Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

çalışan avukat olarak sgk'lı olarak çalışmak mı yoksa kendi vergi kaydımızı almak mı mantıklı?

Yanıt
Old 21-03-2016, 13:47   #1
av. burcu ünlü

Varsayılan çalışan avukat olarak sgk'lı olarak çalışmak mı yoksa kendi vergi kaydımızı almak mı mantıklı?

Ruhsatımı bekleyen bir avukat olarak danışmak istediğim bir konu var. Yanında çalıştığım avukatlarım, kendi vergi kaydını alıp kendi bağkurunu yatır dediler. Ama bunun için önerdikleri rakam düşük bir rakam. Yeni başlayan bir avukat olarak, ayda ne kadar bağkur primi ödemem gerekecek? Kendi işlerimi alma imkanım şimdilik yok gibi.. Belki cmk falan. Onun dışında pek bir iş çevresi yok. Avantajları illa ki vardır ama şu an dezavantajları daha fazla gibi. Yanında çalıştığım avukatlar da birer ağabey gibi davrandıkları için ne yapmam gerektiğini pek bilemedim. Çevremde de bu şekilde çalışan avukat yok. Siz ne yapmamı önerirsiniz?
Old 21-03-2016, 14:42   #2
Admin

Gerçekte SGK'lı olarak çalışıyorsanız, kayıtlarda da bu şekilde gözükmenizi öneririm.

Aslında SGK'lı çalıştığınız halde, bağımsız vergi mükellefi olarak gözükmenin vergi mevzuatı açısından başınızı ağratabilecek çok yönü var. İlk bir iki yıl sorun yaşamayabilirsiniz ancak üçüncü-dördüncü yıldan itibaren bağlı bulunduğunuz vergi daireniz "niçin hiç kazanç göstermiyorsunuz/makbuz kesmiyorsunuz" diye kapınızı çalacaktır. Makbuz kesseniz bu defa da KDV/Gelir vergisi ödemeniz gerekecek. Ayrıca vergi mükellefi olduğunuzda :
1- muhasebeci tutmanız ve ona ücret ödemeniz (zorunlu değil ancak karışık mali mevzuat nedeniyle zorunda kalabilirsiniz)
2- Her ay KDV beyannemesi vermeniz ve kazancınız olmasa bile damga vergisi vs. ödemeniz.
3- Bir işyeri kira kontratı sunmanız, bunun için stopaj ödemeniz
vs. pekçok mali yükümlülüğünüz doğacak.

Kısacası bence düşünmeniz gereken bağkur priminiz değil, öncelikle vergi yükümlülükleriniz olmalı. Neticede gerçekte bir vergi mükellefi olmadığınız halde, devlete öyle olduğunuzu söylüyorsunuz, sizce başınız ağrımaz mı?

Ayrıca sizi gerçekte işçi olarak çalıştıran "ağabeyleriniz" de bu düzenlemeyle size karşı iş kanunundan kaynaklanan tüm yükümlülüklerden (izin, kıdem tazminatı, maaş, gelir vergisi kesintisi vs.) kurtulacakları için bu düzenlemenin aslında sizin değil, onların lehine olduğu da karar verirken dikkate almak gerek.
Old 21-03-2016, 15:22   #3
av. burcu ünlü

Öncelikle cevabınız ve bilgiendirmeleriniz için çok teşekkürler;

SGK'lı (4/A) olarak çalışmayacağım. Doğrudan vergi kaydımı alıp, 4B'li olarak çalışmamı istiyorlar. Gider ortağı falan olmadan, ofisin 3. avukatı gibi olacaksın dediler.

Aslında tam olarak kafamdaki sorulara cevap verdiniz. Özellikle bağkur primini sormamın sebebi önerdikleri maaşla orantı kurmaktı. Tabiki diğer giderleri de merak ediyordum. Hiç düşünmediğim bir teklifle geldikleri için ne yapacağımı pek bilemedim açıkçası.

İyi niyetin esas olduğuna inanmak istiyorum. Umarım öyledir.
Old 21-03-2016, 17:47   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av. burcu ünlü
Öncelikle cevabınız ve bilgiendirmeleriniz için çok teşekkürler;

SGK'lı (4/A) olarak çalışmayacağım. Doğrudan vergi kaydımı alıp, 4B'li olarak çalışmamı istiyorlar. Gider ortağı falan olmadan, ofisin 3. avukatı gibi olacaksın dediler.

Aslında tam olarak kafamdaki sorulara cevap verdiniz. Özellikle bağkur primini sormamın sebebi önerdikleri maaşla orantı kurmaktı. Tabiki diğer giderleri de merak ediyordum. Hiç düşünmediğim bir teklifle geldikleri için ne yapacağımı pek bilemedim açıkçası.

İyi niyetin esas olduğuna inanmak istiyorum. Umarım öyledir.

Sayın Admin'in yazdıklarına ve uyarılarına katılıyorum. Ben de iyiniyetin esas olduğuna inanıyorum. Bunu test etmenin garantili bir yolu var. Bir işveren avukat için, yanında sigortalı/bağkurlu çalışan avukatın mali yükü ile, sizin gibi serbest çalışan bir avukatın mali yükü(KDV hariç) hemen hemen aynıdır. Sizin serbest avukat olarak ödeyeceğiniz prim, muhasebeci ücreti, defter tasdiki vs.leri işveren avukatınız karşılayacaksa, iyiniyetlidir ve bu şekilde çalışmanızı ben de öneririm. CMK, Adli yardım ve kendi müvekkilleriniz ise cabası.
Old 21-03-2016, 18:10   #5
av. burcu ünlü

Teşekkürler Suat Bey;

Primi ödedikleri takdir de vermek istedikleri maaş otomatik olarak düşüyor ve bu benim çalışmak istediğim ücrete malesef ki çok uzak. Kaldı ki, diğer masrafları ödeyeceklerine dair de bir şey söylemediler. Kendi müvekkillerim olacağına da 4 -5 aylık süreçte pek imkan vermiyorum ve benim gözümü asıl korkutan bu 4 -5 aylık süreç. Çok kararsız kaldım açıkçası.
Old 21-03-2016, 18:33   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av. burcu ünlü
Teşekkürler Suat Bey;

Primi ödedikleri takdir de vermek istedikleri maaş otomatik olarak düşüyor ve bu benim çalışmak istediğim ücrete malesef ki çok uzak. Kaldı ki, diğer masrafları ödeyeceklerine dair de bir şey söylemediler. Kendi müvekkillerim olacağına da 4 -5 aylık süreçte pek imkan vermiyorum ve benim gözümü asıl korkutan bu 4 -5 aylık süreç. Çok kararsız kaldım açıkçası.

Benim önerdiğim yol ile onların cebinden çıkan miktar aynı olacak. Neden sizin maaşınızı düşürüyorlar ki, anlamadım.
Old 21-03-2016, 19:31   #7
av. burcu ünlü

Onu ben de anlamadım ama primini kendin yatırırsan ve biz yatırırsak şeklinde iki ihtimalli bir öneri geldi. Yardımlarınız için teşekkür ederim. Ben kafamdaki soruları onlara da sorup bir yol çizeğim kendime. Bakalım hayırlısı olsun.
Old 22-03-2016, 09:18   #8
wardamir

Alıntı:
Yazan av. burcu ünlü
Ruhsatımı bekleyen bir avukat olarak danışmak istediğim bir konu var. Yanında çalıştığım avukatlarım, kendi vergi kaydını alıp kendi bağkurunu yatır dediler. Ama bunun için önerdikleri rakam düşük bir rakam. Yeni başlayan bir avukat olarak, ayda ne kadar bağkur primi ödemem gerekecek? Kendi işlerimi alma imkanım şimdilik yok gibi.. Belki cmk falan. Onun dışında pek bir iş çevresi yok. Avantajları illa ki vardır ama şu an dezavantajları daha fazla gibi. Yanında çalıştığım avukatlar da birer ağabey gibi davrandıkları için ne yapmam gerektiğini pek bilemedim. Çevremde de bu şekilde çalışan avukat yok. Siz ne yapmamı önerirsiniz?

Diğer meslektaşlarımın dediklerine aynen katılıyor.

3 yıl avukat yanında SGK' lı olarak çalıştıktan sonra kendi büromu açmaya karar verdim ve 2015 temmuz ayında büromu açtım. Aslında işlerin göründüğü kadar kolay olmadığını büro açtıktan sonra öğreniyorsunuz. Büro açmadan önce detaylı olarak düşünmenizi tavsiye ederim. Öncelikle kendi büronuzu açtığınızda bir çok masrafta beraberinde gelecek. Kısaca bunları sıralamak istiyorum.
-Bağkur : 538,00 TL aylık

-Vergi : Hiç makbuz kesmeseniz bile aylık 50,00 TL civarında Damga vergisi ödemeniz gerekecek.Tabi makbuz kesmemeniz Vergi Dairesinin gözünden kaçmayacak ve büyük oranda sıkıntı yaşamanız muhtemel. Bu nedenle düzenli olarak makbuz kesmek zorundasınız.Kesilen serbest meslek makbuzunda çıkan KDV oranını devlete ödemek zorundasınız.

Kira : Ortalama bir büroya ödemeniz gereken kira tutarı 750,00 TL civarındadır. Tabi bu durum şehir ve semte göre farklılık gösterir. Her ay bu 750,00 TL' nin stopajını ödemek zorunda kalacaksınız. Gerçi ödemiş olduğunuz stopajlar sonradan mahsup edilecek ancak peşin peşin ödemek sıkıntılı oluyor biraz.

Personel: Elbette kendi büronuz olduğundan ve sürekli büroda olma ihtimaliniz bulunmadığından dolayı bir personel ihtiyacınızda olacak. Katip, Sekreter vs. gibi. Asgari ücretten 1.300,00 TL maaş ödediğinizi düşünürsek eğer SGK primi olarak 538,00 TL personel içinde ödeme yapacaksınız. Ortalama yemek ile birlikte 2.000,00 TL masrafı olacak size.

Sair Gider : Elektrik, su, telefon, doğalgaz, kendi yemeğiniz, kağıt, kalem, kartuş ve bitmek bilmeyen eksiklerin size aylık maaliyeti ortalama 1.000,00 TL' yi bulacak.

Kısacası tüm bu kalemleri toplamı aylık 4.500,00 - 5.000,00 TL arası bir tutarı bulacak.

Fark ettiyseniz eğer ulaşım, giyim, sosyal aktivite ve ev ihtiyaçlarınız bu masraflara dahil değil.

Büro açmadan önce tekrar, tekrar ve tekrar düşünmenizi tavsiye ediyorum...
Old 22-03-2016, 10:51   #9
korayoz

Vergi kaydı açtırmak için kira sözleşmesi düzenlemeniz gerekecek ofisin bir odasını kiralamış gibi daha sonra sanırım gider ortağı benzeri bir yapılanmada çalışacaksınız. Brüt 250 tl kira gösterseniz 50 tl stopaj ödemeniz gerekecek. 30 tl damga vergisi ödüyorsunuz her ay. 569 tl de bağ-kur. Muhasebeciyi ortak mı kullanacaksınız ayrı mı bilmiyorum tabi onun için de 50 tl civarı ödemeniz gerekebilir.
Old 22-03-2016, 11:10   #10
av. burcu ünlü

Cevaplarınız için teşekkür ederim;

Sanırım şu aşamada SGK'lı olarak çalışmak ve iş durumumu görmek daha mantıklı. İlerleyen aşamalarda kendime yetecek seviyeye geldiğimde vergi kaydımı almak daha mantıklı gibi.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi