Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Kamu davasında şikayetimi geri almamı istiyor

Konuyu Kilitleyin
Old 17-10-2008, 10:35   #1
Konuk

Varsayılan Kamu davasında şikayetimi geri almamı istiyor

2 yıl önce eski eşimin şiddet uygulamasından dolayı boşandım.Aynı gün hastaneden rapor alıp karakola başvurdum.Bir süredir gidip mahkemede şikayetimi geri almam için bana baskı yapıyor.Aşağılacı mesajlar yazıyor.Mahkemede asılsız iddialarda bulunup benim kendisini aldattığımı söyleyeceğini hatta bu konuda kendisine yandaş şahitler bile getireceğini söylüyor.Ben hala bir ceza almasını istiyorum ve mahkameye gitmedim.Mahkeme bugündü.Şimdi sonucu merak ediyorum.
Bu iddialarla nasıl bir ceza alır veya almaz?Ceza alırsa hayatının sonuna kadar benimle uğraşacağını,rahat bırakmayacağını söylüyor.Bana bu konuda neler yapabileceğimi söylerseniz sevinirim.Boşanmama rağmen çünkü hala ondan korkuyorum.
Old 17-10-2008, 12:21   #2
Themis99

Sayın konuk,

Boşanmış olduğunuz eşinizin sizi tehdit etmesi ve baskı yapması nedeni ile yeniden cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

Ayrıca mahkemeye giderek şikayetçi olduğunuzu ve ceza almasını istediğinizi bildirerek davaya katılabilirsiniz.

Ceza davasının yanı sıra size yapmış olduğu haksız fiil nedeni ile maddi ve manevi tazminat davası açma hakkınız bulunmaktadır.
Yaralanmanızın ağırlığına göre ceza miktarı değişmektedir.
Ayrıca Ailenin korunması hakkında ki kanun hükümleri gereği aile mahkemesine müracaat ederek koruma talebinde bulunabilir, eşinizin size ve bulunduğunuz yerlere yaklaşmaması, rahatsız edici davranışlarda bulunmaması ve benzeri tedbilerin verilmesini isteyebilirsiniz. Bu başvuru her hangi bir masrafı gerektirmemektedir.
Sorununuzun her aşamasında mutlaka bir avukatın hukuki yardımından faydalanmanız mali durumunuz uygun değilse bulunduğunuz ilin baro adli yardım bürosuna müracaatla ücretsiz bir avukatın hukuki yardımından faydalanmak istediğinizi bildirmeniz , haklarınızı güvenle kullanmanız açısından önemlidir.
Saygılar.
Old 17-10-2008, 13:20   #3
Derya DEMİR

Öncelikle, eski eşinizin suçu, şikayete bağlı değil. Siz şikayetinizi geri alsanız bile kamu davası devam eder ve mutlaka ceza alır.

Türk Ceza Kanunu Madde 86 - (1) Kasten başkasının vücuduna acı veren veya sağlığının ya da algılama yeteneğinin bozulmasına neden olan kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) (Ek fıkra: 31/03/2005 - 5328 S.K./4. md.)(*) Kasten yaralama fiilinin kişi üzerindeki etkisinin basit bir tıbbi müdahaleyle giderilebilecek ölçüde hafif olması halinde, mağdurun şikayeti üzerine, dört aydan bir yıla kadar hapis veya adli para cezasına hükmolunur.
(3) Kasten yaralama suçunun;
a) Üstsoya, altsoya, eşe veya kardeşe karşı...
İşlenmesi halinde, şikayet aranmaksızın, verilecek ceza yarı oranında artırılır.

.
Old 18-10-2008, 10:38   #4
Konuk

İlginizden dolayı teşekkür ederim.Tehdit telefon ve mesajları devam ediyor.Hem bana hem aileme yönelik.Bu yüzden ilk fırsatta savcılığa gidip dilekçemi vereceğim.Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi