Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

İmam Nİkahi tabirinin hukukçular tarafından kullanılması?

Yanıt
Old 24-04-2007, 11:06   #1
ragıp

Varsayılan İmam Nİkahi tabirinin hukukçular tarafından kullanılması?

iMAM NİKAHI tabirinin, hukukçular tarafından kullanılması sizce uygun mu? Bu konuda başka bir forumda yazdığım yazı aşağıda. Bunu tartışmaya açmak istiyorum
Sayın Konyalı
meslektaşımızın ne demek istediğini elbette anladım. Hatta imam nikahı diye, gayrıresmi evlilik kasttiği de belli zaten
Ancak, daha önce de birkaç forumda belirttiğim gibi; Yasadışı kavramların hukuk dilinden uzaklaştırılması gerekir.
Medeni Kanun değişeli yıllar geçti. Biz gerek sosyal hayatta ve gerekse kadın haklarında devrim yaptığımızı iddia ediyoruz. Ancak son zamanlarda geldiğimiz nokta, eskiye dönüş sinyalleridir.
Nikahın tek olduğunu, imam,hoca,kıyamet katolik vs gibi nikahların hukuki olmadığını bilmekte yarar var. Sayın knel elbette bunu biliyor. Ama gerek basında gerekse bazı kaynaklarda o kadar sık kullanılıyor ki; bizlerin kullanmamsı mucizelere bağlı oluyor.
Bu durumda, yasal olmasa da, imam nikahı, belli bir meşruiyet kazanıyor.
Bu nedenle soru işareti koydum. Bana göre, gatrımeşru ilişkidir. Buna uygun bir tanım kullanmak gerekir. Hatta genelde, evli biriyle olan "İmam Nikahı" olgusunda, metres tabirini kullanmayı tercih ediyorum.
Nasıl ki, bazıları bu tanımı özellikle kullanıp meşruiyet kazandırmak istiyorsa; Biz de gerçek karşılığını kullanıp buna engel olmalıyız diye düşünüyorum.
Kadın hakları forumunda da tartışılması dileğiyle
Old 24-04-2007, 13:49   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Merhaba,

Taraflar birlikte olmak bakımından değişik kararlar verebilirler,Bu kararlar arasında evlenme aktinin gerçekleştirilmesi de olabilir.

Evlilik olmaksızın birlikte yaşam seçilmişse eşlerden birini ahlaki anlamda yargılayan tanımlardan kaçınmak gerekir.

Örneğin: Metres
TDK ya göre:
Alıntı:
isim Fransızca maîtresse

Evli bir erkekle nikâhsız yaşayan kadın, kapama, kapatma, zamazingo.
Oysa imam nikahı sözcüğünde tarafların başka biri ile evlilik akti olup olmadığı belli değildir.

Metres sözünde ise erkeğin evli olduğu bellidir.

Bu nedenee imam nikahlı diye tarif edilen ilişkinin kadın tarafını anlatan sözcük karşılığı metres olarak karşılanamaz.

Ayrıca evlilik dışı ilişki yaşayan kadın için ille de bu sözcük kullanılacak ise erkek için de münasip bir söz gerekmektedir.

Saygılarımla
Old 24-04-2007, 13:50   #3
Av.Görkem TURGUT

a)TDK Sözlüğü

NİKÂH:
1-Bir erkekle bir kadının evlilik birliği kurmasını sağlayacak yasal işlem.

"Nikâh" kavramı kanunen karı-koca olma,resmen evlenme demektir.Ancak "imam nikâhı"nın hukuken hiçbir geçerliliği yoktur.Yani "imam nikâhı"kavramı sadece kullanılması"hukuken"yanlış olan bir kavram değildir.Salt kelime anlamı olarak bakıldığında da yanlıştır.

b)"İmam nikâhı"kavramı toplumda sıkça kullanılan bir kavramdır,hatta o kadar ki,bunun yerine kullanabileceğim bir kelime bulmakta zorlandım.Resmi nikâhı olmayanlar için "evlilik dışı beraberlik" şeklinde bir karşılık bulabilmişken,resmi prosedürü yerine getirdiği halde bundan da vazgeçememiş karı-kocaların durumu için herhangi bir karşılık bulamadım.

Sizinde belirttiğiniz gibi bir hukukçu elbette hukuken hiçbir geçerliliği bulunmayan,hatta resmi nikâh olmadığı halde yapıldığında suç sayılan bir kavramı kullanmamalıdır.Ancak anlamını tam olarak karşılayacak bir kelime bulamadığım kavramlarda,anlamsal ve niteliksel olarak bir hata yapmamak adına,o kavramı kullandığımı itiraf etmeliyim.

Bu durumda Sayın Ragıp izninizle bir soru da ben eklemek istiyorum:

"İmam nikâhı" tabirini kullanmayacaksak,her türlü ihtimal için,onun anlamını tam olarak karşılayacak hangi kelimeyi kullanacağız?

Saygılarımla.........
Old 24-04-2007, 14:03   #4
ISIL YILMAZ

İmam nikahı, sosyal yaşantımızda karşılığı olan bir kavram. Bu kavramı da bu karşılık için kullanmakta bir sakınca görmüyorum.

Bu tabiri dilimizden çıkardığımız vakit, imam nikahı tartılışılacak olsa, Sn.görkemm'in dediği sorunla karşı karşıya kalacağız. Mesele, kavramın kendisinden çok içinin nasıl doldurulduğudur. Yoksa, salt biz imam nikahı dedik, onu cümle içinde kullandık diye, bir kavram ya da sosyal olgu meşruiyet kazanmaz.

Sözcüklerden çekinmek yerine onları tartışmalı. Görmek istemediğimizi halının altına süpürmenin yollarını aramak, halının bir süre sonra şişmesine yol açar.

Saygılar.
Old 25-04-2007, 12:35   #5
av.semire nergiz

Halk arasında yerleşmiş tabir olarak 'dini nikah' kavramı daha çok karşılığını bulmaktadır.Hoşumuza gitse de gitmese de dini nikah toplumumuzda var olan bir sosyal olgudur.Hemen hemen herkesin resmi nikah yanında dini nikah da yaptırdığı hepimizce malumdur;Medeni Kanunumuzun 143. maddesi de konuyu 'dini tören ' olarak düzenlemiştir ve fakat dini törenin resmi evlilik merasiminden sonra ancak mümkün olabileceğini dile getirmiştir.Dini töreni yapacak kişi de doğal olarak sadece imam değil evlenen kişilerin mensup olduğu dine göre imam,papaz,keşiş vs. din görevlileri olacaktır.

Dini nikah kavramı sürekli tartışılan,eleştirilen ve çoğunlukla kadın hakları açısından kadının mağduriyetine yol açan yanlış bir uygulama içerisinde varlığını sürdürmektedir.Her nekadar Medeni Kanun evlenme cüzdanını görmeden dini nikahın kıyılamayacağını aksi takdirde suç işlenmiş olunacağı yönünde düzenleme getirse de maalesef ülkemizde hala resmi nikahtan önce de çok rahatlıkla dini nikah kıyılabilmektedir.

İmam da resmi nikah memuru da 657 sayılı yasaya tabi resmi devlet görevlisi olduğu halde nikah merasimini dini-resmi olarak iki ayrı kutuba ayırmanın kadınları hukuk korunmasından mahrum bırakma dışında pratik herhangi bir yararı olmayan çok yanlış bir uygulamadır.Kadınlar aleyhine sonuçlar doğuran bu uygulamanın sonlandırılabilmesi için devletin resmi çalışanı durumundaki din görevlilerine tezelden resmi nikah kıydırma yetkisinin verilmesi gerektiğini düşünüyorum aksi takdirde bizler bu tartışmayı sürdürürken diğer yanda kadınlar dini nikahla hukuk şemsiyesinden uzak durmaya devam edecektir. Eğer sorunun çözülmesi konusunda samimi isek bunu yapmak zorundayız.
Old 25-04-2007, 13:09   #6
ragıp

Sayın Toz,
Milli eğitim sorunlarını çözmek için okulları da kapatalım mı?
Benim tartışmaya açtığım konu, İmam Nikahı tabirinin hukukçular tarafından kullanılıp kullanılmamasına ilişkin. İşin sosyolojik boyutunu ayrıca tartışırız.
Ama şunu söyleyeyim. İmam nikahı diye bir müesse islam hukukunda da yok. Bu konuda tartışmak isterseniz ayrı forum açalım
Old 27-04-2007, 11:22   #7
av.semire nergiz

Alıntı:
Yazan ragıp
Sayın Toz,
Milli eğitim sorunlarını çözmek için okulları da kapatalım mı?
Benim tartışmaya açtığım konu, İmam Nikahı tabirinin hukukçular tarafından kullanılıp kullanılmamasına ilişkin. İşin sosyolojik boyutunu ayrıca tartışırız.
Ama şunu söyleyeyim. İmam nikahı diye bir müesse islam hukukunda da yok. Bu konuda tartışmak isterseniz ayrı forum açalım
Açılan konudan çok çok farklı bir konuda düşüncelerimi belirttiğimi sanmıyorum;ayrıca uslubunüzün çok incitici olduğunu belirtmek isterim.Buyrun solo olarak ne tartışmak istiyorsanız tartışın!!!!!
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi