Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Kişisel Yapılan Tehdit Telefonu Kayıtları, Delil Niteliği Taşır mı?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-04-2008, 18:03   #1
Konuk erz

Varsayılan Kişisel Yapılan Tehdit Telefonu Kayıtları, Delil Niteliği Taşır mı?

Öncelikle alacağım bu cevaba göre savcılığa suç duyurusunda bulunmaya cesaret edebileceğimi belirtmek isterim. Bundan bir kaç ay önce, evlilik amacıyla bir ilişkim oldu. Ancak, söz konusu şahsın psikolojik problemleinin olduğunu ve yaptığımız her görüşmeyi konuşmayı bir şekilde kayda almaya çalışmasından duyduğum rahatsızlık sonucunda, bu birlikteliğe son verdim. Ayrıca, bu birliktelik sırasında şahsın eşinden zaten boşanmak üzere olduğunu sanırken eşiyle yaptığım görüşme neticesinde buna benim sebep olabileceğimi farkettim ve eşine hiç bir şekilde bundan sonra görüşme olmayacağına dair ikna ve evliliğine devam hususunda telkinde bulundum. Fakat şahıs, hem eşine benimle konuştuğu için, hem de bana kendisiyle görüşmeyi kestiğim için tehditte bulunmaya başladı. Bu günlerde ise, sürekli olarak telefon konuşmalarımızı ve resim vs gibi kayıtları kullanmakla ve tüm tanıdıklarımın mailine bunu göndermekle beni sürekli tehdit ediyor. Ben ise, hem eşiyle hemde kendisiyle olan görüşmelerimi ilerde lazım olacağını düşünerek telefonumla kaydettim. Ve bu görüşmelerin eşiyle yapılan kısmı şahsın bana yapabileceklerine dair uyarılmamdan, kendisiyle yapılan kısmı ise direk bana verebileceği her türlü zararı birebir açıklamasından oluşuyor. Ayrıca, bu kayıtlarda açıkça savcılığa yapacağım bir şikayetle başıma neler geleceğinden ne olursa olsun kendisiyle olmaya mecbur olduğumdan bahsediyor. Bu arada şahıs, bir kaç kez eşini kullanarak benden küçük meblağlı paralar istedi ve buna devam edeceği için, yapacağım en iyi şeyin onu kabul etmek olduğunu ve yanında olmak zorunda olduğumu ifade etti. Şimdi, özellikle şu konuda fikirlerinize ihtiyacım var. Benimle yapılan tüm bu tehdit hakaret ve şantaj dolu görüşmelerin kayıtlarını savcılıkta delil olarak kullanabilir miyim? eğer bununla ilgili bir sorun yaşarsam ve delillerim kabul edilmez ise, yani savcılık takipsizlik kararı alır ise, bu durum şahsı daha çok cesaretlendirecek ve vereceği zararın ölçüsünü artıracaktır. Kaldıki, telefon kayıtlarında bulunan tarih saat ve konuşma süreleri ile, ilgili GSM operatöründen alınacak görüşme kayıtları örtüşecektir ve ben bu kayıtları sadece delil niteliği ile kullanmak istiyorum. Bunlar göz önüne alındığında sonuç ne olur? buna göre şikayette bulunup bulunmama kararı alacağım.
Teşekkür Ederim.
Old 24-04-2008, 19:40   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sesini kayıt ettiğiniz kişinin rızası olmadan yapılan kayıtlar yasa dışı yol ile ele geçirildiği için yasal kanıt olamazlar. Lehinize kullanamazsınız.

Lehinize kullanamadığınız gibi, aleyhinize sonuçlar da doğabilir.

GSM şirketlerinden geçmişe dönük kayıt alabilmek teknik olarak mümkün değildir.

Ancak savcılıklarca dinlenilmesi istenen telefonların, istenildikleri tarihten sonra yapacakları görüşmeler kayıt altına alınabilmektedir.

Bunun yerine eğer telefonla tehdit etmeye devam ediyorsa telefonlarınızın dinlenilmeye alınmasını Cumhuriyet Savcılığı'na yapacağınız suç duyurusu ile sağlayabilirsiniz. Ve yine bir üçüncü kişinin yanında telefonda ya da bire bir tehdit ettiğinde bu kişiyi tanık göstererek şüphelinin ceza almasını sağlamaya çalışmalısınız.

Bir avukattan da hukuki yardım almanızı da ayrıca öneririz.

Saygılarımızla.
Old 24-04-2008, 22:53   #3
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

Telefon kayıtlarının delil olarak kullanılamaması karşı tarafın rızasının olmamasından çok özel hayatın gizliliği prensibini ihlal nedeniyle delil olamamaktadır.

Ancak aynı kişinin varsa gönderdiği mesajların polis ya
da savcılık tarafından tespit edilerek tutanağa bağlanması sözkonusu olabilmektedir.

Ya da telefon görüşmelerini ya da kayıtlarını dinleteceğiniz birinin tanıklığı da işe yarayabilir.

.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi