Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

fuzuli işgal nedeniyle tahliye

Yanıt
Old 12-05-2008, 16:47   #1
ekaral

Varsayılan fuzuli işgal nedeniyle tahliye

Arkadaşlar, müvekkilim 6570 sayılı yasa kapsamındaki bir bir taşınmazı kiracısından devralıyor. Kiraya veren vekilinin banka hesabına kira bedellerini ödüyor. Bir kaç ay sonra kiraya veren devre muvafkati olmadığı gerekçesi ile tahliye davası açıyor ve dava lehine sonuçlanıp kesinleşiyor. müvekkil taşınmazı tahliye ediyor. Buraya kadar sorun yok ancak, kiraya veren tahliyeden sonra bir tespit yaptırıp, taşınmazın boya badana bedelini, cam, kapı, lavaboların yerinde olmadığını ve bunun bedellerini, taşınmazın site yönetimine ödediği aidat ve genel giderlerini müvekkilden talep ediyor. Müvekkilin kiracı olmaması nedeniyle, aidat, genel giderler, boya ve badanadan sorumlu olmaması gerekir diye düşünüyorum. Birde müvekkil taşınmaza girdiğinde boya, banada, cam, lavabo vs. yi kendisi yaptırıyor. çıkarkende haliyle taktırdığı aksamı alıyor. bu savunmamı tanıkla ispat edebilirmiyim? Boya badana ve aidattan sorumlumuyuz? cevap veren arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. iyi çalışmalar
Old 12-05-2008, 18:41   #2
qendal21

selamlar;
eğer aralarında yazılı bir kira akti var ise ve bu husus düzenlenmiş ise buna göre sorun çözülür. ancak bu husus yazılı kira aktinde düzenlenmemiş ise kiracıya karşı açılacak (kanaatimce eski hale iade) davasında kiracı ancak bu hususu yazılı delil ile ıspat edebilir. tanık dinletemez. eğer aralarında bir yazılı kira akti yok ise bu durumda kiracı tanık ile lavabo, boya, cam, vs. masrafların kendisi tarafından karşılandığını ispat edebilir. Taraflar arasındaki kira ilişkisi sona ermiş olsa bile sözleşme hükümlerini (yazılı veya sözlü)devam ettirir. Bu açıdan kiyara veren kira sözleşmesine dayanarak dava açabilir diye düşünüyorum.
saygılarımla.
Old 13-05-2008, 16:11   #3
ekaral

çok teşekkür ediyorum cevabınız için. ancak bir hususu tam açıklayamadım sanırım, benim müvekkilim ile kiraya veren arasında kiracılık ilişkisi yok. müvekkilim taşınmazı, kirayaverenin rızası olmadan kiracıdan devralıp kullanmaya başlıyor. yani fuzuli şagil durumunda. bu durumda, aidat, boya badanadan sorumlu olmamalı diye düşünüyorum. ancak bu konuda karar bulamadım. tekrar teşekkür ederim
Old 13-05-2008, 17:52   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan ekaral
çok teşekkür ediyorum cevabınız için. ancak bir hususu tam açıklayamadım sanırım, benim müvekkilim ile kiraya veren arasında kiracılık ilişkisi yok. müvekkilim taşınmazı, kirayaverenin rızası olmadan kiracıdan devralıp kullanmaya başlıyor. yani fuzuli şagil durumunda. bu durumda, aidat, boya badanadan sorumlu olmamalı diye düşünüyorum. ancak bu konuda karar bulamadım. tekrar teşekkür ederim

1- Tahliye davası kimin aleyhine açılmıştır?

2- Kiralayan ile ilk kiracı arasındaki kontratta bahsettiğiniz hususlar ne şekilde yer almıştır?

3-İlk kiracı ile devralan arasındaki kontratta bahsettiğiniz hususlar ne şekilde yer almıştır?(Devir dediğiniz için alt-kiracılık ilişkisini sorgulamadım.)

Saygılarımla
Old 15-05-2008, 16:31   #5
ekaral

Suat bey, tahliye davası fuzuli şagil durumundaki müvekkilim aleyhine açıldı. kiraya vern ile asıl kiracı arasında yapılan sözleşme elimizde yok. ancak, yargıtay kararlarında kiracının boya badanadan sorumlu olması için sözleşmede açık hüküm bulunması gerekir dediğini biliyorum. Ama bizim kiraya veren ile aramızda bir sözleşme yok. kiraya veren bizim kiracılık sıfatımızı da kabul etmiyor. aslında burda iyiniyetli zilyet/ kötüniyetli zilyetin sorumluluğundan gidilecek diye düşünüyorum. siz ne dersiniz
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi