemeden men talimatı verdik yoksa rızamız dışında elimizden çıkmadı beraat istiyoruz demişler..savcıda iddianameyi bilişim sistemleri banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması sureti ile dolandırıcılıktan hazırlamış (TCK 158/1 f-) .şimdi ağır cezada dolandırıcılıktan yargılanmaktalar...kötüniyetli 711/3 ün önüne geçilmesi için bu şarttı ve olması lazım gelende buydu diye düşünüyorum...sizinde aynı şekilde dolandırıcılıktan suç duyurusunda bulunmanızda bir sakınca yoktur diye düşünüyorum...iyi çalışmalar...

Benim uzun süredir ısrarla vurguladığım şeyi nihayet bir savcı yapmış. 711/3'üncü maddenin kötüye kullanılmasının önüne ancak böyle geçilebilir.
Old 16-04-2009, 11:10   #66
av.fatihcoban

sayın meslektaşlarım. süresi içinde bankaya ibraz edilen ve karşılığı bulunmayan çek hakkında suç duyurusunda bulunma süresi nedir? hak düşürücü süre midir? bu süre ne zaman başlar? (keşide tarihi mi? ibraz tarihi mi?)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi