Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Ziynetlerin Değerinin Artması / Mal Rejimi Tasfiyesi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-05-2013, 15:55   #1
Konuk

Varsayılan Ziynetlerin Değerinin Artması / Mal Rejimi Tasfiyesi

bende eşime anlaşamlaı boşanmaya davet ettim ve kendisi taleplerime olumlu yanıt vermediği için çekişmeli boşanma davası açmış. bizde karşı dava açtık. ben bayan tarafıyım.
bulunduğumuz şehirde toki usulü ödemelerini belediyeye yaptığımız bi ev sahibi olmuştuk. tam ev teslim edildi taşınacakken eşim şiddetli kavga çıkarıp boşanma noktasına getirdi.
bende çalışıyorum ve bu evin toplam ödenmişi 30.000
bunun yanı sıra toplamada 8.000 tl lik borç var üzerimde ve halen ödemekteyim.
2009 yılında düğünde takılan ziynetlerimle bir araba almıştı. o zaman 9.000 tutmuştu. ve araç yine 9.000 e satıldı. bu para evin peşinatına yatırıldı. yani o 30.000 in içinde.
sormak istediğim şu benim ziynetlerim şu anda 25.000 civarı tutuyor. çünkü altın ogünden bu güne çok değişti. mal tasfiyesinde benim bu ziynetlerimin durumu ne olur.
Yardımcı olursanız sevinirim.
Old 12-05-2013, 10:56   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

1-Boşanma durumunda adınıza kayıtlı taşınmazdan eşiniz katılım alacağı talep edebilir.

Böyle bir dava açıldığında hesaplamada dikkate alınmak üzere takılarınızın bedelinin peşinat olarak yatırıldığını ispat etmeniz durumunda bu miktar sizin kişisel malınız sayılacak ve hesaptan düşürülerek geri kalan kısmın borcu düşüldükten sonra kalanın yarısı katılım alacağı olarak hesaplanacaktır.

2-Takılarınızın harcandığı dönemde taşınmaz için yapılan ödeme miktarındaki oranı hesaplamada dikkate alınır.

Takılar bu edinmede harcanmamış ve eşinize borç olarak verilmiş olsaydı hesaplamada bu günkü bedel dikkate alınacaktı.

Eğer eşinize verdiğiniz takı bedellerini isteyecek olursanız,bu kez de onun arabasının bedeli taşınmazına katkı payı olarak hesaplanacaktır.

Daha detaylı bilgi ve menfaatlerinizin korunması için bir avukattan doğrudan hukuki destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi