Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

3. Duruşmada davayı geri çekme ve olası haklar

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-11-2015, 22:52   #1
Konuk

Soru 3. Duruşmada davayı geri çekme ve olası haklar

Merhaba, ben 14 ay önce çekilmeli şekilde boşanma davası açtım eşime bu evlilikten olma bir kızım var 1 buçuk yaşında. Boşanma davası açmamda ki gerekçe , bir hayat kadınla birlikte olması ve bana uyguladığı psikolojik şiddet ve hakaretti. 6 ay uzaklaştırma cezası ve o birliktelikten oluşan yazışma dökümanlarını da sundum mahkemeye. 3. Duruşma 15 gün sonra yapılacak, kendisi bana aynı şeyleri tekrarlatmayacağı için söz verdi ve ben kendisine bir şans daha verip boşanma davasını geri çekmek istiyorum. Eğer boşanma davasını 3. Duruşmada geri çekip kızım için kendisine bir şans vermek istediğimi belirttiğim takdirde ileri de aynı şekilde boşanma davası açılırsa ben ve ya onun tarafından ben kusurlu sayılır mıyım? Bunca şeyi affedip barıştığım için. Bunu öğrenmek istiyorum. Ve kızımın velayetini kaybetmekten korkuyorum. Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.
Old 03-11-2015, 14:50   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Davanızı takipsiz bırakabilirsiniz.

Evlilik birliğini dava sırasında YENİDEN kurmanız, boşanma davanızı açtığınız anda var olan hukuki sebeplerinizde eşinizi AFFETTİĞİNİZ kabul edilecektir.

Ancak kişinin, barışmadan ve evliliğin yeniden tesisinden sonra KUSURLU hareketlerine ve aldatmasına devam etmesi halinde siz tekrar bir boşanma davası açabileceksiniz.

Kızınızın yaşı anne bakım ve ilgisine muhtaç olduğu yaştır. Bu sebeple velayet için siz öncelikli düşünülürsünüz. Velayeti kaybetmeniz için çocuğunuza zarar vermeniz ve koca tarafından bunun ispatı gerekir.

Haklarınızı savunurken ve davanızın takibinde bir avukattan doğrudan hukuki destek alınız.

Saygılarımla,
Saygılarımla,
Old 03-11-2015, 16:51   #3
Konuk

Teşekkür ederim vakit ayırıp cevapladığınız için. Duruşmaya katılmama gerek var mı peki? Gitmediğim takdirde dava düşer mi? Ve ya gitmediğim için bir ceza alır mıyım? Davacı benim.
Old 03-11-2015, 20:18   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Duruşmaya gitmenize gerek yoktur. Mahkeme davalı eşinize davayı takip edip etmediğini soracaktır. Eşiniz davaya katılır ve açtığınız davayı takip etmediğini söylerse dava dosyası işlemden kaldırılır. Eşiniz de duruşmaya gitmez ise, ona tebligat yapılması gerekir. Veya duruşmaya her ikiniz de gidersiniz ve davayı karşılıklı olarak takip etmeyeceğinizi beyan edersiniz. En kısa yol bu olur. Davaya katılmadığınız taktirde ceza almazsınız.

Alıntı:
MADDE 123 - (1) Davacı, hüküm kesinleşinceye kadar, ancak davalının açık rızası ile davasını geri alabilir.

Saygılar,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi