Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Manevi Tazminat

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-09-2010, 11:23   #1
Av.Olcay Pehlivanlıoğlu

Varsayılan Manevi Tazminat

Sayın MEslektaşlarım;

Müvekkil, İlçe Milli Eğitim şube müdürü. Kadrosunda bulunan bir memurun görev yerini çeşitli sebeplerden dolayı değiştirdiği için memurun bağlı bulunduğu sendika tarafından bir basın açıklaması yapılıyor. Basın açıklamasında ilçe milli eğitim müdürlüğünde-herhangi bir delile dayanmaksızın-akıl almaz torpil ve usulsüzlüklerin yaşandığı ve müvekkilin ismi verilerek " İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde her şeye hükmettiğini sanan ama yapmış olduğu yanlışlarıyla personel tarafından hiç sevilmeyen ............." şeklinde bir açıklama yapılıyor.

Bu açıklamalardan dolayı sendika aleyhine manevi tazminat davası açmayı düşünüyoruz.Bu konu hakkındaki yorumlarınız nedir.

Saygılarımla
Old 03-09-2010, 11:31   #2
Aybüke Kağan

Şube müdürü idareyi temsilen atama yapmıştır. Sendika tarafından olayın şahsileştirilmesi ve basın açıklamasında küçük düşürücü ifadeler kullanılması nedeniyle basın yoluyla hakaretten savcılığa şikayet dilekçesi verin.

Tazminat davası da açabilirsiniz. Yargıtayın kişilik değerlerine , mesleki onura yönelik küçültücü sözlü saldırıların manevi taminat gerektirdiğine dair bir çok kararı var.
Old 19-01-2011, 10:20   #3
elif34

Varsayılan tazminat durumu

Sayın meslektaşım;
söylenmiş sözler açabileceğiniz manevi tazminat davasında, sizin lehinize dava açmanıza ve takip etmenize değer bir sonuç getirecek düzeyde değil.Saygınlığı ve manevi bütünlüğü hafif düzeyde ihlal eden sözler bunlar. Savcılık şikayetinizin akıbeti de aynı şekilde olacak gibi duruyor.Takdir sizin. Ben bu gibi durumlarda yaptığım şikayetlerden genelde takipsizlik kararıyla karşılaştım.
Old 19-01-2011, 14:29   #4
av.kadirpolat

Benim şahsi görüşüm de, kişilik haklarınakarşı ağır bir durum içermeyen ifadeler olduğundan manevi tazminat davasının red edileceği, yönündedir.
Old 19-01-2011, 15:04   #5
Av.Ömer Güntay

[quote]
Alıntı:
Yazan Av.Olcay Pehlivanlıoğlu
Basın açıklamasında ilçe milli eğitim müdürlüğünde-herhangi bir delile dayanmaksızın-akıl almaz torpil ve usulsüzlüklerin yaşandığı ve müvekkilin ismi verilerek " İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde her şeye hükmettiğini sanan ama yapmış olduğu yanlışlarıyla personel tarafından hiç sevilmeyen ............." şeklinde bir açıklama yapılıyor.

Değerli meslektaşım, sendika, bahsettiğiniz kamu kurumu ile alakalı olduğu için eleştiri kapsamında kalabilir. Burada, müvekkilinizin ismi akıl almaz torpil ve usulsüzlükler bağlamında mı veriliyor, sevilmeme nedenleri olarak kısmen veya tamamen bu iddialar mı gösteriliyor? Açıklama metninin akışından açık veya şüpheye düşülmeyecek derecede bu husus anlaşılıyor mu? Bu sonuca varılabilirse, tazmin imkanı da doğacaktır. Yoksa, hem esasi açıdan hem de sözlerin yer aldığı satırlar arasında bir kopukluk var mı? Bu hususu değerlendimenizi öneririm. Bilgi verirseniz biz de görüş belirtiriz yeni duruma göre... Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi