Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadın Hakları Kütüphanesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-01-2007, 10:53   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Kadın Hakları Kütüphanesi

Merhabalar,

Kadın Hakları Konusunda yazılmış kitapları,tartışmaları,önerileri bu başlık altında biriktirmeyi öneriyorum.

Daha da ileri giderek elimizeki kitapları üyeler arasında değiştirmeyi bile deneyebiliriz belki.

Ne dersiniz?

Düşüncelerinize,önerilerinize ihtiyaç var.

Saygılar
Old 03-01-2007, 13:50   #2
Ayşegül Kanat

Alıntı:
Yazan Av.Habibe Yılmaz Kayar
Merhabalar,

Kadın Hakları Konusunda yazılmış kitapları,tartışmaları,önerileri bu başlık altında biriktirmeyi öneriyorum.

Daha da ileri giderek elimizeki kitapları üyeler arasında değiştirmeyi bile deneyebiliriz belki.

Ne dersiniz?

Düşüncelerinize,önerilerinize ihtiyaç var.

Saygılar

Düşüncelerimi paylaşırım, kitaplarımı asla. Çünkü geri gelmiyor, giden kitaplarım.
Old 03-01-2007, 20:48   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Alıntı:
Yazan Ayşegül Kanat
Düşüncelerimi paylaşırım, kitaplarımı asla. Çünkü geri gelmiyor, giden kitaplarım.

Sn.Kanat,tamam siz kitaplarınızı paylaşmayın,ama kitap adlarını ,önerilerinizi ve hatta kısa da olsa kitabın bıraktığı duyguyu mesajınızda bekliyoruz.

Saygılar
Old 03-01-2007, 23:03   #4
Caglayan K.

Varsayılan Bir öneri

Sayın Yılmaz Kayar,

Kütüphane oluşturulması fikrinize katılıyorum.

Öncelikle bir öneride bulunmak istiyorum. Kadın hakları konusunda alt başlıklar oluşturursak, kitap, araştırma, makale vb. önerileri o başlıklar altında iletebiliriz. Böylece daha özel konular üzerine bilgi edinmek, tartışmak veya fikir belirtmek isteyenlere yol gösterici olur diye düşünüyorum.

Ben birkaç başlık belirterek paylaşımı başlatmak istiyorum;
- Feminist Teori
- Toplumsal Cinsiyet ve Kadın
- Siyaset ve Kadın
- Hukuk ve Kadın
- Uluslararası Anlaşmalar ve Kadın
- Çalışma Yaşamı ve Kadın
- Medya ve Kadın
- Feminist Metodoloji ve Kadın Araştırmaları

Saygılarımla.
Old 03-01-2007, 23:33   #5
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Ergin

Öneriniz gayet yerinde.Bunun için yeni başlıklar açabiliriz veya bu sayfayla devam edebiliriz.

Katkı sağlayan hangi alana ilişkin olduğu bilgisi ile sunar ise,ilgili alana taşıma işlemini severek yaparım.

Katkınız ve önerileriniz için teşekkürler,

Üyelerden katkı ve öneri bekliyoruz.

Çok güzel olacak)

Saygılar
Old 04-01-2007, 10:22   #6
ISIL YILMAZ

Kütüphane oluşturmak için bir "yer" gerekiyor. Kitapların barınabileceği bir ortak yeri nasıl sağlayacağımızı bilemiyorum. Ayrıca, kütüphanecilik göründüğü kadar kolay bir iş değil. Kitapların tasnifi, ödünç verilmesi işlerinin takibi çok zor görünüyor. Aslında iyi bir fikir gibi görünse de bir altyapı önerisi getirilmeden kütüphane kurulabileceğini düşünmüyorum.

Ancak, kitapların isimlerinin zikredilmesi bir başlangıç olabilir. Sn.Ergin'den ricam, kitapların yazarlarını, yayınevlerini vs. yani künyelerini de eklemesi mesajına.

Ayrıca, herkes okuduğu bir ya da birkaç kitap ile ilgili izlenimlerini yazabilir. Böylece kütüphane yerine, feminizim üzerine okumak isteyenler için küçük bir bibloyografya el altında olur.

Saygılar.
Old 04-01-2007, 13:26   #7
Caglayan K.

Sayın Yılmaz Kayar,

Kadın Hakları Kütüphanesi başlığı altında alt başlık birimleri oluşturmak yeni sayfalar açmaktan daha iyi olabilir. Bu başlık içinde arama yapmak diğer alt başlıklara da göz atılmasını sağlayabilir. Bu nedenle daha işlevsel bir sayfa olabilir.
Alıntı:
Katkı sağlayan hangi alana ilişkin olduğu bilgisi ile sunar ise,ilgili alana taşıma işlemini severek yaparım.

Size ayrı bir yük getirecek ama bu önerinizi destekliyorum.

Sayın Yılmaz,

Sıraladığım konular alt başlık önerileri olarak yazılmıştır. Bundan sonra önerilecek her türlü kaynağı alt başlıklar altında sınıflandırmanın foruma katılacaklara kolaylık sağlayabileceğini ve özel konularda tartışmak isteyenleri yönlendirebileceğini düşündüğüm için önerdim. Ayrıca kütüphanenin sanal olduğunu düşündüğümden sınıflama yapmak için de alt başlıklara gereksinim var bence. Bu alt başlıklarla ilgili kaynakça önerilerimi öneri başlıklar oluşturulduktan sonra künyeleri ve içerikleriyle yazmayı düşünüyorum.

Ben bu forumu, sizin de belirttiğiniz gibi "feminist araştırma literatürü" projesi olarak algılıyorum. Bir anlamda bilinenleri ve bilinmeyenleri paylaştığımız tartışma platformu olacak. Yanılmıyorum herhalde.

Saygılarımla.
Old 04-01-2007, 13:29   #8
Caglayan K.

Bir alt başlık önerisinde daha bulunmak istiyorum;

- Kadın Biyografileri ve otobiyografiler
Old 04-01-2007, 16:20   #9
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Merhabalar,

Kütüphane sözünü -en azından şimdilik- somut olarak bir kütüphaneyi işaret ederek söylemedim.Aksi anlaşılmalar için düzeltiyorum.

Bu konuda yeni bir başlık da oluşturabiliriz.

İsteğim Feminizm konusunda kaynak isimlerini derli-toplu bir araya getirmeydi.

Bunu nasıl yapacağımıza ilişkin yeni önerilere çalışmaya başamadan ihtiyaç var.Bu konuda her üyeden katkı bekliyoruz.

Kitap alışverişi yapmak isteyen üyeler arasında gerçekleşebilecek bir etkinlik.

Eğer bizden yardım isteyen olur ise okur ile kitap sahibi arasında kolaylaştırıcılık yapabiliriz.

Başka neleri nasıl yapabiliriz konusunda da katkı yararlı olacak.

İlginize teşekkürler.

Saygılar
Old 04-01-2007, 21:27   #10
ISIL YILMAZ

Varsayılan Kitap isimleri

Feminist Teori, Josephine Donovan
Cinsel Politika, Kate Millet
Kadınların Sınıfı, Aksu Bora
Feminist Edebiyat Eleştirisi, Maggie Humm
Feminizm ve Sosyalizm, Anja Moulenbelt
Demokrasinin Cinsiyeti, Anne Philips
Hınçla Sevmek, Tania Modleski
Eğlence İncelemeleri, Tania Modleski
Osmanlı Kadın Hareketi, Serpil Çakır
Gelecek Kadın Mı, Lynne Segal
Old 04-01-2007, 22:59   #11
Kavaz

Merhaba;
Birgün internette dolaşırken,belki biliyorsunuzdur,http://www.sokakkitaplari.org sitesi ile karşılaştım.Güzel bir sistem kurmuşlar ve gördüğüm kadarıyla da başarılı bir şekilde uygulanmaya devam edilmektedir.Bu sitde;değişik kitaplar el değiştiştiriyor.Bir nevi kütüphane gibi sanıyorum.Bu kadar geniş kapsamlı ve profesyonelce olmasa bile çoğunluk sağlandığı takdirde çok faydalı olacağını düşünüyorum.Çünkü daha önce THS'de bir konu ile ilgili olarak düşüncelerimi yazmak istedim ama tam yazamadım.Bu nedenle Feminizm konusunda yeterli bilgim olmadığı için araştırmaya başladım.Yalnız bilgi bir derya olunca,insan nereye ve neye, nasıl bakacağını şaşırabiliyor.Bu nedenle Sayın Kayar'ın kaynak belirleme fikri başta benim açımdan çok faydalı olacak.Çünkü adım atacağım yerden şüphe etmeme gerek kalmayacak.
Old 05-01-2007, 14:36   #12
Ayşegül Kanat

Herkese merhaba.

Bu konuyla ilgilenen arkadaşlarımız ne kadar şanslı olduklarını biliyorlar mı acaba? 1985 yılında "ne olduğumu ve istediğimi" anladığımda yol gösterecek eserler, önderler bulmak öyle zordu ki, benim kuşağım herşeyi başımızı vura vura, sınama-yanılma ile öğrenmek zorunda kaldık. İlkinç'in de belirttiği gibi "engin derya"ya ulaşmak çok kolay, hele de yabancı dil biliyorsanız.

Önce romanlarla başladım "aydınlanma"ya. Tomris Uyar okuduğumuz bu ilk feminist eserler için çirkin bir tanımlama yapmıştı: Bunların ki edebiyat değil, ifşaat..

Edebiyat kimin umurundaydı ki? Hem erkekler yazınca ifşaat değil, bilgilendirme olmuyor muydu? Yüzyıllarca canımıza okuyup, kendimizden kuşkulanmamıza, kendimizi suçlamamıza yol açarak hem de.

Kitaplığımı tarayıp, yazacağım size bu kaynakları. (Sizlerin de yazdığınız isimlerle örtüşürse Sayın Kayar ayıklasın. Bu işi başımıza o açtı çünkü.)

Romanlar:
UÇUŞ KORKUSU, JONG Erica,E yayınları. 1982
FANNY, " " "
PARAŞÜTLER ve ÖPÜCÜKLER, " Altın Kitaplar,1985
KADININ ÖZLEMLERİ, " inkılap, 1990
ELLİ YAŞ KORKUSU, " Remzi Kitabevi, 1995

KADINLARA MAHSUS FRENCH Marılyn, E Yay. 1980
KANAYAN YÜREKLER, " " 1980

İNCELEME:
KADINIM, HÜRÜM,SEAMAN Barbara,Hürriyet Yay.1973
KADININ EVRİMİ I-II, REED Evelyn,Payel Yay.1973
(Anaerkil Klandan Ataerkil Aileye)

CİNSEL ZORBALIK, BROWNMİLLER Susan, Cep Yay.1984
(Irza Tecavüz Olgusunun Tarihçesi)

DİŞİLİK KOMPLEKSİ, DOWLİNG Colette, Kelebek Yay. 1983
(Külkedisi Kompleksi)

CİNSELLİĞİ BİTEN KADIN, GREER Germaine,Doruk Yay.1997
(Kadının İğdiş Edilişi" The Female Eunuch")

Devam edecek. Kadın konusunu işleyen zengin bir kitap listesine sahibim.(Öğünmek gibi oluyor sanki) Bunların hepsini tek tek konuları, içerikleriyle anlatmam zor. En iyisi sizler seçim yapın, ben anlatmaya çalışayım. Saygılar.
Old 07-01-2007, 20:57   #13
ISIL YILMAZ

* Yerli Bir Feminizme Doğru, Yay.Haz. Aynur İlyasoğlu - Necla Akgökçe , Sel yayıncılık

*Kadının Yazısız Tarihi " M" ve "N" Sesi , Yıldız Cıbıroğlu, Payel Yayınları

* Kadın Filozoflar I-II, Marit Rullmann vd. , Kabalcı yayınevi

* Kadın Sorunu Üzerine Seçme Yazılar, Clara Zetkin, İnter Yayınları

* Kadın Ve popüler Kültür, Der. ve Çev. Süleyman İrvan - Mutlu Binark, Ark yayınevi
Old 11-01-2007, 16:05   #14
Ayşegül Kanat

Devam:
İNCELEME:

ŞU HAİN KALPLERİMİZ, COWARD Rosalind, Ayrıntı, 1995
(Kadınlar Erkeklere Neden Teslim Olurlar?)

KADIN EĞER ÇOK SEVERSE, NORWOOD Robin, İnkılap, 1988

KADINLIK ARZULARI, COWARD Rosalınd, AYRINTI, 1993
(Günümüzde Kadın Cinselliği)

BATMAN'DA KADINLAR ÖLÜYOR, HALİS Müjgan, Siyahbeyaz, 2001

BERDEL (EVLİLİK İTTİFAKI), YÜCEL Müslüm, Kesit,2006

MELANKOLİ KADINDIR, BİNKERT Dörthe, Ayrıntı, 1995

Devam edecek.
Old 13-01-2007, 10:19   #15
ISIL YILMAZ

Kadınların Dünyası - Bedevi Öyküleri ,Lila Abu-Lughod, Epsilon Yayınları

Kadın Bilinci Erkek Dünyası,Sheila Rowbotham, Payel Yayınları

Kadın Özgürlüğünün Sorunları, Evelyn Reed, Yazın Yayıncılık

Söylence,Din ve Anaerki, J.Jakob Bachofen, Payel yayınları

Sıradan Şiddet, Aysel Yıldırım, Boyut Kitapları

Farklı Feminizmler Açısından Kadın Araştırmalarında Yöntem,Yay.Haz. Serpil Çakır-Necla Akgökçe, Sel Yayıncılık

75 Yılda Kadınlar ve Erkekler ( Bilanço '98 ), Ed.Ayşe Berktay Hacımirzaoğlu,Derya Özkan, T.İş Bankası Yayınları
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi