Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

SAglık Kurulu Raporu Hakkında

Yanıt
Old 07-07-2012, 16:13   #1
aligunes

Varsayılan SAglık Kurulu Raporu Hakkında

Benim 11 yaşında bir oğlum var sol böbregi dogumundan 6 ay sonra kistik olması nedeni ile alındı sag böbregindeki sorun nedeni ile 2 kez amaliyat geçirdi şu an 11 yaşında dogumundan bu yana tüm tetkik tedavi ve takipleri aynı Üniversitede yapıldı ben polis memuru oldugum için zorunlu şark hizmetine gittiğimde dahi tedavi için aynı yere geldik fakat zorunlu şark hizmeti bitip batıya dönüşte tedaviyi yürüten hastaneden '11 yıldır tüm tetkik tedavi ve takipleri tarafımızca yapılmış olup, halen devam eden tedavi ve takiplerinin de tarafımızca yapılması uygundur' şeklinde kurul raporu olmasına ve benim tedaviyi burada olmak istediğimi belirtir dilekçeme rağmen EGM beni başka bir ile veriyor bu durumun hukuki açıdan yorumu nedir ben bu hakkımı kullanamazmıyım.Kurum kendince bu tedavi seni gönderdiğimiz ilde de var şeklinde bana cevap veriyor bu konuda bana yardımcı olabilecek herkesten yardım bekliyorum.teşekkürler
Old 10-07-2012, 12:22   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan aligunes
Benim 11 yaşında bir oğlum var sol böbregi dogumundan 6 ay sonra kistik olması nedeni ile alındı sag böbregindeki sorun nedeni ile 2 kez amaliyat geçirdi şu an 11 yaşında dogumundan bu yana tüm tetkik tedavi ve takipleri aynı Üniversitede yapıldı ben polis memuru oldugum için zorunlu şark hizmetine gittiğimde dahi tedavi için aynı yere geldik fakat zorunlu şark hizmeti bitip batıya dönüşte tedaviyi yürüten hastaneden '11 yıldır tüm tetkik tedavi ve takipleri tarafımızca yapılmış olup, halen devam eden tedavi ve takiplerinin de tarafımızca yapılması uygundur' şeklinde kurul raporu olmasına ve benim tedaviyi burada olmak istediğimi belirtir dilekçeme rağmen EGM beni başka bir ile veriyor bu durumun hukuki açıdan yorumu nedir ben bu hakkımı kullanamazmıyım.Kurum kendince bu tedavi seni gönderdiğimiz ilde de var şeklinde bana cevap veriyor bu konuda bana yardımcı olabilecek herkesten yardım bekliyorum.teşekkürler
Sayın Katılımcı;

DEVLET MEMURLARININ YER DEĞİŞTİRME SURETİYLE ATANMALARINA İLİŞKİN YÖNETMELİK'in "Sağlık Durumunun Belgelendirilmesi" başlığı altında düzenlenen 13. maddesine göre; "- A) Özür grubuna dayanarak memurun yer değiştirme isteğinde bulunabilmesi için; kendisinin veya kanunen bakmakla yükümlü olduğu kimselerden birinin bulunduğu yerde kalmasının sağlık durumunu tehlikeye koyacağı, "Devlet Memurlarının Tedavi Yardımı ve Cenaze Giderleri Yönetmeliği"ne göre tam teşekküllü Devlet Hastahanesinden alınacak sağlık kurulu raporu ile belgelendirilmesi gerekir. Bu özür grubuna dayanarak yerleri değiştirilenler (Değişik:11/8/1999-1999/23783 B.K.K.) her yıl(4) Ocak ayında alacakları aynı nitelikteki sağlık kurulu raporu ile durumun devam ettiğini belgelendirirler. Gerekli sağlık şartlarını kazandıkları resmi sağlık kurullarınca tesbit edilenler, ayrıldıkları hizmet bölgesindeki eksik hizmetlerini tamamlamak zorundadırlar."

Buna göre söz konusu rapora rağmen,(belirttiğiniz rapor yönetmelikteki "tam teşekküllü" tanımına uygun ise o rapor, değil ise belirtilen şartlardaki raporu temin ederek) sağlık gerekçesiyle bulunmak durumunda olduğunuz yer dışında bir başka yerleşim yerinde görevlendirilmeniz şeklinde gerçekleşen idari işlemin iptali için idari dava açmalısınız.

Saygılarımla..
Old 09-08-2012, 04:03   #3
aligunes

Varsayılan Konu Hakkında Ek Bilgi

Av. Engin EKİCİ öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Raporum mevcut kısaca özet aktarmak istiyorum ben 2001 yılında a ilinde ilinde iken doğan oğlum 2007 yılına kadar a ili üniversitesinde tedavi gördü zorunlu şark hizmeti için 2007 yılında b iline tayin çıktı b ilinin a iline yakın olması nedeni ile gidiş geliş yaparak tedaviye deam ettim.zorunlu şark hizmeti bitiminde ekonomik nedenlerle 1 yıl daha şarkta kalmak için ipka verdim il tarafından ipka kabul edildi fakat genel müdürlük ipkaları bozması nedeni ile c iline atandım bunun üzerine raporu sundum ve atama yar değişikliği talebinde bulundum fakat kurum atandığım ildede tedavi yapılabilir gerekçesi ile reddetti. Raporda halen devam eden tedavi ve takiplerinin tarafımızca yapılması uygundur şeklinde belirtiliyor. Bu durumda yapmam gerekenler konusunda yardım bekliyorum bu arada b ilinde halen çalışıyorum henüz ilişik kesmedim ama 17 ağustos son gün
gıyabımızda ilişik kesecekler zaman kısa tşk ederim.
Old 15-08-2012, 16:52   #4
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Av. Engin EKİCİ öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Raporum mevcut kısaca özet aktarmak istiyorum ben 2001 yılında a ilinde ilinde iken doğan oğlum 2007 yılına kadar a ili üniversitesinde tedavi gördü zorunlu şark hizmeti için 2007 yılında b iline tayin çıktı b ilinin a iline yakın olması nedeni ile gidiş geliş yaparak tedaviye deam ettim.zorunlu şark hizmeti bitiminde ekonomik nedenlerle 1 yıl daha şarkta kalmak için ipka verdim il tarafından ipka kabul edildi fakat genel müdürlük ipkaları bozması nedeni ile c iline atandım bunun üzerine raporu sundum ve atama yar değişikliği talebinde bulundum fakat kurum atandığım ildede tedavi yapılabilir gerekçesi ile reddetti. Raporda halen devam eden tedavi ve takiplerinin tarafımızca yapılması uygundur şeklinde belirtiliyor. Bu durumda yapmam gerekenler konusunda yardım bekliyorum bu arada b ilinde halen çalışıyorum henüz ilişik kesmedim ama 17 ağustos son gün
gıyabımızda ilişik kesecekler zaman kısa tşk ederim.

İlk mesajımda ifade ettiğim gibi dava açmalısınız. Davaya ilişkin olarak doğrudan hukuki yardım almanızı öneririm.
Old 17-08-2012, 23:38   #5
Nur Deniz

Sayın Konuk öncelikle geçmiş olsun. İdarenizce bu nedenden dolayı ipkanız bozulmuşsa kuruma açacağınız davadan istediğiniz sonucu alamamanız yüksek bir olasılık.

Ancak verilen kurul raporuna göre oğlunuzun tedavisini refakat ücretli olarak devam edebilirsiniz.

Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi