Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Hukuk Fakültesini Derece İle Bitirmenin Meslek Hayatına Getirisi Var mı Sizce?

Yanıt
Old 20-01-2007, 21:23   #1
UUZ1985

Varsayılan Hukuk Fakültesini Derece İle Bitirmenin Meslek Hayatına Getirisi Var mı Sizce?

Arkadaşlar okulda yapılan derecenin özellikle birinciliğin meslek yaşamında herhangi bir getirisi olabilir mi hakimlik-savcılık ve avukatlık için ayrı ayrı cevap verirseniz çok sevinirim şimdiden ilgilendiğiniz için teşekkürler]
Old 21-01-2007, 01:26   #2
oguzhand0

Bir şirket avukatı olurken size yarar sağlayabilir.

Ancak diğer mesleklerde(hakimlik-savcılık) kariyerinize alışılmışın dışında bir getiri ekleyeceğini zannetmiyorum..
Old 21-01-2007, 02:22   #3
cesur_yürek

Hiçbir getirisi olmaz.Hukukta gösterilen başarı okul yıllarıyla değerlendirilmez.Okuldaki başarı okulda kalır..
Old 21-01-2007, 02:33   #4
mutlakadalet

Eğer okulunuzda kalıp, öğretim elemanlığı yapmak gibi bir niyetiniz var ise, aynı zamanda da hocalarınızla aranızdaki diyalog olumlu yönde gelişti ise, okuldaki derecenizin olumlu bir getirisi olacaktır. Yine Sayın Oğuzhan Dayar'ın da dediği gibi, bazı şirket ve kurumlarda avukatlık yapmak istediğinizde olumlu bir getirisi olabilir; ancak okulunuzdaki durumunuzdan daha öncelikli olarak ele alınacak olan şeyler olacağından,(yabancı dil, mesleki yabancı gibi) okulunuzdaki durumunuzun önemli derecede katkı sağlayacağını düşünmüyorum. Hakimlik-Savcılık sınavlarının, yazılı sınav kısmında herhangi bir katkı sağlamayacağı aşikardır; ancak mülakat kısmında az da olsa olumlu bir etki sağlama ihtimali olabilir.

Saygılarımla

23.01.2007, 02:24 : Yazmış olduğum yazı; okulda derece yapmanın, birinci olmanın şekli boyutu ile ilgilidir.
Old 21-01-2007, 02:44   #5
Cest la vie

Okulu birincilikle bitirmek demek, butun derslerden yuksek notlar alip, okulu yuksek bir basari ile bitirmis olmak anlamina gelmektedir. Bu acidan hakimlik-savcilik sinavinin yazili asamasinda dahi, sahip oldugunuz bilginin sayesinde her zaman bir getirisi vardir. Donemimizin ikincisi arkadasimin bu sinavi ilk girisinde kazanmis olmasi ve hic vakit kaybetmeden savcilik gorevine baslamis olmasi bu dusuncemi dayandirabilecegim bir ornektir.

Bir kapiyi acmaya calisirken bir cok kilit acmak zorundasiniz. Okulu dereceyle bitirmek bu kilitlerden bir kacinin acilmasini oldukca kolaylastirir, hedefiniz ne olursa olsun ona sizi bir adim onde ulastirir.

Saygilarimla
Old 22-01-2007, 00:15   #6
cesur_yürek

Okulda çok çok %30 bilgi verilir.Geri kalan staj ve meslek yaşamında kazanılır ki bu da kişinin çalışmasına,zekasına,iş yoğunlu olan bir büroda staj yapması gibi(fazlasıyla çoğaltılabilir) bir takım faktörlere bağlıdır.Okulu dereceyle bitiren kişiyle derecesiz bitiren kişi meslek yaşamında eşit konumundadır.Ayrıca şunu da belirtmek gerekir : Bilgi önemlidir ama pratikte başarıyı salt bilgi getirmiyor ne yazık ki .Avukat aldığı dava sayısı kadar başarısına başarı katar.Çok bilgili olup da fazla dava alamayan avukatlar da vardır.Saygılarımla ..
Old 10-02-2007, 15:26   #7
cihanguvenc

bana göre de çok bir getirisi olmaz sadece eğer okulda kalmak istersen ve öğr görevlisi olmak istersen işe yarar bunun dışında avukat savcı ve ya hakim olmak isteyenler notlarını yüksek tutmak yerine kendilerini geliştirmelidirler teşekkürler...
Old 12-02-2007, 11:35   #8
Av. Galip DAĞTEKİN

Hukuk Fakültesini derece ile bitirmek bence öenmli değildir.Önemli olan hukuk mantığının en iyi şekilde kavranmasıdır.Ortalama bir notla okulu bitiren bir insan dahi bence hakimlik savcılık sınavını çalışarak kazanabilir.Ama şirket avukatlığı ya da öğretim görevlisi olmak isteyen birsi için okulu derece ile bitirmek ve iyi seviyede bir ingilizceye sahip olması gerekir.Diğer meslekler için bu pek aranmaz diye düşünüyorum...saygılarımla...
Old 25-02-2007, 18:31   #9
berkiten

hukuk fakültesini derece ile bitirmenin faydalarını ileride tercihen girecegi savcılık,hakimlik sınavlarındada başarılı bir kişilik sergileyecegi için faydasını bu alanlarda göreceği kanaatindetim...
Old 02-03-2007, 20:27   #10
bengi

hukuk fakültesini derece ile bitirmenin meslek hayatına bir getirisi olmadığını düşünenlerdenim.çünkü okulda öğrendikleriniz ne kadar iyi olursa olsun,meslek yaşamınızda bu teorik bilgiler pratiğe dökülmedikçe bence hiç anlamı yok.çünkü zor olan öğrenmek değil uygulamaktır...herkese kolay gelsin...
Old 03-03-2007, 03:20   #11
cesur_yürek

Karar

Alıntı:
Yazan bengi
çünkü okulda öğrendikleriniz ne kadar iyi olursa olsun,meslek yaşamınızda bu teorik bilgiler pratiğe dökülmedikçe bence hiç anlamı yok.çünkü zor olan öğrenmek değil uygulamaktır...herkese kolay gelsin...

Doğru bir tespit.Teoriyi uygulama ;Uygulamayı teori tamamlar.
Old 05-03-2007, 00:57   #12
essra

bence yoktur öenmli olan bir insanın kendini yetiştirebilmesidir, iyi bir hukukçu olmak bence yeterli
Old 05-03-2007, 23:21   #13
wunderkınd erdem

...bence de okulun fazla bi getirisi olmayacaktır...ancak özel şirketler avukat alırken sanırım okul derecesine bakıyorlar....hakimlik-savcılık için bi etkisi yok.....
Old 06-03-2007, 05:30   #14
berkan_555

Şunu söyleyebilirim:Hakimlik savcılık sınavlarında eşit puan alanlarda diploma notu yüksek olana öncelik tanınmaktadır.Hukuk Fakültesini derece ile bitirenlere lisansüstü eğitimde de öncelik tanınmaktadır.
Old 06-03-2007, 10:31   #15
ISIL YILMAZ

Hakimlik ve savcılıktaki getirilerini bilemiyorum, ancak avukatlıkla ilgili bir iki kelam edebilirim.

Hukuk fakültesini derece ile bitirmek, zor bir iştir, bir başarıdır. Ben derece ile hukuk fakültesini bitirmiş bir kişinin sık bir çalışma disiplinine sahip olduğunu ister istemez düşünürüm. Bu, iş başvurusunda olumlu bir etkidir.

Eğer kişi, işini takip eden, dikkatli, cevval bir mayaya da sahipse , derece ile çok güzel bir bileşim olur. Değilse, derecesini duvarına asar , oturur.

Saygılar.
Old 06-03-2007, 13:01   #16
Av.Mehmet Saim Dikici

Hukuk Fakültesini "derece" ile bitirebilen bir kişinin, bu tarz bir endişesinin olmaması icap eder.
Old 07-03-2007, 23:08   #17
PINAR YILMAZ

İyi hukukçu okulunu biriincilikle bitiren demek değildir elbette...Ancak okulu birincilikle bitirmek sadece notunuzun yüksek olduğu anlamına gelmez,hem bilginizin hem de bilgiyi teoriye uygulayabilme yeteneğinizin olduğunu gösterir.
Yüksek lisans için ortalama önemli, şirket avukatlığı için de ..Hakimlik sınavında da mülakatte olumlu bir etki bırakmak açısından faydalıdır...
Ama okuduğunuz okulu birincilikle bitirmenin en önemli faydası; ben işime verebileceğim en büyük önemi verdim ve ben bu işi iyi öğrendim diyebilmenin onurunu ve mutluluğunu yaşamaktır..Saygılar...
Old 08-03-2007, 00:36   #18
Av.Cihan Nuri

hukuk fakültesini derece ile bitirmek hukuk sınavlarında hakimlik savcılık yada devletin açmış olduğu hukukla ilgili tüm sınavlarda diğer girenlerden herzaman bir adım önde girmek demektir. çünkü bu kişi hukuk fakültesindeki sınavlardan yüksek notlarla gecmiş ise teorik yönü ve hafızası kuvvetli bir insandır. ve tamamen sınav ve sınav tekniklerine göre kendini hazırlayan, bilgilerinide o yönde hazırlayan biridir.
FAKAT avukatlıkta ise sadece teorik bilgi sadece temel oluşturabilir. her mesleğin her dalın üniversite eğitimiyle pratik günlük yaşam işleyişi herzaman farklı olmuştur.
Old 15-03-2007, 18:54   #19
üye8555

ben derecenin ( tabi yanında bazı özellikler taşıması-iyi yabancı dil vs.gibi-)en azından bir seçilme unsuru olabileceğini düşünüyorum,ayrıca eklemek isterim,çok büyük bir hocamız "en büyük pratik teoridir" demişti;bu bağlamda düşündüğümüzde teorisi en sağlam yeni mezun,dereceye girmiş olanıdır gibi bir mantık yürütülebilir sanırım..
Old 15-03-2007, 20:02   #20
MUHAMMED YILDIRIM

Sanırım iyi bir okuldan iyi bir dereceyle bitirmek tartışmasız başarılı bir hayatın kapılarını aralar.Ancak bunun bizim bölümümüzde etkili olduğunu sanmıyorum. Hayat tecrübelerinin ve cevre faktörünün en etkili olduğu insani bilimlerden biri olan hukuk fakültesi öğrencilerinin böyle bir kaygı taşımaları bence anlamsız olur. Ben de son sıralarda yer alan bir okulda okuyup, orta sınıf bir öğrenci olmama rağmen böyle bir kaygı taşımıyorum. Tabi bu söylediklerim avukatlık içindi hakimlik ve savcılık benzeri hedefleri olan arkadaşlar çalışmaya devam etmeli.
Old 16-03-2007, 00:55   #21
seymen

okulda alacağınız iyi notlarınızın meslek hayatınızda artı bir getirisi olacağı kanaatinde değilim.Fakat okulunda başarılı olan iyi notlar alabilen arkadaşlarımız zaten bunu ister istemez iş hayatlarına yansıtırlar.saygılarımla...
Old 17-04-2007, 18:56   #22
üye15905

İyi hukukçu okulunu biriincilikle bitiren demek değildir elbette...Ancak okulu birincilikle bitirmek sadece notunuzun yüksek olduğu anlamına gelmez,hem bilginizin hem de bilgiyi teoriye uygulayabilme yeteneğinizin olduğunu gösterir.
Yüksek lisans için ortalama önemli, şirket avukatlığı için de ..Hakimlik sınavında da mülakatte olumlu bir etki bırakmak açısından faydalıdır...
Ama okuduğunuz okulu birincilikle bitirmenin en önemli faydası; ben işime verebileceğim en büyük önemi verdim ve ben bu işi iyi öğrendim diyebilmenin onurunu ve mutluluğunu yaşamaktır..Saygılar...
,
Pınar Yılmaz yukarda yazmış.
Saydıklarının çoğu bende yok.
Meslege de geç başlıyorum.
Ama inanarak , kendime güvenerek başlıyorum.
Old 20-04-2007, 20:46   #23
üye10237

ben selçuk hukukta okuyorum ve özel bi şirkette avukatlık yapmak istiyorum,selçuktan mezun olmam bana bir dezavataj mı?bir de iyi derecede ingilizcem olduğunu düşünürsek bir şirketin avukatlığını yapma şansım ne kadar?bunu özellikle avukatlara sormak istiyorum...Dereceyle de mezun olmadığımı düşünelim...
Old 24-05-2007, 09:42   #25
öteki_hukuk

Ben aksi görüşteyim.Yani okuldan çok sosyal faaliyetler içinde bulunan öğrencilerin avukatlık mesleğinde çok daha başarılı olduğunu düşünüyorum.Okulda çok başarılı olmak mevcut sistemimiz için söylüyorum,eve kapanıp ders çalışmakla olur.Buda beraberinde asosyal bir kişilik gelişimi demektir.avukatlık mesleği bunun aksine sosyal olmayı gerektirdiğinden okulu 4 yılda bitiremeyen ve bunun sebebi de sosyal yapılar içinde bulunmayı ders çalışmaya tercih etmesi olan meslektaşlarımızın daha başarılı olduğunu düşünüyorum.
Old 24-05-2007, 09:59   #26
meyralkan

okuldaki derecenin ozellikle avukatlik mesleginde bi avantaj olarak sayilacagini dusunmuyorum arkadaslarinda dedigi gibi bu bilginin is hayatinda uygulanisi onemlidir. ancak bazi hukuk burolarinin stajer avukat alirken transkrip istediklerini biliyorum hatta sitede bunun hakkinda bir ilan dahi mevcuttur. bu dururmun ne kadar dogru oldugunu ise sizin yorumlariniza birakiyorum...
not bende bir stajyer avukatim....
Old 24-05-2007, 12:21   #27
faruksa

Arkadaşlar fakültedeki başarınızla iş hayatına atılamanız moral ve motivasyon anlamında büyük bir artıdır.Ancak Fakülte yıllarında insan ilişkilerinden soyut sadece kitaplarla arkadaş olmak meslek hayatınızda başarılı olmayı sağlamıyor maalesef.
Şunu açık yüreklilikle söyleyebilirim ki bir çok arkadaşım 4 yıl boyunca çalıştı çabaladı ama bu çalışkanlık ve başarıyı Meslek hayatına taşıyamadı.İstisnalar muhakkak vardır.
Ayrıca şunuda belitmek isterim ki pratikle desteklenmeyen teori hiç birşeydir.Fakülteyi zorlanarak bitiren ama stajını dolu dolu geçiren mesleğini sevenler bir şekilde başarılı oluyorlar.
Old 24-05-2007, 12:24   #28
handekumas

bizim sınıf birincimiz ben avukatlık yapmayacağım demişti
neden dedim? öyle konuşamam ben dedi, hakim olmak istiyorum
Old 24-05-2007, 13:06   #29
A.KADİR

...şahsen bende okulu derece ile bitirmenin ileride avantaj sağlayacağı kanaatindeyim ama önemli olan bu avantajı iyi kullanabilmek.....
adalete dayanmayan güç zalim,güce dayanmayan adalet acizdir...
Old 24-05-2007, 15:38   #30
Emin Cihan UYSAL

Bence de etkisi olmuyordur meslek yaşamında.Basit bir örnek verecek olursam:
Hemen hemen hiçbir müvekkil, davayı verirken vekilinin okuldaki başarı ortalamasına bakmayıp,sadece avukatlık sıfatının varlığına ve haklarını iyi savunup savunamayacağına göre kendi içerisinde bir önizlenimin oluşup oluşmadığına bakar diye tahmin ediyorum.Tabi üstadlarım daha iyi bilirler..Saygılarımla..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi