Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Adalet Bakanının yanıtlamadığı Avukatlarla İlgili soru önergesi

Yanıt
Old 12-01-2011, 10:24   #31
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan av.ismaildeger
Adalet Bakanlığının bu 4 yıllık stratejisi keşke, en uzun yolculuklar bile bir adımla başlar cümlesine uygun olarak soruna yönelik küçük bir adım atılarak söylenseydi belki bir umut denilip bu beyan samimi bulunabilirdi.

Bu sebeple söylenen söz bana şimdilik soyut bir siyaset ve seçim vaadinden başka bir şey değilmiş gibi geldi.

Saygılarımla.

Hepitopu "58 bin" avukatın oyunu vaade değer bulmuşlar mıdır sizce ?
Old 12-01-2011, 10:37   #32
detay82

Alıntı:

Av. Ömer Güntay,

Hepitopu "58 bin" avukatın oyunu vaade değer bulmuşlar mıdır sizce ?

Kanımca sayı azımsanacak nicelikte değildir.

Örneğin bir avukatın ailesi olduğunu da düşünün 58.000 x 4= 232.000

Bu sayıya hukuk fakültesini kazanmak için üniversite sınavına hazırlananları, hukuk fakültesi öğrencilerini, avukat stajyerlerini de eklemek gerektiğini düşünmekteyim.

Bu şekilde sayı oldukça fazlalaşacaktır.
Old 10-03-2011, 23:49   #33
Av.Ömer Faruk

Bir avukat görevi nedeni ile uğradığı bir haksızlık veya saygısızlık karşısında tek başına ne yapabilir? Şikayet olsa ispat et denmeyecek mi?Denecek.Diyelim ki kalemde ki ya da icra dairesindeki memur size hakaret etti ya da saygısızlık yaptı.KİMİ KİME ŞİKAYET EDECEKSİNİZ?

Bağlı olduğu hakim ya da savcı benim elemanım deyip sahip çıkıyor şikayet etseniz "sizin iddianız bu şikayet ettiğiniz memur da aksini söylüyor"diyecekler.Gerçekten merak ediyorum bu durumu nasıl ispatlayacaksınız?Tutanak tutmak hiç bir işe yaramıyor.Denendi...

Yaşanmış bir örnek vereyim;Br duruşma esnasında hakim bey az önce duruşma salonundan çıkan avukat için yalan söylüyor bu avukat yalancı.Yalancı şirketin yalancı avukatı birbirlerini bulmuşlar dedi. Duruşma salonunda 10'a yakın avukat vardı ve bir bayan meslektaşımız gayet nazik bir dille hakim beye "avukatlar için yalancı diyemezsiniz böyle bir hakkınız yok"dedi.Hakim bir fırça da ona attı.Senin yaşın kadar zamandır hakimim ben dedi.Ve o salondaki hiç bir avukat ağzını açamadı.Neden mi?Aman başıma iş almayayım aman benim dosyam da burda durduk yerde aleyhe bir karar verilmesin diye...

Bu işin çözümü beraber hareket etmekte ve bu birlikteliği sağlayacak olan meslek birliği olan barolar.Avukatlar tek başlarına ne yapsınlar soruyorum...

Sırf bu yüzden mesleği bırakmakla karşı karşıya kalan o kadar çok meslektaşım var ki...Emeğime, bu kadar sene emek harcadığım eğitim hayatıma acımasam ben de başka bir meslek yapmayı düşünür müyüdüm acaba?Kim bilir belki de...
Old 11-03-2011, 08:49   #34
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı

Barolar avukatların örgütüdür. Avukatlar bir şey yapmazsa barolar da yapmaz. Avukatların meslekle ilgisi baro yönetimini seçmekle sınırlı kalmamalıdır.

Burada çözümler sıralanmadıkça baro yönetimlerinin eleştirilmesi işlevsiz olacaktır.

Ben birinci maddeden başlayayım:

SORUN:
Avukatların işyeri ruhsatı almaları gereği ve dayanağı için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız:
http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=2074

ÇÖZÜM:
Avukatların işyeri ruhsatı almak zorunda kalmamaları için Avukatlık Kanunu'na bu yolda bir madde eklemek gerekir.

Saygılarımla
Alıntı:
Yazan Admin
Öte yandan Avukatların sorunlarının -bu örnek gibi- Avukatlık Kanununa eklenecek maddelerle çözülebileceğine tam olarak katılamıyorum. Bence Avukatların sorularının çözümleri, avukatlık kanunu dışındaki kanunlara onlarla ilgili madde eklemekten geçiyor gibi.
Sayın Admin her zamanki gibi haklı çıktı:

İlgili Kanun olan İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatları Hakkında Kanun'a bir madde eklendi ve sorun çözüldü. Bu maddenin eklenmesi konusunda Türkiye Barolar Birliğinin etkili olduğu söylendi.

Bilgilerinize saygılarımla
Old 11-03-2011, 09:53   #35
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı

İlgili Kanun olan İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatları Hakkında Kanun'a bir madde eklendi ve sorun çözüldü. Bu maddenin eklenmesi konusunda Türkiye Barolar Birliğinin etkili olduğu söylendi.

Bilgilerinize saygılarımla

Sayın Admin, hassas ve gerçek bir tespitte bulunmuş.

Avukatın adı yok..)
Old 11-03-2011, 15:38   #36
Admin

Sayın Av.Armağan Konyalı,
Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı

Teveccühünüz için teşekkürler ancak haklı çıkmış sayılmam, zira kinaye yapmıştım.

Avukatların sorunlarının çözümü için Avukatlık Kanununun değişmesinin yeterli görülmeyip, her mevzuata ayrıca özel eklemeler yapılmak zorunda kalınması oldukça acı. Hatta bu kanun değişikliği sonrası da sonuç alınacağından emin olamıyoruz, Belediye'nin biri çıkıp "benim kapı gibi kendi yönetmeliğim var orada da özel hüküm var ben kendi ilçemde avukatlardan işyeri harcı alırım, hem kanun X ilçesinde alınamaz şeklinde özel bir hüküm getirmemiş" veya "tamam kanun avukat bürosu demiş ama benim harç istediğim yer avukatlık ortaklığı, kanun onu istisna tutmamış" gibi bir uygulamaya giderse şaşırmamak gerek.

Bazen kanunun ne dediği önemli olmuyor, onu işine geldiği gibi değil, iyiniyetle ve yasamanın arzuladığı şekilde yorumlayıp uygulayacak yürütme ve yargıya da ihtiyaç duyuluyor.
Old 11-03-2011, 15:50   #37
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Admin
Sayın Av.Armağan Konyalı,

Teveccühünüz için teşekkürler ancak haklı çıkmış sayılmam, zira kinaye yapmıştım.

Avukatların sorunlarının çözümü için Avukatlık Kanununun değişmesinin yeterli görülmeyip, her mevzuata ayrıca özel eklemeler yapılmak zorunda kalınması oldukça acı. Hatta bu kanun değişikliği sonrası da sonuç alınacağından emin olamıyoruz, Belediye'nin biri çıkıp "benim kapı gibi kendi yönetmeliğim var orada da özel hüküm var ben kendi ilçemde avukatlardan işyeri harcı alırım, hem kanun X ilçesinde alınamaz şeklinde özel bir hüküm getirmemiş" veya "tamam kanun avukat bürosu demiş ama benim harç istediğim yer avukatlık ortaklığı, kanun onu istisna tutmamış" gibi bir uygulamaya giderse şaşırmamak gerek.

Bazen kanunun ne dediği önemli olmuyor, onu işine geldiği gibi değil, iyiniyetle ve yasamanın arzuladığı şekilde yorumlayıp uygulayacak yürütme ve yargıya da ihtiyaç duyuluyor.

Sn. Admin,

Bir başka forum alanında (KPSS sınavında avukat kimliğinin reddi ile ilgili) yazdığım mesajı burada yinelemek istedim. Yeni bir avukatlık yasası çıkarılmalı ve bu yasa temel, genel ve çok yönlü bir yasa olmalıdır.

Saygılarımla.

Alıntı:
Bir de yok edilmesi gereken avukatlık kanununun AVUKATIN KANUNU olarak algılanması gerçeği ve etkisi var uygulamada.

Zira hem özel kuruluşlarda ve hem de kamu kuruluşlarında diğer yasama tasarruflarına ilişkin algı ile (yine parlamentodan sadır olduğu halde ne hikmetse) avukatlık yasasına ilişkin algı arasında kabul edilemez bir fark olduğuna eminlik taşıyorum.

Yasalara uyma mecburiyeti olarak ifade edilen resmi hukuk etkisi bağlamında, çok üzgünüm ki, avukatlık yasası uygulayıcılar nezdinde bu etkiyi taşımıyor şu anda...

Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi