Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Trafik ışıklarında kadınlar da olmalı

Yanıt
Old 07-01-2007, 13:05   #1
Y£LİZ

Varsayılan Trafik ışıklarında kadınlar da olmalı

Hemen her platformda dile getirilen kadın-erkek arasındaki eşitsizlik, trafik ışıkları ile bir kez daha gündeme geldi. Bazı bayanlar ışıklardaki erkek figürlerinin yerine kadın figürlerinin konulmasını istedi

Sakarya yeni bir tartışma ile gündeme gelecek. Türkiye'de özellikle son yıllarda tartışılan Kadın-Erkek eşitliği ilimizde başka boyutlara taşındı. Bazı ülkelerde trafik lambalarındaki duran ya da geçen erkek figürünün yanında, eşitsizliği göz önüne sermek için bir de kadın figürü konulması ilimizdeki kadınları da harekete geçirdi.
'DEĞİŞTİRİLMESİNİ İSTİYORUZ'
Sakaryalı bayanlar kadın erkek eşitliğinin tam olarak uygulanması gerektiğini savunarak bazı ülkelerde trafik ışıkları ile başlayan uygulamanın ilimizde de yapılmasını istedi. Bayanlar, ''Gördüğünüz gibi, trafik ışıklarında bile kadın erkek arsındaki eşitsizlik ortaya çıkmış durumda. Biz bunun değiştirilmesini istiyoruz'' açıklamasını yaptılar.

Hayriye Mimtaş (38)
Ev Hanımı
Maalesef ülkemizde kadın denilince çıplaklık akla geliyor.Onlara göre bizler ikinci planda oluyoruz. En ufak uygulamalarda bile kadınlar yok. İlk adım olarak trafik ışıklarında yeniden düzenleme yapılabilir.

Nagihan Orduya (36)
Ev Hanımı
Artık kadınlara gereken önem verilmeli. Sakarya ili bu konuda öncü olabilir. Trafik ışıklarında kadın figürlerinin yer alması hem ülkede, hemde dünyada vizyon bakımından önemli bir açılım yaratacaktır.

Necla Çağlar (50)
Ev Hanımı
Erkek figürüyle birlikte, trafik ışıklarında kadınlara da yer verilmeli. İlimiz bunu başlatarak güzel bir adım atmış olur. Yetkililer bu konuda gerekeni yapmalı. GErekli girişimler başlatılmalı.

http://www2.vatanim.com.tr/root.vatan?exec=vatanimbolgesel_detay&hkat=54&hid= 15617
Old 07-01-2007, 13:57   #2
Av.Güçlü KERVAN

Kadın- Erkek eşitiliği konusunda fikirlerimi Çoğu meslektaşım bilir...Ancak ben bunun kadar basit-saçma bir haber okumadım.Çok komik
Sevgili unique sizi bu konuda tenzih ederim.Dile getirilen fikir çok saçma , size bir lafım yok..
saygılarımla
Old 08-01-2007, 17:26   #3
nesli-han

kadın erkek eşitliği bu kadar basit bir kavram değildir! Trafik işaretleri uluslararası anlama sahiptir diye biliyordum.Sayın Av. Güçlü" ye katılıyorum. Bu durum sadece komik...
Old 08-01-2007, 17:29   #4
cesur_yürek

zaten haberler artık kamu yararı taşımıyor.he kadın erkek eşitliğine gelince doğanın yapısı gereği kadın erkek eşitliği yoktur ..
Old 08-01-2007, 18:59   #5
ISIL YILMAZ

O aslında pantolon giymiş ksa saçlı bir kadın zaten ))))
Old 08-01-2007, 20:44   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Kervan,

Alıntı:
Ancak ben bunun kadar basit-saçma bir haber okumadım.Çok komik
diyorsunuz .

Hakikaten neden trafik lambalarında erkek figürü var?

Not:

Sn.Çağlayan K.Ergin' bu konuda Avusturalya örneğini alana taşımıştı.
http://www.vatangazetesi.com.tr/root...6&Categoryid=7
Old 08-01-2007, 20:51   #7
Ayşegül Kanat

Alıntı:
Yazan ISIL YILMAZ
O aslında pantolon giymiş ksa saçlı bir kadın zaten ))))

Sevgili Işıl, tesettürlü hanımefendilerin de çağımızda pantolon giydiklerini düşünürsek trafik lambasındaki figürü "unisex" olarak kabul edebiliriz.
Old 08-01-2007, 22:56   #8
Y£LİZ

Varsayılan Neden olmasın?

Avusturya'nın başkenti Viyana'da da trafik işaretlerinde - eşitsizlik olduğunu düşüncesiyle - cinsiyet eşitliği projesi kapsamında bir kampanyayla artık her iki cinsiyete yer vermeyi planlanmaktadır.Bu kampanya ile belediye, kadın - erkek eşitliği hakkında duyarlılığını göstermeyi amaçlamaktadır.Hatta bu kampanya ile sadece trafik işaretleri değil çeşitli tabelalardaki simgelerinde değiştirilmesi de hedeflenmektedir.Bunları yaparken benim de katıldığım düşünceleri ise sabit görsel alışkanlıklara ters düşen kampanya insanları farklı düşünmeye,görmeye ve davranmaya iteceğidir.Bütün bunların dünyada yavaş yavaş başladığını çeşitli reklam filmlerinde ya da bazı televizyon programlarında görmek mümkündür.

Trafik işaretleri erkeklerin bir sembol olarak kullanıldığı bir çok yerden biridir.Kadın faktörünün kullanıldığı yer ise bilindiği gibi tuvaletlerdir.
Ama unutulmamalıdır ki renklerin ve bu tür simgelerin insan davranışlarını ve psikolojisini etkilediği bir gerçektir.Mesela kırmızı renk kan rengidir ve asırlardır tehlikenin,şiddetin simgesi olmuştur.Belki de o yüzden trafik işaretlerinde dur sinyali olarak erkek simgesi kullanılmakta olabilir.
Old 09-01-2007, 11:26   #9
...mavera...

gerçekten de çok komik bir haber.Işıklardaki işaretin bir erkeği değil insanı sembolize etitğini unutmayalım.Şimdi bu olayı ciddie alırsak her ışıklı yere bir de bayan şeklinde bir lamda daha mı koymak gerekiyor??O zmaan yaşlılar için bebekler için de koyulsun.Peki eşcinseller bu durumda ne yapmalı Komik..
Old 15-01-2007, 17:31   #10
yargıç isa

Kitap ..........

Bu tartışılan konuya herhangibir anlam vermek mümkün değil Daha çoğu ev hanımı eşlerinin aldığı arabayı bile kullanamazken, ehliyet almalarına eşleri tarafından gerek bile görülmezken ve kadınların trafikte sırf kadın olmalarından kaynaklı uğradığı mağduriyet gözler önündeyken, figür tartışması acı acı güldürüyor insanı. Gerçekten insana burası Türkiye dedirtecek cinsten bir konu. ev hanımlarının bu konudaki düşüncelerini foruma yansıtılmış. (ki ev hanımlarının kadın-erkek eşitliğine dair daha ciddi sorunları olmasına rağmen) Allah aşkına bu kadın erkek eşitliğine dair bir sorun mu? Onun uzantısı mı? Bunun, trafik polisliği mesleğinin genelde erkekler tarafından icra edildiği için yapıldığı düşünülemez mi? Hastahanelerdeki sus işareti yapan hemşire figürünün kadın olması da , ezilen kadınların erkeklere karşı bir missilemesi mi? Yani eşitsizlik adına onca problem varken , böyle şekilsel alakası olmayan öğelere takılmak, gündem yaratmak çok ama çok yapay geliyor.

saygılarımla...
Old 15-01-2007, 18:43   #11
asiyeöngü

Kadın erkek eşitliğine bir faydası olacaksa neden olmasın. Her ne kadar kadının etekle sembolize edilmesi bana saçma gelsede olsun bakalım, belkide asıl eşitlik bundadır.
Old 15-01-2007, 21:40   #12
Opioid

Dikkat

tamam tamam ben buldum çözümün kırmızı tarafını:
hani şu "DUR" mahiyetinde bir el hareketi var ya bazı ülkelerde(sanırım ingiltere'de) koyun ondan bitsin kavga

şaka bir yana ama bence bu tartışmadan,kadın haklarını savunan insanlar ve dernekler çok büyük yara alıyorlar. sanırım ülke olarak büyük sorunlarımızdan birisi de; önem sırasını kavrama yetisi. bu özellik milletimizde rudimenter/gelişmemiş kalmıştır.

yeşil bölge için fikirlerinizi bekliyorum.çok çok acele lütfen türkiye için.halkımız için.çabuk!!
Old 15-01-2007, 22:35   #13
mutlakadalet

Böyle bir uygulamanın Avusturya'nın başkenti Viyana'da olduğunu yahut Avrupa'daki bazı ülkelerde bu konuyla ilgili olarak çalışmaların başladığını ileri sürerek Türkiye'de de böyle birşeyin olması gerektiğini ileri sürmek çok doğru gelmiyor bana. Öncelikle böyle bir uygulamanın yapıldığı ülkeler ile Türkiye'yi kıyaslarken söz konusu devletlerdeki kadının durumunu biliyor musunuz? Türkiye'deki kadının statüsü ile kıyasladığınız ülkelerdeki kadının statüsü aynı mıdır? Ya da birbirine ne derece yakındır.

Kanımca, Türkiye'de, kadın haklarına müteallik olarak tartışılmaya değer bir sürü sorun varken, bu tarz -magazinvari- haberleri gündeme getirmek, kadın haklarına destek olmak bir tarafa köstek bile olabilecektir.

-Önce çorbamızı içelim, yemeğimizi yiyelim; tatlıyı sona bırakalım. Tatlıyı önce yemeğe kalkarsak iştahımız kesilir, yemekler kalır. Sanırım yemeği yemek bizim için daha öncelikllidir.-

Saygılarımla
Old 16-01-2007, 01:46   #14
Av.Ayşe

kadın kaları konusunda ben de çok duyarlıyım.meslek hayatıma henüz başlamamış olmama rağmen bağlı bulunduğum baronun yeni oluşturulan kadın hakları komisyonunda aktif görev alıyorum.
bu haber beni çok şaşırttı.kadın erkek eşitliğini bu kadar basite ingirgemek bana da saçma geldi.
maden eşitlikten bahsediyoruz neden cinsiyet ayrımına bizzat biz kadınlar gidiyoruz.ben trafik ışıklarındaki simgenin kadın mı erkek mi olduğunu daha önce hiç düşünmemiştim açıkçası.bence bu şekilde kadın erkek eşitliği sağlanamaz.simgelerden çok daha önce değişmesi gereken zihniyettir,geleneklerdir,erkeklerin üstün oldukları yönündeki saplantılı fikirlerdir.
saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi