Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

eşim çalışmama izin vermiyor/ tehdit ediyor, şiddet görüyorum nasıl kanıtlayabilirim?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-09-2010, 14:46   #1
bilge duru

Varsayılan eşim çalışmama izin vermiyor/ tehdit ediyor, şiddet görüyorum nasıl kanıtlayabilirim?

iyi günler. eşim bana psikolojik olarak baskı yapyor. ailemden başka kimseyle görüştürmüyor. evden komsularıma bile çıkamıyorum 16 aylık evliyim her ay 2 defa kavga ediyoruz bana devamlı onurum ve şerefim üzerine küfür ediyor. ben fakülte mezunuyum ve çalışmama izin vermiyor. tüm sosyal hayatımı yok etti. kendisi polis memuru ve silahıyla beni hep tehdit ediyor. eşimden boşanmak istiyorum tehditlerini nasıl kanıtlayabilirim ve çalışmama izin vermiyor bu boşanma sebebi olabilirmi?
Old 06-09-2010, 11:56   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Hakaret ve tehditler ile şiddete maruz kalmaktasınız.En yakın aile mahkemesinden TEDBİR kararı talep edebilirsiniz. Bu taleplerinizde ispat için rapor veya delil gösterme zorunluluğu yoktur. Bildirim yeterlidir. Örnek tedbirler kanunda sıralanmıştır. Yargıç talep edeceğiniz ve ya uygun gördüğü tedbirlerin birine ve ya birkaçına karar verebilir.

Kusurlu eşin veya diğer aile bireyinin;

a) Aile bireylerine karşı şiddete veya korkuya yönelik söz ve davranışlarda bulunmaması,

b) Müşterek evden uzaklaştırılarak bu evin diğer aile bireylerine tahsisi ile bu bireylerin birlikte ya da ayrı oturmakta olduğu eve veya işyerlerine yaklaşmaması,

c) Aile bireylerinin eşyalarına zarar vermemesi,

ç) Aile bireylerini iletişim araçları ile rahatsız etmemesi,

d) Varsa silah veya benzeri araçlarını genel kolluk kuvvetlerine teslim etmesi,

e) Alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanılmış olarak şiddet mağdurunun yaşamakta olduğu konuta veya işyerine gelmemesi veya bu yerlerde bu maddeleri kullanmaması,

f) Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması.

Yukarıdaki hükümlerin uygulanması amacıyla öngörülen süre altı ayı geçemez ve kararda hükmolunan tedbirlere aykırı davranılması halinde tutuklanacağı ve hakkında hapis cezasına hükmedileceği hususu şiddet uygulayan eş veya diğer aile bireyine ihtar olunur.

Bu tedbirleri boşanma davası açmadan isteyebilirsiniz. Yine boşanma davası açmadan, bu kanun ilgili hükmü gereğince; eğer şiddeti uygulayan eş veya diğer aile bireyi aynı zamanda ailenin geçimini sağlayan yahut katkıda bulunan kişi ise hâkim bu konuda mağdurların yaşam düzeylerini göz önünde bulundurarak daha önce Türk Medenî Kanunu hükümlerine göre nafakaya hükmedilmemiş olması kaydıyla talep edilmese dahi tedbir nafakasına hükmedebilir.

Boşanma davası açmaya karar vermeniz halinde, aldığınız bu korunma kararını delil olarak kullanabilirsiniz.

Yaşadıklarınızı ispat edebilmek için anne babanız dahil en yakın akrabalarınızın, arkadaşlarınızın ve komşularınızın tanıklığından yararlanabilirsiniz.

Sistemli sürekli manevi şiddete maruz kalmak kişi üzerinde etki bırakacaktır. Bu durumun tespiti için Araştırma Üniversitelerinin ilgili servislerinden rapor alabilirsiniz.

Eşinizin çalışmanıza izin vermemesinin, bunun boşanmaya neden olabilecek vaka olup olmadığının değerlendirilmesi hakim tarafından yapılacaktır. Kimse kimsenin çalışma özgürlüğünü kısıtlayamaz.

Konu ile ilgili Türk Medeni Kanunu 192.maddesi somut durumunuzun özellikleri ile birlikte değerlendirilecektir.
Alıntı:
C. Eşlerin meslek ve işi

Madde 192 - Eşlerden her biri, meslek veya iş seçiminde diğerinin iznini almak zorunda değildir. Ancak, meslek ve iş seçiminde ve bunların yürütülmesinde evlilik birliğinin huzur ve yararı göz önünde tutulur.

Açacağınız boşanma davasında, maddi ve manevi tazminat isteklerinde bulunabilirsiniz. Yine dava tarihinden itibaren geçerli olmak üzere tedbir, boşanma karaı verilip kesinleşmesinden sonra da devam etmek üzere yoksulluk nafakası taleplerinde bulunabilirsiniz.

Sayın Katılımcı,

Tüm hukuki adımlarınızı bir avukat vasıtası ile atınız.

Madi durumunuz avukatlık ücreti ödemeye elverişli değil ise, bunu kanıtlayarak bulunduğnuuz yer il barosundan tarafınıza ücretsiz avukatlık hizmeti verilmesini talep edebilirsiniz.

Saygılar,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi