Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Anket Sonucu: İstanbul'da Yapılacak Hasta Hakları Eğitim Çalışmasına Katılır mısınız?
Hasta Hakları Eğitim Çalışmasına Şubat ayında yapılırsa katılabilirim. 14 41,18%
Hasta Hakları Eğitim Çalışmasına Mart ayında yapılırsa katılabilirim. 8 23,53%
Hasta Hakları Eğitim Çalışması İçin Yol ve Konaklama Masrafı Karşılanırsa Katılabilirim. 9 26,47%
Hasta Hakları Eğitim Çalışması İçin Yol ve Konaklama Masrafı Karşılanmasa da Katılabilirim. 9 26,47%
Hasta Hakları Eğitim Çalışmasına Katılamam. 5 14,71%
Birden Fazla Seçenek İşaretlenebilen Anket. Oy Verenler: 34. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 279)

Hasta Hakları Eğitim Çalışması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-12-2009, 22:16   #1
Doç. Dr. Özge Yücel

Varsayılan Hasta Hakları Eğitim Çalışması

Değerli THS ve Hasta Hakları Çalışma Grubu Üyeleri,

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi'nde daha etkin, bilinçli destek vermek, bu alanda bilgi ve bilinç düzeyimizi yükseltmek amacıyla hasta hakları konusunda bir eğitim çalışması düzenlemeyi düşünüyoruz. Üyelerin bu konuya ilgisi olursa çalışmanın bir anlamı olacağı düşüncesiyle görüşlerinizi öğrenmek istedik. Ne dersiniz?
Old 30-12-2009, 12:04   #2
filorinalı 1

Gerçekten böyle somut ve anlamlı öneriler karşısında duyarsızlık üzücü. Günlerdir ilk yanıt yazan olmamak adına bekledim. Ama ne olumlu ne olumsuz görüş bildiren üyemiz olmadı.
Yer ve takvim uygun olduğu taktirde düzenlenecek eğitim çalışmasına katılacağımı bildiririm. Özellikle Ocak ayı içerisinde dosyaların devir işlemleri nedeniyle duruşmalarında uygun olması karşısında umarım diğer üyelerimizde bu çalışmaya katılım konusunda olumlu görüş bildirirler. Saygıyla.
Old 31-12-2009, 19:54   #3
Doç. Dr. Özge Yücel

Alıntı:
Yazan filorinalı 1
Gerçekten böyle somut ve anlamlı öneriler karşısında duyarsızlık üzücü. Günlerdir ilk yanıt yazan olmamak adına bekledim. Ama ne olumlu ne olumsuz görüş bildiren üyemiz olmadı.
Yer ve takvim uygun olduğu taktirde düzenlenecek eğitim çalışmasına katılacağımı bildiririm. Özellikle Ocak ayı içerisinde dosyaların devir işlemleri nedeniyle duruşmalarında uygun olması karşısında umarım diğer üyelerimizde bu çalışmaya katılım konusunda olumlu görüş bildirirler. Saygıyla.

Sayın filorinalı 1,

Desteğiniz ve ilginiz için teşekkürler, yanıtların sürmesini dileriz.

Görüşmek dileğiyle,

Saygılarımla
Old 05-01-2010, 00:04   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Hasta hakları ve hukuki destek konusunda yapılacak eğitime "tam" destek veriyorum.

Bu eğitimin ,üyelerimize ücretsiz olarak sunulmasını,uygulayıcıların ihtiyaç duyduğu kapsamda olmasını,pratik yapma olanağı sağlayacak şekilde iki günlük sürede yapılmasını,uluslararası başvuru yapılmasına ilişkin anlayışların geliştirilmesini öneriyorum.

Devam edelim...
Old 06-01-2010, 19:24   #5
Themis99

İyi akşamlar,
Bende yapılacak olan eğitime tam destek vermekteyim.
Sayın Filorinalı'nın da ifade ettiği üzere Ocak ayı içerisinde yapılması uygun olur.
Old 06-01-2010, 20:18   #6
gökyüzü

Verilecek eğitime katılımımla dahi katkıda bulunmak isterdim. Eğitim çalışmanızı destekliyorum. Keşke Ankara'da olsaydı.
Old 07-01-2010, 02:45   #7
Muhsin KOÇAK

Eğitim çalışmanızı destekliyor katılacağımı buradan beyan etmek istiyorum,( Tarihler çakışmazsa şayet )
iyi çalışmalar ve başarılar diliyorum.
Old 07-01-2010, 10:27   #8
Av.Nazlı Yolaç

Eğitim çalışmasının çok faydalı olacağına inanıyorum. Katılırım.
Old 07-01-2010, 12:04   #9
Av.Duygu Işık Behrem

Eğitimin İstanbul'da gerçekleşecek olması sebebi ile katılamayacak olsam da bu organizasyonu düzenleyen değerli meslektaşlarıma çabalarından ötürü şükranlarımı sunarım. Kim bilir belki de eğitim semineriniz ilerleyen tarihlerde yazılı metinler ya da görüntülü kayıtlar haline dönüşür ise bizler de faydalanabiliriz.

Saygılarımla,
Old 10-01-2010, 01:17   #10
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Şu sorulara yanıt vermek durumundayız.

1-Kaç kişi katılacak?

2-Eğitim için ne kadar zaman ayrılacak?

3-Seminerde olmassa olmaz denecek başlıklar nelerdir?

4-Seminerin HASDEM ve THS üyelerine ücretsiz olması asıldır.Bu durumda şehir dışından gelenlerin yol ve konaklama masrafları karşılanır ise bu katılımı arttırır mı?

5-Eğitmen olacaklar için kimleri öneriyoruz?

6-Seminer için uygun zaman ?

Bu konularda geri dönüş yapabilir miyiz?
Old 10-01-2010, 11:12   #11
Doç. Dr. Özge Yücel

Alıntı:
Yazan Av.Habibe YILMAZ KAYAR
Şu sorulara yanıt vermek durumundayız.

1-Kaç kişi katılacak?

2-Eğitim için ne kadar zaman ayrılacak?

3-Seminerde olmassa olmaz denecek başlıklar nelerdir?

4-Seminerin HASDEM ve THS üyelerine ücretsiz olması asıldır.Bu durumda şehir dışından gelenlerin yol ve konaklama masrafları karşılanır ise bu katılımı arttırır mı?

5-Eğitmen olacaklar için kimleri öneriyoruz?

6-Seminer için uygun zaman ?

Bu konularda geri dönüş yapabilir miyiz?

Başlıklar şunlar olabilir:

Yasal Düzenlemelere Göre Başlıca Hasta Hakları

Hekim ile Hasta Arasındaki Hukuksal İlişkiler Çerçevesinde Hekimin Hukuk Sorumluluğu (Doç.Dr.Zarife Şenocak)

Hekimin Ceza Sorumluluğu (Prof.Dr. Yener Ünver)

İdarenin Sorumluluğu

Komplikasyon-Malpraktis Ayrımı, Hekimin Sorumluluğu İçin Açılan Davalarda Bilirkişilik ve Buna İlişkin Sorunlar (Prof.Dr.Hamit Hancı)

İlaç Üreticisinin Sorumluluğu (Prof.Dr.Çiğdem Kırca)

Genel Sağlık Sigortası ve Buna İlişkin Sorunlar

Eğitmen önerilerim de şu anda bazı konular için yukarıda belirtildiği gibidir.

Eğitim bir haftasonu da yapılabilir yoğun olmak kaydıyla, bir haftaya da yayılabilir. Ama izin alma sorunlarının yaşanmaması için haftasonu daha iyi olabilir. Bunun için bana göre uygun zaman 6-7 Şubat olabilir.
Old 10-01-2010, 18:12   #12
Nur Deniz

Uygun bir tarih olduğu takdirde büyük bir heyecanla katılırım..
Old 12-01-2010, 10:38   #13
sevgi ay

Seminerin çok yararlı olacağını düşünüyor ve ben de heyecan içinde bekliyorum.Söz konusu eğitim seminerinin düzenlenmesi için emek ve çaba sarfeden herkese teşekkürler dilerim.
Old 22-01-2010, 23:17   #14
Av.Seda ALÇINAR

Merhaba,
Böyle bir çalışma yapılması halinde severek katılırım ve talep edilirse bir tebliğ de sunabilirim. Katılımcılara sertifika verilmesi katılımı arttırıcı bir faktör olacaktır. Üniversiteden hocalarla da görüşülebilir. Bu konuda aktif olarak görev alabilirim.
Old 23-01-2010, 14:45   #15
Oğuzhan Er

Haftasonu olması durumunda katılmak isterim.sayın Gölbaşı'nın da dediği gibi sertifika verilmesi katılımı artıracaktır.Bunun yanında eğitimde verilecek bilgilerin de bir kitapçık halinde katılımcılara dağıtılması bilgilerin kalıcılığı yönünden yararlı olacaktır.Ayrıca site üyelerine etkinlikten uygun bir süre önce mail yoluyla ulaşılması ve geri dünüşlere göre katılımcı sayısının belirlenmesi organizasyon açısından kolaylık sağlar diye düşünüyorum.
Old 23-01-2010, 21:32   #16
dide

Olumlu

Merhaba,

Seçilen konular ve hafta sonu planlanması benim de ilgimi çekti.
Katılımcılara sertifika verilmesi çok hoş olur.Seve seve katılırım.
Kesin tarih ve program sanırım sitede duyurulur.
Bunun için uğraşanlara teşekkür ederim.

Av.Özlem Kurtuluş
Old 02-02-2010, 00:04   #17
Av.Seda ALÇINAR

Merhaba,

Konuyla ilgili herhangi bir gelişme kaydedildi mi acaba? Akademiden hocalarla görüşmek istiyorum ama biraz daha netleşmesini bekliyorum.
Old 03-02-2010, 12:41   #18
YILMAZKALE HUKUK

Değerli mestektaşlarım, ben de böyle bir seminere severek katılmak isterim. Ancak işlerim nedeniyle hafta sonu olursa katılabilirim. Sanırım somut bir gelişme kaydedilmedi. Bu konuda Gediz Üniversitesi'nden Yard. Doç. Dr. Hasan Petek ile de görüşebilirim.
Old 09-02-2010, 00:22   #19
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Merhaba,

Hasta hakları eğitimi için sponsor bulmak amacı ile (Sivil Toplum Geliştirme Merkezi)STGM'ye yazmış olduğum yazıya henüz yanıt gelmedi.

İki ihtimali tartışmamız gerekiyor.

1-Eğer STGM sponsor olmayacak ise eğitim çalışması niyetimizden vazgeçecekmiyiz?

2-Eğer kararlılığımız devam ediyorsa bu eğitimi kendi olanaklarımız ile yapabilir miyiz?

HASDEM'e destek veren çalışma grubu üyelerinden bazılarının çok değerli çalışmaları bulunuyor.Ayrıca HASDEM üyesi olmamakla beraber destek isteyebileceğimiz akademisyen ve uygulamacılar var.Fakat bu durumda yol ve konaklama masraflarını katılanlar karşılamak durumunda.HASDEM'in bir bütçesi yok biliyorsunuz.

Ne dersiniz? Devam ediyor muyuz?
Benim yanıtım evet.
Old 09-02-2010, 00:25   #20
Muhsin KOÇAK

Merhaba,

Sponsor bulunamaması , katılımcıların kendi giderlerini karşılamaları halinde, devam derim.
selamlar
Old 09-02-2010, 00:33   #21
Doç. Dr. Özge Yücel

Alıntı:
Yazan Av.Habibe YILMAZ KAYAR
Merhaba,

Hasta hakları eğitimi için sponsor bulmak amacı ile (Sivil Toplum Geliştirme Merkezi)STGM'ye yazmış olduğum yazıya henüz yanıt gelmedi.

İki ihtimali tartışmamız gerekiyor.

1-Eğer STGM sponsor olmayacak ise eğitim çalışması niyetimizden vazgeçecekmiyiz?

2-Eğer kararlılığımız devam ediyorsa bu eğitimi kendi olanaklarımız ile yapabilir miyiz?

HASDEM'e destek veren çalışma grubu üyelerinden bazılarının çok değerli çalışmaları bulunuyor.Ayrıca HASDEM üyesi olmamakla beraber destek isteyebileceğimiz akademisyen ve uygulamacılar var.Fakat bu durumda yol ve konaklama masraflarını katılanlar karşılamak durumunda.HASDEM'in bir bütçesi yok biliyorsunuz.

Ne dersiniz? Devam ediyor muyuz?
Benim yanıtım evet.

Tabii ki evet, devam ediyoruz diyorum.
Old 09-02-2010, 00:53   #22
YILMAZKALE HUKUK

Ben de her şarta devam edilmesi gerektiğini düşünüyorum.
Old 09-02-2010, 01:34   #23
Avukat Ali TÜRKER

Alıntı:
Yazan Av.Duygu Işık
Eğitimin İstanbul'da gerçekleşecek olması sebebi ile katılamayacak olsam da bu organizasyonu düzenleyen değerli meslektaşlarıma çabalarından ötürü şükranlarımı sunarım. Kim bilir belki de eğitim semineriniz ilerleyen tarihlerde yazılı metinler ya da görüntülü kayıtlar haline dönüşür ise bizler de faydalanabiliriz.
Saygılarımla,
Sayın meslektaşım benim de fikirlerimi ifade etmiş. Aynen katılıyorum.

Ayrıca HASTA HAKLARI konusunda alan henüz çok yeni. Buna karşın güzel çalışmalar yapıldığını söyleyebilirim. Eksikleri de var ve henüz düzenlenmemiş hususların da olduğunu biliyoruz. Resmi kurumlarda oluşturulan Hasta Hakları Komisyonlarının çalışmalarının şikayet eden ve edileni ifşa etmeden, kamu oyu ile paylaşımının temin edilmesinin, haksızlıkları nispeten önlemeyeceğini, hakkı ihlal edilenlere yol göstereceğini düşünüyorum. Komisyonlarda delil toplama ve değerlendirme yapılmasında hastanın değil muhatap kurumların ispat yükümü altında olması gerekir. Henüz hakları ihlal edilen hastalar zararı ispat etmek zorunda kalıyor. Kendisini tedavi kurumuna teslim edip maruz kaldığı haksızlığı ispat edebilecek durumda olmayan hasta, yalnız kalmaktadır. İspat hususunda düzenlemeler geliştirilebilir.
Bunların yanında, kendisine hizmet veren hekim, hemşire, sağlık personeli ya da sair kamu hizmeti veren kimselerin haklarının da güvence altına alınması son derece önemlidir. Bu kimselerin haksız şikayetlere maruz kalması halinde yitirecekleri azim ve hizmet heveslerinin de göz ardı edilmemesi, art niyetli ya da keyfi şikayetler nedeniyle sağlık çalışanlarının da huzursuz edilmemesi, onların da haklarının korunması gerekir. Burada kamu görevi nedeniyle haksız şikayete maruz kalan kamu personeline yöneltilen şikayetten ötürü adli veya idari tahkikat yapılması ya da beraat ettiği durumlarda iftira suçundan dolayı müşteki aleyhine başvurabileceği kişisel şikayet ve tazminat davası haklarından bahsetmediğimi, işi gereği daima bu risklerle çalışan kimselerin şikayet edilmeleri halinde krurmlarınca savunma hizmetlerinden de faydalandırılması gerektiğini belirtmek isterim. Hastaların haklarını korumaya çalışır iken hizmet verenlere haksızlık yapmamak için de aşırı özen gösterilmesi gerektiğine dair kanaatlerimi belirtmek isterim.
Müşteki Hasta ve Kamu hizmeti veren Şikayete maruz kalmış sağlık çalışanının korunması arasında bir adalet ve savunma denkliği kurulmalıdır.
Hasta Hakları konusunda Devletimizin, özel ve gönüllü kuruluşların, üniversitelerin, Türk Hukuk Sitesi ve üyeleri ile emeği geçen herkesin takdire değdiğini belirtiyorum. Selam ve saygılar...
Old 09-02-2010, 11:33   #24
Av.Nazlı Yolaç

Ben de her şart altında devamından yanayım. İstanbul Barosu ile işbirliği sağlanması halinde baronun imkanları ile bazı giderlerin karşılanacağını düşünüyorum. Ayrıca seminer yeri için birçok üniversitenin konferans salonları kullanılabilir ve üniversitelerin işbirliği sağlanabilir. Örneğin sağlık hukuku sempozyumu yeditepe üniversitesinde yapılmıştı daha önce iki kez. Ayrıca Galatasaray, İstanbul Teknik, İstanbul Ünv. gibi birçok ünv.de çeşitli konularda hukuk seminer ve sempozyumları düzenlenmekte bildiğiniz gibi. Ayrıca Yargıtayın ilgili dairesinin de bu seminere katılımı için girişimde bulunulmalı diye düşünüyorum.
Ancak yol ve konaklama gideri sempozyumda sunum yapanlar haricindeki katılımcıların kendileri tarafından karşılanmalı diye düşünüyorum.
Saygılarımla,
Av.Nazlı Yolaç
Old 09-02-2010, 11:34   #25
Av.Nazlı Yolaç

Ayrıca tabib odasının da katılımı ve katkısı olabilir.
Old 09-02-2010, 11:44   #26
av.pınar

sonuna kadar destekliyor ve böyle bir çalışmayı başlatan grup üyelerine teşekkür ediyorum.

Ankara'dan istenen her türlü yardım konusunda hazır olduğumu bildirmek isterim..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi