Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma ile ilgili.

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-01-2015, 22:05   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma ile ilgili.

Merhaba, ben daha önce anlaşmalı protokol ile ilgili bi konu açmıştım fakat kapatılmış. O yuzden kısaca hatırlatıp bana yardımcı olmanızı rica edeceğim.Öncelikle şu an pk sağlıklı bir durumda değilim o yuzden yazılarımda bir hatal olursa affedin.

Ben 31 yaşında bir bayanım.Sinirle ve aceleyle bir anlaşmalı protokol imzaladım. Bir ev ve arabamız var.Eşim evden hakkım olmadığını ve süresiz olarak nafakada vermeyeceğini söylediği için ben arabayı ve 20 bin lira para istedim.Arabanın değeri 25 bin lira. Arabayı üzerime devretti. 20 bin lirayı da taksitle ödeyeceğini söyledi. Evin bugünkü değeri yaklaşık 200-250 bin arası. Ancak biz cok daha az bir miktara satın almıştık. Evlenmeden 1 yıl önce evin 50 bin lirasını ödedi.Evin tapusunu evlendikten 3 ay sonra aldı ve evlendikten sonrada 4 yıl boyunca evin kredisi ödendi.

ilk sorum: Kendisinin evlenmeden önceki ödediği miktar evin satışından sonraki toplam paradan düşürülecek geri kalan miktar paylaştırılacak diye biliyorum doğru mudur? Bu şartlar dahilinde evin bugunkü değerinden hakkım vardır doğru mudur?

İkinci sorum: Ben önceki anlaşmayı bozmak ve mal paylaşımındaki hakkımı ve süresiz nafaka istemeyi düşünüyorum.

Ben kendisiyle görüşmüyorum. Bu size saydığım şartlarda kendisiyle yüz yüze anlaşmamız mümkün değildir.Ancak hakimin karşısında bu şartlarımı dile getirerek bu şartlar dahilinde ayrılmak istediğimi söyleyebilir miyim? Mal paylaşımındaki hakkım zaten benim hakkım mı sayılıyor.Bunu mahkemede dile getirmem gerekir mi? Yoksa boşanma sonrasında ki nafakayı mı talep etmeliyim sadece..? İnanın kafam çok karışık.o yuzden ifade edmiyor olabilirim de. Özür dilerim.

dördüncü sorum: Şartları bu defa eşim kabul etmediği takdirde dava sanırım çekişmeliye dönüşecektir. Yani hakim tanıkları bu durumda sanırım dinlemek isteyecektir. Kusurlu kusursuz taraf mı aranacaktır. Ayrılmayı istemiyorum der mi onu kestiremiyorum çünkü.Bu evlilikte kusurlu tarafın ben olmadıgımı ailem yani tanıklarla ispatlamam mümkündür. Bunu kanıtlarsam hakimim takdiri bu yönde olursa boşanmaya karar verebilir değil mi.
Son sorum:kusurlu tarafın ben olmadıgım kanıtlanırsa, boşanma gerçekleştiği nafaka bağlanılmasına hükmedilirse mal paylaşımı için ayrı bir davamı açmam gerekecektir.
Old 09-01-2015, 13:04   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

1-Evlilik öncesi eşinizin ödediği miktar evin değerinden düşülecektir. Evin değer tespiti tarihindeki sürüm değeri ve evlilik öncesi ödenen miktarın sürüm değeri değerlendirilecektir. Bu hesaplar uzman muhasebeci bilirkişeler tarafından yapılmaktadır.

2- Sayın Katılımcı yapmış olduğunuz bir protokol varsa buna uymadığınızı, şartlarınızın neler olduğunu ve karşı tarafça kabul edilmiyorsa, davanıyı çekişmeli boşanma olarak sürdüreceğinizi bildirebilirsiniz.

3-Yoksulluk nafakası talebiniz boşanma davası içinde değerlendirilir.. Mal rejiminin tasfiyesine ilşikin taleplerinizin olacağını da bildiriniz.

Ancak bu rejim tasfiyesi ile ilgili hesaplamalar yapılabilmesi için boşanma davasından ayrı açılmış bir alacak davası olması gerekir. Ve bu ayrı açacağınız davada karar verilebilmesi için de boşanma davasının boşanma kararı verilerek kesinleşmesi gerekir.

4- Eşiniz koşullarınızı kabul etmediğinde dava çekişmeli boşanmaya dönüşür ve mahkeme bildireceğiniz ve göstereceğiniz delil ve tanıklarla KUSUR araştırmasına gider. Eşiniz sizin kusurunuzu ispatlayamazsa davası reddedilir.

5- Davanın içinde siz de boşanmayı isterseniz ve ancak onun kusurlu olduğunu ispatlarsanız boşanmaya hükmedilebilir. Yoksulluk Nafakası boşanma kararı verilirse devam eder.

Boşanma davası reddedilirse, siz ayrıca kararın kesinleşmesinden sonra tedbir nafakası davası açmak durumundasınız.

Mal rejimi tasfiyesi davasının zaten ayrı açılması gerektiğini belirttim.

Sayın Katılımcı.

Bilgisayar ekranından davanızı yönlendiremezsiniz. Bu şekilde hak kaybına uğramınız kuvvetle muhtemeldir. YAPMANIZ GEREKEN, acilen bir avukatttan PROFESYONEL yardım almaktır.

Kahdem'in amacı size haklarınızı göstermektir.

Vakit kaybetmeden tüm detaylar ve yol haritası için bir avukatla YÜZYÜZE görüşünüz.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz.

Saygılar
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi