Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ödeme Emrinin İptali / İkinci Ödeme Emrine İtiraz Edilmezse Takip Kesinleşir Mi?

Yanıt
Old 18-06-2007, 09:27   #1
bertrand

Varsayılan Ödeme Emrinin İptali / İkinci Ödeme Emrine İtiraz Edilmezse Takip Kesinleşir Mi?

Selam,

Yapılan ilamsız takibe borçlu borçlular vekili arkadaşımızca itiraz edilmiş aynı zamanda ödeme emrinin iptali talebi ile İcra Mahkemesine başvurulmuştur. Mahkemece duruşmasız olarak dosya üzerinden ödeme emrinin iptaline karar verilmiş ve karar kesinleşmiştir.

Kararın icra dosyasına sunulması üzerine ödeme emri tebligatını yeniledik ve tebligatlar yapıldı. Ancak bu yeniden gönderilen ödeme emirlerine borçlularca itiraz edilmedi.

Soru:

1)İlk ödeme emri tebliği üzerine yapılan itiraz geçerli kabul edilerek takip yeniden gönderilen ödeme emirlerine rağmen durmuş mu sayılacaktır?

2)İptal edilen ödeme emrinin doğurduğu bir sonuç olarak kabul edilip, yeniden gönderilen ödeme emrine de ayrıca itiraz edilmemiş olması sebebiyle takip kesinleşmiş mi sayılacaktır?

Arşivde ve kazancıda konuya ilişkin bir karara ulaşamadım. Değerli görüşlerinizi ve elinizde varsa konuya ilişkin yargıtay kararlarını gönderirmisiniz?

Saygılar.
Old 18-06-2007, 12:57   #2
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Borçlu vekili İTM ye başvurarak ödeme emrinin iptalini istemiş. Anılan kararla birlikte yeniden karara uygun olarak yeni ödeme emri gönderilecek, yeni ödeme emri aynı yasal süre içinde yeniden itiraza konu edilmezse takip -ikinci ödeme emri çerçevesinde- kesinleşir, kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Saygılarımla...
Old 18-06-2007, 14:08   #3
bertrand

Selam,

Konu hakkında karar yok sanırım elinizde?

Bende sizin gibi düşünüyorum ama aklıma şöyle bir hukuki gerekçe de gelmiyor değil, o yüzden emin olmak istedim:

"Takip, takip talebi ile doğar ve ödeme emrinin işlevi borçluların takipten haberdar olmalarını sağlamaktır. Takip talebi ve ödeme emrine ıttıla kesbedildiği tarihte borca itiraz edilmiştir, ödeme emri tebliğ edilmeden borca itirazı Yargıtay geçerli saydığından ve borca itiraz hakkının bu anlamda ödeme emrinin tebliğine gerek kalmaksızın kullanılabileceği gözönüne alındığında ilk itiraz geçerli sayılabilir." mi?

Saygılar.
Old 18-06-2007, 14:28   #4
Av.Demet

Halihazırda tarafımda konuyla ilgili bir Yargıtay kararı mevcut değil...Ancak yaşadığımız benzer bir durumdan hareketle sorunuzu yanıtlamak istedim.Ödeme emrinin iptali üzerine aynı dosya üzerinden yeni bir ödeme emri göndermeniz üzerine borçlunun bu ödeme emrine de İTİRAZ ETMESİ GEREKİR, (ilk ödeme emrine yapılan itiraz artık geçerli değildir.)AKSİ HALDE TAKİP KESİNLEŞİR. İcra takip işlemlerinize devam edebilirsiniz.
Old 18-06-2007, 14:47   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan bertrand

Yapılan ilamsız takibe borçlu borçlular vekili arkadaşımızca itiraz edilmiş aynı zamanda ödeme emrinin iptali talebi ile İcra Mahkemesine başvurulmuştur. Mahkemece duruşmasız olarak dosya üzerinden ödeme emrinin iptaline karar verilmiş ve karar kesinleşmiştir.

Borçlu vekili işgüzarlık yapıp, zaten durmuş olan takipteki ödeme emrinin iptalini istemiş; hukuki yarar bulunmadığı için talebi ret etmesi gereken icra mahkemesi de ödeme emrini iptal etmiştir.

Yani ortada bir ödeme emri yoktur. Düz mantıkla olmayan ödeme emrine itiraz da olmaz, denilebilir. Yargıtay bir çok kararında kendisine ikinci kez ödeme emri gönderilen borçlunun ikinci ödeme emrine itiraz edebileceğini belirlemiştir. İkinci ödeme emrinin böyle bir hukuki değeri varsa, sadece borçlu lehine mi işletilecektir.

Kendisine, yapılan icra takibine itiraz eden, ayrıca ödeme emrinin iptalini de isteyen borçluyu korumak gerekir mi? Bütün mesele bu...Ben olsam takip kesinleşmiştir, derdim.

Kazancı'da ben de aradım bulamadım. Ancak şu kararı birlikte inceleyelim:
Alıntı:
T.C.
YARGITAY
12. HUKUK DAİRESİ
E. 2003/17216
K. 2003/21116
T. 28.10.2003
• İTİRAZIN KALDIRILMASI ( Ödeme Emrinin İptal Kararının Bozulması Halinde Ödeme Emri ve Buna Karşı Yapılan İtiraz Geçerliliğini Koruyacağından Başvurunun Doğru Olması )
• ÖDEME EMRİNİN İPTALİ ( Buna Dair Kararın Kesinleşmesi Halinde Takibin Devamını Sağlamak için Yeniden Ödeme Emri Çıkarılmasının Gerekmesi )
2004/m.68
ÖZET : Ödeme emrinin İptal kararının bozulması halinde ödeme emri ve buna karşı yapılan itiraz geçerliliğini koruyacağından alacaklının altı aylık itirazın kaldırılması süresini geçirmemek gayesiyle Merciiye başvurması doğrudur. Ancak ödeme emrinin iptaline dair Mercii kararının kesinleşmesi halinde takibin devamını sağlamak için yeniden ödeme emri çıkarılması gerekeceğinden ve önceki ödeme emrine karşı yapılan itirazın kaldırılması istemi fuzuli olacağından, Merciice bu kararın kesinleşip kesinleşmediği araştırılarak sonucuna göre alacaklının itirazın kaldırılması istemi hakkında bir karar vermek gerekir.

DAVA : Yukarıda tarih ve numarası yazılı mercii kararının müddeti içinde temyizen tetkikinin borçlu vekilince istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü:

KARAR : Ödeme emri Ankara 12. İcra Tetkik Mercii Hakimliğinin 1.4.2003 tarih 2003/202 esas ve 2003/245 sayılı kararı ile iptal edilmiştir. İptal kararının bozulması halinde ödeme emri ve buna karşı yapılan itiraz geçerliliğini koruyacağından alacaklının altı aylık itirazın kaldırılması süresini geçirmemek gayesiyle Merciiye başvurması doğrudur. Ancak ödeme emrinin iptaline dair Mercii kararının kesinleşmesi halinde takibin devamını sağlamak için yeniden ödeme emri çıkarılması gerekeceğinden ve önceki ödeme emrine karşı yapılan itirazın kaldırılması istemi fuzuli olacağından, Merciice bu kararın kesinleşip kesinleşmediği araştırılarak sonucuna göre alacaklının itirazın kaldırılması istemi hakkında bir karar vermek gerekirken eksik inceleme ile sonuca gidilmesi isabetsizdir.

SONUÇ : Borçlu vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile Mercii kararının yukarıda yazılı nedenlerle İİK. 366 ve HUMK.nun 428. maddeleri uyarınca BOZULMASINA, 28.10.2003 gününde oybirliğiyle karar verildi.

Koyulaştırdığım bölümden anladığım şudur: İlk ödeme emri iptal olmuştur. Karar kesinleşince, yeni bir ödeme emri çıkacaktır. Bu ödeme emrine de itiraz olacağı varsayılarak, ilk ödeme emrine yapılan itirazın kaldırılması davasının görülmemesi gerektiğini tespit etmektedir. Yoksa fuzuli olacaktır.

Beni kanaatim takip kesinleşmiştir.(Belki de borçlu vekiline kızdığım için duygusal düşünüyorum. )

Saygılarımla
Old 18-06-2007, 15:27   #6
bertrand

Selam,

Suat bey, ben açıkçası borçlu vekiline kızmıyorum. Zira benimde aynı durumda yapacağım şeyi yapmış kendisi. Sadece ben, ikinci ödeme emrine de ayrıca itiraz ederek böyle hak mahrumiyetleri doğma riskine atmazdım müvekkilimi.

Ancak verdiğiniz karar, ikinci ödeme emri ile yeniden itiraz edilmesi gerektiğini işaret ediyor. Karar için çok teşekkürler.

Saygılar.
Old 18-06-2007, 18:53   #7
Av.Ayse E.

Y.12.HD.01.05.1984-2210/5370
ilk ödeme emri iptal edılmıs ıse itiraz ikincı ödeme emrıne göre yapılır...

kararın bu kadarı elımde...ıkıncı ödeme emrıne ıtıraz yok ise takıp kesınlesır....

saygılarımla....
Old 14-01-2010, 23:56   #8
avfatih

Sayın Ergin eklediğiniz kararın üstünde,

'Borçlu vekili işgüzarlık yapıp, zaten durmuş olan takipteki ödeme emrinin iptalini istemiş; hukuki yarar bulunmadığı için talebi ret etmesi gereken icra mahkemesi de ödeme emrini iptal etmiştir.'

şeklinde bir yorumunuz var.

Burada ödeme emrinin iptali tamamen usule ilişkin bir istem,borçlu aynı anda hem ödeme emrinin iptalini isteyip hem de borca itiraz edemez mi? Teşekkürler.
Old 15-01-2010, 10:41   #9
üye32062

Sn.Avfatih, ödeme emrinin iptali ile itiraz ayrı ayrı yapılabilir. Netice de itiraza bağlı süreler ve alacaklının icra takibinde bulunurken uyması gereken kurallar var. Ayrıca ödeme emri iptal edildiğinde yeniden ödeme emri gönderilmesi halinde borçlunun yeniden ödeme emrinin iptalini isteme hakkı bulunmaktadır. İkinci ödeme emrine itiraz gelmez ise takip kesinleşir diye düşünüyorum.İyi çalışmalar
Old 15-01-2010, 14:05   #10
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan avfatih
Sayın Ergin eklediğiniz kararın üstünde,

'Borçlu vekili işgüzarlık yapıp, zaten durmuş olan takipteki ödeme emrinin iptalini istemiş; hukuki yarar bulunmadığı için talebi ret etmesi gereken icra mahkemesi de ödeme emrini iptal etmiştir.'

şeklinde bir yorumunuz var.

Burada ödeme emrinin iptali tamamen usule ilişkin bir istem,borçlu aynı anda hem ödeme emrinin iptalini isteyip hem de borca itiraz edemez mi? Teşekkürler.

Alıntısını yaptığınız mesajın devamında da açıklamam mevcuttur. Ben hala aynı şekilde düşünmekteyim. Tersine kararlar bulunmasına rağmen, hukuki yarar bulunmadığını düşünmekteyim.
Old 31-01-2013, 16:53   #12
Av.Bülent AKÇADAĞ

Bende de benzer bir olay var,

Alacaklının gönderdiği ödeme emrinin yasal şartları taşımadığı gerekçesi ile ödeme emrinin iptali davası açmaya hazırlanırken, ilk ödeme emrinden iki gün sonra alacaklı tarafça yeni ödeme emri gönderilmiştir.

Bu ödeme emri ilk ödeme emrine göre farklı olup yine de kanunda belirtilen şartları taşımamaktadır.

Şimdi ben her iki ödeme emrini tek bir davada mı iptalini talep edeyim, yoksa ayrı ayrı iki dava mı açayım ? Tam emin olamadım. Fikri olan var mıdır ?

Ayrıca bu ödeme emirlerinin iptali ile birlikte borca da itiraz etmemde fayda var mıdır? Bilgi ve tecrübelerinize arz olunur
Old 31-01-2013, 17:07   #13
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Bülent AKÇADAĞ
Bende de benzer bir olay var,

Alacaklının gönderdiği ödeme emrinin yasal şartları taşımadığı gerekçesi ile ödeme emrinin iptali davası açmaya hazırlanırken, ilk ödeme emrinden iki gün sonra alacaklı tarafça yeni ödeme emri gönderilmiştir.

Bu ödeme emri ilk ödeme emrine göre farklı olup yine de kanunda belirtilen şartları taşımamaktadır.

Şimdi ben her iki ödeme emrini tek bir davada mı iptalini talep edeyim, yoksa ayrı ayrı iki dava mı açayım ? Tam emin olamadım. Fikri olan var mıdır ?

Ayrıca bu ödeme emirlerinin iptali ile birlikte borca da itiraz etmemde fayda var mıdır? Bilgi ve tecrübelerinize arz olunur

Ben olsam 2 nci takip için "mükerrerlik" itirazında bulunurdum. (1 inci dava vekalet ücreti)

1 inci takip için ise şekil şartlarını taşımayan ödeme emrinin iptalini isterdim(2 inci vekalet ücreti)

Not: Yukarıdaki mesajlarımdaki açıklamalar saklı kalmak üzere.
Old 31-01-2013, 17:22   #14
Av.Bülent AKÇADAĞ

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Ben olsam 2 nci takip için "mükerrerlik" itirazında bulunurdum. (1 inci dava vekalet ücreti)

1 inci takip için ise şekil şartlarını taşımayan ödeme emrinin iptalini isterdim(2 inci vekalet ücreti)

Not: Yukarıdaki mesajlarımdaki açıklamalar saklı kalmak üzere.

Suat Bey,

Yanıtınız için teşekkürler.

Sanırım tam izah edemedim. Her iki ödeme emri de aynı esas sayılı icra takip dosyasından gönderilmiş olup her ikisinde de şekil şartı noksanlığı mevcuttur.
Old 31-01-2013, 17:26   #15
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Bülent AKÇADAĞ
Suat Bey,

Yanıtınız için teşekkürler.

Sanırım tam izah edemedim. Her iki ödeme emri de aynı esas sayılı icra takip dosyasından gönderilmiş olup her ikisinde de şekil şartı noksanlığı mevcuttur.

Tek takipten ikinci ödeme emrini nasıl çıkarmışlar? 1 inciden vazgeçtiklerine dair bir talep yoksa, yine ikinci için "şekil şartlarında noksanlık ve mükerrerlik" ve/veya "memur muamelesini şikayet" yapılabilir. 1 inci ödeme emri için de yukarıda yazdıklarım yapılır. Tek dilekçede iki ödeme emri için "şekil şartlarında noksanlık ve mükerrerlik" beyanında bulunabilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi