Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

yeni avukat

Yanıt
Old 23-03-2016, 10:46   #1
öznurcınar

Varsayılan yeni avukat

avukatlık mesleğinin cok başındayım. herkes bu yolda cok sıkıntı cekerek ilerleyeceksin demişti. doğru çıktı calıştığım hukuk bürosundan ilerleyemediğimi ve yerimde saydığımı düşündükleri için çıkartılıyorum. zorunlu staj döneminde de ancak avukatların dosya-evrak getir götürleriyle uğrasarak ve hiç birşey öğrenemeyerek geçirdim.dolayısıyla sacma bir sistemle bir bucuk yılımı heba etmiş bulunuyorum. peki ama staj hayatının bomboş geçmesi neticesinde daha yeni ruhsat almış bu mesleğe başlamamda nasıl kendimi geliştirebiirim ki...
Old 23-03-2016, 17:33   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan öznurcınar
avukatlık mesleğinin cok başındayım. herkes bu yolda cok sıkıntı cekerek ilerleyeceksin demişti. doğru çıktı calıştığım hukuk bürosundan ilerleyemediğimi ve yerimde saydığımı düşündükleri için çıkartılıyorum. zorunlu staj döneminde de ancak avukatların dosya-evrak getir götürleriyle uğrasarak ve hiç birşey öğrenemeyerek geçirdim.dolayısıyla sacma bir sistemle bir bucuk yılımı heba etmiş bulunuyorum. peki ama staj hayatının bomboş geçmesi neticesinde daha yeni ruhsat almış bu mesleğe başlamamda nasıl kendimi geliştirebiirim ki...

Avukatlık mesleğine hoşgeldiniz. Sorunuzdan, sizin için verimli ve yararlı olmayan bir staj yapmış olduğunuzu anlıyorum. Bu durumda kendinizi geliştirmek için aşağıdaki önerilerde bulunabilirim:

1- Yazarken ve konuşurken Türkçeyi doğru kullanmaya çalışabilirsiniz.
2- Doğru bir kararla Türk Hukuk Sitesi'ne üye olmuşsunuz; forumları okuyarak bu hukuk hazinesinden yararlanabilirsiniz.
3- Sık karşılaşılan dava türleri ile ilgili dilekçe örnekleri yazıp, kendinizi sınayabilirsiniz. Aynı şekilde sık yapılan takip türlerinde icra takipleri hazırlamayı da öğrenebilirsiniz.
4- Çalışmak için yeni bir büro ararken önceliği ücrete değil, sizin meslekte gelişmenize yardımcı olmasına verebilir; yoğun icra işi yapmayan, farklı türde davaları olan bir büroyu tercih edebilirsiniz.

Ayrıca yukarıdaki arama motorunu kullanarak, avukatlık stajı yapan ve avukatlığa yeni başlayan meslektaşlarımızın açtığı benzer konuları okuyabilir, o forumlarda yazılan önerileri de dikkate alabilirsiniz.
Old 24-03-2016, 20:36   #3
Av.Gümüş

Hoşgeldiniz.

Hemen hemen çoğu avukat sizinle aynı durumda başlıyor. Çok dert etmeyin. Bu sektörde yaptığınız her şey size artı bir deneyim kazandırır. Başka bir büroda şansınızı deneyebilirsiniz. Malesef bazı büyük avukatlık bürolarında iş hayatının yırtıcı kuralları geçerli. Bu çıkarılmayı mesleğinizle bağdaştırmayın. Hayat devam ediyor.
Saygılarla
Old 11-05-2016, 12:13   #4
ilterişsonererçim

Avukatlık maddi ve manevi (bilgi dahil) güç gerektiriyor. Çünkü bir başkasını savunuyorsunuz. O kişi kendi hakkını koruyamayan zayıf biri ki sizi vekil tayin etmiş. Bu nedenle özel hukuk mezunu avukatların daha başarılı olduğunu görüyoruz.
Old 28-07-2016, 12:39   #5
üye46554

Merhabalar;
Foruma stajerlik dönemimde üye olmuştum 2014 yılı civarıydı. Özel durumlardan ötürü stajyerlik yılımı pek başarılı geçiremedim. Ruhsatımı aldıktan sonrada evlilik araya girince bir 9 ay kadar çalışamadım. Şimdi eşimin desteğiyle büromu açtım ancak kendimi sudan çıkmış bir balık gibi hissediyorum. OKulu derece ile bitirdim ama hiç işe yaramadığını farkettim pratik hayata gelince Sanki herşeyi öğrenmeye geç kalmışımda bütün avukatlar bu işlerin piri olmuş gibi geliyor bana Birkaç meblası düşük icra davasını(ilamsız icra) almaya niyetlendim icrapronun demosunu yükledim. İcrapronun yetkili görevlisi anlattı nasıl kullanmam gerektiğini yansıtmamamaya çalıştım ama karışık gelmedi değil. En basiti borçlunun mal kaçırmamak için mevcut taşınır vs lerinen tedbiri hangi aşamada nasıl koydurmam gerekiyor. Onu bile bilemiyorum şuan. Biraz fazla oldu kusuruma bakmasın herkes belik okurken sıkılır geçersiniz veya çokda ilginizi çekmez amaann ne boş kız dersiniz ama olsun içimdekileri biraz da olsa yansıtmış oldum. Bütün meslektaşlarıma saygılarımı sunuyor günün birinde bu işin pri olan avukatlardan olmayı diliyorum.
İyi Çalışmalar
Old 07-04-2017, 09:02   #6
Av.MC

Merhabalar
Tuğçe hanım ben de sizinle aynı durumdayım. Ruhsatımı aldıktan sonra yaklaşık 10 ay ara vermek durumunda kaldım ve ben de kendi ofisimi açmayı düşünüyorum.Şu anda ne durumdasınız acaba bu süreci nasıl atlattınız bizimle de paylaşır mısınız?
Old 08-04-2017, 13:25   #7
üye46554

Merhabalar sayın meslektaşım;
Şu anda ofisimde çalışmaya devam etmekteyim. Şunu açık bir şekilde ifade etmem gerekirse geçen zaman diliminde cmk ve adli yardım dışında nerdeyse hiç özel vekalet alamadım. Tam umutlarım tükenmekte idi ve hakimliğe göz kırpar vaziyete gelmiştim işte o noktada tanıdığım ve hiç beklemediğim birinden bir arsa davası geldi hemde bu dosya godomanlara düşer bize gelmez sıra dediğim cinsten. İnşallah hakkını verip kendimi ispat etme noktasında başarılı olurum. Şu an onunla ilgileniyorum ve sürekli okuyor araştırıyorum. İşin özü asla pes etmeyin rızık dediğimiz nimet aynı bir balık gibidir.. Oltanızı alırsınız en güzelinden yemini takar şöyle bereketlisinden denizide buldugunuzu düşünür ve beklersiniz o balık bir türlü size denk gelmez.. Nerde yanlış yapıyorum der yan gözle kovasını doldurmuş olan meslektaşlarınızın rızıklarına özenerek bakarsınız.. sabırla devam ederseniz ve bu süreci sükunetle tamamlamayı başarabilirseniz, gün gelir Ve sizin o güzel rızkınız hop diye kucağınızda bitiverir ne olta ne yem hepsi ehemmiyetini yitirir o vakit Hayata umutla bakın pembe gözlükler işe yaramıyor ise renk değiştirin ben turuncu takıyorum mesela şu an daha eğlenceli
Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi