Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi

Yanıt
Old 08-01-2007, 13:35   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Kadınlara Hukuki Destek Merkezi

Merhabalar,

Kadın Hakları Çalışma Grubu alanında kadınların hukuksal yardım ihtiyaçları konusunda bir bölüm açılması, gelen soruların hukuksal nitelikte yanıtlanması konusunu tartışmaya açmak istiyorum.

Bilebildiğim kadar ile kadınlara yönelik sanal danışma alanları bulunmamaktadır.(Varsa,görüşümü hemen düzeltmeye hazırım)Bu konuda çalışma yapmak belki de ilk deneme olacak.

Böyle bir danışma merkezi(!)oluşturulmasına ve işleyişine ilişkin olarak katılımcılardan görüş rica ediyorum.

Ne dersiniz?

Saygılar
Old 09-01-2007, 13:59   #2
A.Turan

Katkıda bulunmak için elimden geleni yapmaya hazırım.
Old 23-01-2007, 11:01   #3
Mehmet küçük

Kesinlikle kadınların hukuksal yardım alabileceği bir bölümün açılması gerekir. Kadınlarımız bu ülkenin önemli kesimidir. Kadınlarımızı bilgilendirmek ve hukuksal yardım yapılabilmesi amacı ile bir bölümün açılma fikrine diğer üye arkadaşlarında destek vermesini diliyorum.
Old 25-01-2007, 15:21   #4
Meryem DUYUL ERDOĞAN

Varsayılan Kadınlarımıza haklarının ne olduğunu öğretelim...

Sevgili meslektaşlarım,

İnternet üzerinden böyle bir merkezin kurulmasından yanayım.Niye mi? Kadınlarımız maalesef özellikle aile içi şiddete maruz kaldıklarında nereye ve nasıl başvuracaklarını bilmiyor. Bu nedenle de Türk Hukuk Sitesi Kadın Hakları Çalışma grubu üyesi olan ve gönüllülüğü kabul eden grup arkadaşlarımızla kadınlarımıza hukuksal problemleri konusunda danışmanlık hizmeti verebileceğimizi düşünüyorum.

1997 yılından beri Adana Barosu bünyesinde oluşturulmuş kadın danışma merkezimiz var.Basın yoluyla bastırıp dağıttığımız broşür ve kitapçıklar ve el ilanı yoluyla böyle bir danışma merkezi kurulduğundan haberdar olan kadınlarımız merkezimize başvuruyor.Bu danışma merkezine başvuranlara gönüllülük esasına dayalı olarak çalışan arkadaşlarımız yardımcı olmaktadırlar. Nöbet sistemi ile çalışıyoruz. Hergün bir arkadaşımız nöbetçi oluyor. Kadın danışma merkezine gelen kadınlarımız bu arkadaşa yönlendiriliyor.Sistem tamamıyla gönüllülük esasına dayanıyor.

1997 yılından beri kadınlarımızın bilinçlendirilmesi noktasında hukuki danışmanlık faaliyeti veren böyle bir merkezde Kadın Hukuku Komisyonu Üyeliğim sıfatıyla gönüllü çalışmaktayım. İnternet üzerinden bu danışmanlık hizmetinin verilmesiyle de kadınlarımız ferahlayacaklardır. Çünkü Baroların bünyesinde oluşturulan böyle merkezlere utanıp sıkıldıklarından gelemeyen kadınlarımızın olduğuna şahit oldum. zira geleneksel aile yapımız nedeniyle kadın gördüğü şiddeti saklamak zorunda bırakılmış. Halbuki asıl utanacak sıkılacakların şiddet uygulayanın olduğu noktasında toplumumuz bilinçlenmeli ve kadınlarımız bunu böyle bilmeliler.

Yeri gelmiş iken de tanık olduğum ve sizlerin de tanık olduğunu düşündüğüm bir olayı sizlerle paylaşmak istiyorum. Özellikle Ülkemizin ücra köşelerinde görev yapan Hakim ve Savcılarımız maalesef 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanunu yeteri kadar bilmiyor. Özellikle de genç olan savcılarımız ya erkek egemen bir toplum oluşumuzdan kaynaklanan yaklaşım ile ya da 4320 sayılı Ailenin korunmasına Dair Kanun' u yeterince bilemediklerinden böyle bir şikayet ile gelen kadınlarımızı duygusal davranmakla itham edebildiği gibi de şikayete ilişkin soruşturmayı üstlenip bunun dışında hukuki koruma istemiyorlar.Savcılığa gitmeyi göze alabilen fiziksel yada sözel şiddete maruz kalan bu kadınlarımız hele şahidi bulunmuyorsa ya da darp ve cebire ilişkin rapor alamamışsa yalnızlık ve itilmişlik duygusu ile başbaşa kalabiliyor. Gidecek yeri olmayan sığınabilecek kimsesi bulunmayan bu kadınlarımız hele haklarını da bilmiyorlarsa cesaretleri kırılıyor.Halbuki Ailenin Korunmasına Dair yasa savcılarımızın re'sen hareket edebileceğini hüküm altına almış ve şiddet uygulayanın ve kadını evden kovanın uzaklaştırılması vb. tedbirlerin alınması noktasında savcılarımızı yetkilendirmiş ama savcılarımız ne yazık ki bu yetkisini kullanmıyor.Kadınlarımız ise haklarını bilemediklerinden şiddet uygulayanın evden uzaklaştırılması, evin kadına tahsis edilmesi,vb. yönlü hukuki koruma istemiyorlar.

Diğer grup arkadaşlarım ne derler bilmiyorum ama ben kendi adıma kadınlarımıza yardımcı olalım yol gösterelim istiyorum.

Saygılarımla...
Old 08-03-2007, 10:24   #6
Hekimbaşı

Sn.Kayar,

Çok yararlı bir girişim. Düşüncesini ortaya atan, katılan, tasarlayan, kısacası emeğini ortaya koyan ve koyacak olanlara başarılar dilerim.

Bu vesileyle, sizin şahsınızda bütün hanım katılımcıların kadınlar gününü de kutlamak isterim.

Saygılarımla,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi