Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Temyiz sonucu onanan kira tespit davası - İlamdaki kira miktarında ve borçluda hata ve karışıklık

Yanıt
Old 07-04-2011, 00:10   #1
Av.Hülya Büyükoğlu

Varsayılan Temyiz sonucu onanan kira tespit davası - İlamdaki kira miktarında ve borçluda hata ve karışıklık

Sayın Meslektaşlar;

Aynı yeri ortak kullanan iki şirket aleyhine ayrı ayrı kira tespit davası açtım, farklı mahkemelere düşünce dosyalar arasında birleşme talep ettim, dava kısmen kabul kısmen redle sonuçlandı.

Kararı davalılar temyiz edince ben de temyiz ettim (Temyiz gerekçem de vardı: Vekalet ücreti aleyhimize hatalıydı ve bilirkişi raporu talebimiz gibi olmasına rağmen mahkeme takdir hakkını kullanarak %20 indirim yapmış ve kira bedelini 1.200 TL olarak tespit etmişti) . Dosyayı Ankara'dan 2 seneden önce beklemezken bir mucize gerçekleşti ve Yargıtay 41 günde kararı onadı.

İcra işlemi yapmadan sulhen tahsilat için davalı şirketlere başvurduk, vekalet ücreti ve masrafları ödediler, ancak kira farklarını ödemeyeceklerini, çünkü tespit edilen kiranın her ikisi için tespit edildiğini iddia ediyorlar (!)

Kararın ilgili maddesi şöyle :
"Davacının davasının kısmen kabul kısmen reddi ile her iki davalı açısından dava konusu ....adresindeki taşınmazın aylık kira bedelinin 1.6.2009 tarihinden geçerli olmak üzere brüt 1.200 TL olarak tespitine, fazlaya ilişkin istemin reddine..."

Davalının iddiası doğru olamaz, şöyle ki; dava açtığımızda kira bedeli ayrı ayrı 802,40 TL, toplam 1.604,80 TL idi..Ama bunu Yönetim Kurulu Başkanı HUKUKÇU olan davalı şirkete anlatamıyorum.

Bildiğiniz gibi kira farkları için ilamsız takip yapmam gerekiyor..

Siz olsaydınız bu durumda ne yapardınız?

Vereceğiniz bilgi için şimdiden teşekkürler..
Old 07-04-2011, 10:08   #2
Admin

Doğrusunu isterseniz kaç tane kira kontratı (+ mecur) var, kontrat(larda) kiracı(lar) olarak kim(ler) gözüküyor, neden iki ayrı dava açıldı, bunlar neden ve hangi gerekçeyle birleşti gibi hususları sorunuzdan tam anlayamadım ve bunları anlamadan sorunuzu yanıtlamak da kolay gözükmüyor.

Ancak bu karışıklığa neden olan durum ne olursa olsun temelde yatan sorun ilamdaki hükmün açık olmaması olduğuna göre sorunun çözümü de HMK 305 gereğince tavzih olarak gözüküyor.

Veya bu yola gitmeden kendi yorumunuz doğrultusunda doğrudan 30 günlük icra takibi yapmayı da düşünebilirsiniz. Karşı taraf sizinle aynı görüşte olmadığı için elbette itiraz edecek ve takibi durduracaktır ancak bilahare siz İcra Mahkemesine giderek konuyu orada tartışabilirsiniz. Bu şartlar altında ilamlı takip yapamamak ve karşı tarafın itiraz hakkı olması sizin lehinize bile sayılabilir, zira 30 günlük takibe yapacağı itiraz sonucu o haklı çıkarsa sizin kaybedeceğiniz birşey olmayacaktır, ama siz haklı çıkarsanız o temerrütten tahliye olacaktır. Dolayısıyla icra yoluna gittiğinizde, sizin aksinize onun iddiayı kaybetme lüksü yok.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi