Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanmayla Ilgili-Davada Yetkili Yer Mahkemesi

Konuyu Kilitleyin
Old 11-05-2008, 22:46   #1
mertcan1234

Varsayılan Boşanmayla Ilgili-Davada Yetkili Yer Mahkemesi

iyi günler benim size sorunum şu.ben eşimle boşanma davasından önce nafaka davasıyla tazminat davasını açmıştım.ama şimdi benim davam sonuçlanmadan o bana boşanma davası açmış.kağıtlar bügün elime ulaştı.şimdi ne olacak onu merak ediyorum.bir çoçuğum var daha üç aylık maddi durumum hiç iyi değil çalışmıyorum ben eşimde çalışmıyor ben boşanmak istemiyorum ve boşanma davası erzincanda açmış ben ise erzurumdayım dava için erzincana gitmemmi gerekiyor. yardımcı olursanız sevinirim ve çok acil.
Old 12-05-2008, 12:27   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Boşanma davalarında yetkili mahkeme eşlerin müşterek ikametgahları ve her birinin yerleşmek niyeti ile bulundukları yer mahkemesidir.

Erzincan Aile Mahkemesinin bu koşullara uygun olmadan seçilmiş olduğunu düşünüyorsanız,dava dilekçesinin size tebliğinden itibaren yetki yönünden itiraz edebilir ve yetkili mahkemeyi bildirebilirsiniz.

Yetkisine itiraz ettiğiniz mahkemeye,yetkili mahkemeyi mutlaka doğru olarak bildirme yükümlülüğünüz bulunmaktadır.Aksi halde itiraz reddedilecektir.

İtirazın ilk 10 günde yapılması zorunludur.

Yetki itirazı mahkemece incelenecek ve yerinde bulunur ise yetki itirazı kabul edilip yetkili mahkemeye dosya gönderilecektir.

Bir avukattan hukuki destek almanızı ,mali durumunuz elverişli değilse muhtarlıktan alacağınız ikametgah ve fakirlik evrakı ile bulunduğunuz yer baro adli yardım servisine, başvurarak ;vekalet ücreti ödemeyeceğiniz bir avukatın atanmasını istemenizi öneriyoruz.
Old 12-05-2008, 13:37   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın meslektaşımın bilgilerine ek olarak, sürenin geçmemesini de öngörerek;

Davaya karşı yetki itirazını bulunduğunuz yer Aile Mahkemesi aracılığı ile yapabilirsiniz.

10 günü geçirmeden hemen bulunduğunuz yer asliye hukuk mahkemesi eliyle Erzincan kaçıncı Asliye Hukuk Mahkemesi ise bir dilekçe yazabilirsiniz.Bu itirazı yapmak için Erzincan'a gitmenize gerek yoktur.

Bu arada tedbir nafakası davanız devam edecektir.

Saygılarımla.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi