Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

eşim 20 yıl önce beni ve çocuğumu terketti.

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-10-2008, 01:05   #1
keriman

Rahatsiz eşim 20 yıl önce beni ve çocuğumu terketti.

eşim 20 yıl önce beni ve çocuğumu terketti.başka bir şehirde yaşadığı birliktelikten 14 yaşında çocuğu var.benden boşanmak istiyor.sanırım diğer kadına nikah yapacak.mahkemede boşanmak istemediğimi söylesem sonuç lehime dönermi.dava tahminen ne kadar sürer.
Old 18-10-2008, 13:13   #2
Themis99

Sayın Konuk,

Boşanma davasında davacı yan, boşanmak istediği eşinin evlilik birliğinin bitmesinde kusurlu olduğunu, davranışları ve sözleri ile birlikteliğe zarar verdiğini ispatlamak zorundadır.
Bunu ispatlayamaz yada davalı yan boşanmak isteyen eşin daha kusurlu olduğunu çeşitli delillerle ispatlarsa boşanmaya karar verilmesi mümkün olamaz.

Bununla birlikte hakim, evlilik birliğinin devamında taraflar ve çocuklar yönünden korunmaya değer bir yarar olmadığı kanaatine varırsa boşanmaya karar verebilir.

Hakim tüm delilleri değerlendirerek kanaatine göre karar verecektir.

Dava süresi, toplanacak delillere, mahkemenin iş yoğunluğuna ve buna benzer sebeplere bağlı olarak değişmektedir. Bu nedenle kesin olarak bir belirlemede bulunmak mümkün değildir.

Sorununuzun her aşamasında mutlaka bir avukatın hukuki yardımından faydalanmanız, mali durumunuz uygun değilse bulunduğunuz ilin baro adli yardım bürosuna müracaatla , ücretsiz bir avukatın hukuki yardımını talep etmeniz haklarınızı güvenle kullanmanız açısından önemlidir.
Saygılar.
Old 18-10-2008, 13:18   #3
BaharB

Sayın Konuk;
T.Medeni Kanunu'na göre, kusurlu olan eş de boşanma isteyebilir. Ancak mahkemenin boşanma kararı verebilmesi için diğer eşin az da olsa kusurunun bulunması ve boşanmaya karşı çıkmasının, hakkın kötüye kullanımı niteliğinde olması, evliliğin devamında da taraflar ve çocuklar bakımından korunmaya değer bir faydanın kalmamış olması gerekir. Sadece bu halde kusurlu eşin açtığı boşanma davası kabul edilebilir.

Davanın ne kadar süreceği hakkında yorum yapmak mümkün değildir. Çünkü bunu bir çok faktör belirlemektedir. Ancak ortalama bir boşanma davasının 1 sene süreceği tahmin edilebilir.

Diğer taraftan kısaca da olsa verdiğiniz bilgiler çerçevesinde kendinizin ve çocuğunuzun bir çok ekonomik ve sosyal hak talebinde bulunabileceği anlaşılmaktadır ve bu hukuki süreci tek başınıza ve özellikle çevrenizdeki hukukçu olmayan kişilerin tavsiye ve telkinleriyle yürütmeniz hak kaybına uğramanız sonucunu doğuracaktır. Bu nedenle kesinlikle bir avukattan hukuki yardım almanızı öneririm. Maddi durumu uygun olmayan kişilere, baroya başvurmaları halinde hukuki destek sağlanmaktadır.
Saygılarımla...
Old 23-10-2008, 22:31   #4
Konuk

merhaba sayın Themis99 ve BaharB.konumla ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.eklemeyi unuttuğum bir konu var.eşim beni ve çocuğumu terkettiğinin 2. yılında boşanma davası açmıştı.bebeğimle gidip hakim beye yalvarmıştım.bizi boşamadı.3 yıl sonra tekrar boşanma davası açtı.eşim bazı nedenlerden dolayı ilgilenememiş öylece kaldı. geçmişte başvurduğu 2 boşanma davası boşanmamızı hızlandırırmı.direnmemem için haber göndermiş.bişey elde edebilirmiyim.saygılar
Old 27-10-2008, 11:33   #5
uye8490

Sayın konuk

TMK.166 Madde boşanma nedenlerinden olan "evlilik birliğinin sarsılması" nedenini düzenlemiştir:

Alıntı:
Madde 166 - Evlilik birliği, ortak hayatı sürdürmeleri kendilerinden beklenmeyecek derecede temelinden sarsılmış olursa, eşlerden her biri boşanma davası açabilir.

...

Boşanma sebeplerinden herhangi biriyle açılmış bulunan davanın reddine karar verilmesi ve bu kararın kesinleştiği tarihten başlayarak üç yıl geçmesi halinde, her ne sebeple olursa olsun ortak hayat yeniden kurulamamışsa evlilik birliği temelden sarsılmış sayılır ve eşlerden birinin istemi üzerine boşanmaya karar verilir.

Mesajınızdan eşinizin daha önce açmış olduğu ilk davanın reddedildiği ,üç yıl sonra açmış olduğu davanın ise takipsiz kaldığı anlaşılmaktadır.

İkinci dava takipsiz kaldığına göre siz resmi olarak halen evlisiniz.

Açılmış olan davanın avukat tarafından takibi lehinize sonuçların doğmasına olanak verecektir,bu nedenle mutlaka bir avukattan hukuki yardım alınız.
Old 27-10-2008, 11:47   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
merhaba sayın Themis99 ve BaharB.konumla ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.eklemeyi unuttuğum bir konu var.eşim beni ve çocuğumu terkettiğinin 2. yılında boşanma davası açmıştı.bebeğimle gidip hakim beye yalvarmıştım.bizi boşamadı.3 yıl sonra tekrar boşanma davası açtı.eşim bazı nedenlerden dolayı ilgilenememiş öylece kaldı. geçmişte başvurduğu 2 boşanma davası boşanmamızı hızlandırırmı.direnmemem için haber göndermiş.bişey elde edebilirmiyim.saygılar

Sayın Konuk,

Anlatımınıza göre ilk dava red edilmiştir. Meslektaşımın alıntısını yaptığı 166 ıncı maddenin 4 üncü fıkrasına göre;

"Boşanma sebeplerinden herhangi biriyle açılmış bulunan davanın reddine karar verilmesi ve bu kararın kesinleştiği tarihten başlayarak üç yıl geçmesi halinde, her ne sebeple olursa olsun ortak hayat yeniden kurulamamışsa evlilik birliği temelden sarsılmış sayılır ve eşlerden birinin istemi üzerine boşanmaya karar verilir."

Red edilen ilk davadan itibaren eşinizle biraraya gelmemişseniz, hakim boşanmaya karar vermek zorundadır. Çünkü maddenin aradığı 3 yıllık süre de çoktan dolmuştur. Hakim, tarafların biraraya gelmediklerini tespit ederse boşanmaya karar vermek zorundadır. Bu nedenle başkaca bir araştırma yapmayacaktır. Dolayısıyla davanız fazla uzun sürmeyecektir.
Old 27-10-2008, 20:21   #7
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Reddedilen davadan sonra eşler birlikte bir hayat kuramamış ise hakimin boşanmaya karar vermesi tarafların maddi manevi tazminat,nafaka,aile konutu velayet vb. (sonrasında mal rejimi alacakları )taleplerine engel değildir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi