Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Türkiyede yapılan bir evlilik ve evlilik sözleşmesi yaşamaya devam edeceğimiz Amerikada geçerlimi

Konuyu Kilitleyin
Old 22-05-2015, 14:24   #1
KonukFirdevs Arslan

Acil Türkiyede yapılan bir evlilik ve evlilik sözleşmesi yaşamaya devam edeceğimiz Amerikada geçerlimi

26 mart 2014 te türkiyede ikinci evliliğimi yaptım eşim amerikada yaşıyor ve orda ticaretle uğraşıyor bir mal varlığı ve yatırımları orada nikahtan önce benden önceki evliliğinden olan çocukları ve bu zamana kadar edindiği mal varlığını korumak yada benim bu birikimden bi hak talep etmemem için bu sözleşmeyi istediğini bundan sonraki kazancı ve yatırımlarının benim için olacağını belirtti ve çocuklarınında içi rahat etsin diye bu sözleşmeyi talep ettiğini ve zaten türkiyedeki malları için olduğunu,amerikada bu sözleşmenin geçerli olmadığını bana söyledi bu söze güvenerek noterde yapılan sözleşmeyi imzaladım şimdi içim rahat değil.Acaba ben bunu yaparak bütün haklarımdan vaz mı geçtim bi anlaşmazlık olsa ve ayrılmak zorunda kalsa hukuki olarak hiç bir hakkım yok mudur bu evlilikten söz hakkım yok mu lütfen cevap verirseniz sevinirim içim rahat değil eşimin bu yaklaşımı zaten samimiyetinden şüphe ettirdi teşekkür ederim
Old 22-05-2015, 15:32   #2
Av.Tuğba Elmas

Sayın Konuk,
Türk Hukukuna göre evlilikten önce eşinizin edindiği mallar eşinizin kişisel malıdır. Boşanma halinde eşinizin -evlilikten önce edindiği mallarından- kişisel mallarından hak iddia etmeniz mümkün değildir. Ancak evlilik birliği içerisinde elde edilen mallardan Medeni Kanun "Edinilmiş Mallara Katılım Rejimi" uyarınca hak iddia etmeniz mümkündür. Kısacası, boşanma halinde evlilik birliği kurulduktan sonra eşinizin edinmiş olduğu mallar üzerinde, hak iddia etmeniz mümkündür. Eşinizin istediği mal rejimi yasal olarak esas mal rejimi olarak kabul edilmiş olup, bunun için ayrıca sözleşme yapmanıza gerek bulunmamaktadır. Şayet böyle bir sözleşme yaparsanız, genel anlamda Türk Hukukuna göre tabi olduğunuz mal rejiminden herhangi bir farkı bulunmayacaktır. (Tabi sözleşmenin özel şartlarının bir hukukçu tarafından ayrıca incelenmesi gerekmektedir)
Amerika'da söz konusu sözleşmenin geçerli olup olmadığı hususunun ise Amerika Kanunları ve yaşayacağınız eyalete göre değişecektir. Bu hususta Amerika hukukuna hakim bir hukukçudan ayrıca bilgi almanız hukuki olarak yararınıza olacaktır. Herhangi bir hak kaybı yaşamamak için lütfen bir avukattan hukuki yardım alınız. İyi günler ...
Old 22-05-2015, 16:39   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Meslektaşımın açıklamalarına ilaveten:

1-Türkiye'de evlilik sözleşmesi yasal olarak mümkün değildir.

Noterde yapılan ve kabul edilen sözleşme ise "mal rejimi" sözleşmesidir.

Yasal mal rejimi olan "edinilmiş mallara katılma rejimi için" sözleşme yapmak gerekmez.Bu düzenleme kendiğinden geçerli olur.

Ancak bir sözleşme ile diğer mal rejimleri,yapıldığı tarihten ileriye etki edecek şekilde seçilebilir.

2-Noterde imzaladığınız sözleşmeniz "mal ayrılığı sözleşmesi" ise evlilik içindeki kazanımlarla elde edilen malların yarı değerini talep etme hakkınız olmayacaktır.

Yine imzaladığınız sözleşme mirastan feragat sözleşmesi de olabilir.

3-Noterde imzaladığınız anlaşma metni ile bir avukata doğrudan başvurmanızı ve sözleşme içeriği ve sonuçlarını değerlendirmenizi
öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi